Niby w terminie, ale nie zdaniem przewodniczącego

Oława. Z sesji. Zdaniem radnych klubów „Koalicja” i „Obywatelska” przewodniczący RM w Oławie złamał statut. Napisali skargę

Radni klubu „Koalicja”, którego szefową jest Magdalena Ziółkowska chcieli wprowadzić do programu listopadowej sesji uchwałę „w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej opłat od posiadania psów”, która obowiązuje na terenie miasta od stycznia 2015 roku. Na początku sesji przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Mazurek przedstawił radnym wspomniany projekt uchwały wraz z uzasadnieniem. Poinformował, że dokument pozytywnie zaopiniował radca prawny. Negatywnie zaś skarbnik, a także komisja finansów, działająca przy RM. Przed głosowaniem nad zmianą porządku obrad, przewodniczący przypomniał, że zgodnie z art.20 ust 1 ustawy o samorządzie gminnym rada może wprowadzić zmiany do porządku obrad sesji bezwzględną większością głosów jej ustawowego składu.

Za wprowadzeniem uchwały do porządku obrad głosowało 5 radnych. Przeciwko było 13. Projekt nie uzyskał więc akceptacji większości, tym samym nie wprowadzono go do porządku listopadowej sesji.

Zdziwienia zaistniałą sytuacją nie kryli radni, będący w opozycji do burmistrza. Jako pierwszy głos zabrał Albert Zieliński, który zauważył, że zgodnie z paragrafem 27 statutu miasta „przewodniczący jest zobowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji projekt uchwały, zgłoszony przez klub radnych, jeżeli wpłynął on do biura rady gminy, co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji” . Mając to na uwadze radny pytał przewodniczącego na jakiej podstawie poddał projekt uchwały pod głosowanie, zamiast zgodnie ze statutem wprowadzić go do porządku obrad.

Przewodniczący tłumaczył, że porządek obrad podpisał i wysłał do radnych 19 listopada, a projekt radnej Ziółkowskiej wpłynął do do niego 20 listopada czyli już po zatwierdzeniu porządku. – W tej sytuacji projekt można było wprowadzić do porządku sesji tylko poprzez głosowanie zmiany porządku obrad.

– Projekt uchwały został zgłoszony do biura rady 20 listopada, a sesja odbywa się 28 listopada, co oznacza, że klub radnych zmieścił się w terminie ustalonym w statucie – ripostował Zieliński. Jak potoczyła się ta dyskusja? Czytaj artykuł w całości w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ (Koszt 2.90 zł)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (19)

 1. Nie daj Boże, żeby zostały zniesione opłaty za psy, bo wtedy to już nikt nie zapanuje nad plagą bezpańskich psów, a chodnikami nie będzie można chodzić bo będzie jeszcze więcej ślicznych kupek, które rzekomo są monitorowane od czasów niejakiego Witolda.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • 1) Jaką widzisz korelację między pobieraniem podatku (którego większość miast od dawna nie pobiera) a sprzątaniem psich g przez właścicieli defekujących czworonogów?
   2) Czy uważasz, że podatek od psów powinni płacić właściciele zwierzaków, które nie opuszczają zamkniętych prywatnych posesji (tzn.sr.ją wyłącznie na własnym podwórku)?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Głupi pomysł. Wtedy to straż miejska i policja noc innego by nie robili tylko zsjmowali się zgłoszeniami o psich kupach. Obecnie to przynajmniej część środków zwraca się za niesprzątniete kupy do budżetu miasta.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Agda byłaś w koalicji 4 lata. Dlaczego nie podjęłaś tego tematu? Akurat teraz gdy jesteś w opozycji.
  Brak opłaty spowoduje, że więcej ludzi będzie chciało posiadać psy. Mieszkańcom bloków w ogóle zabroniłbym trzymania psów w mieszkaniach. Ludze do pracy, a pies wyje cały dzień lub całą noc. Często jest tak, że psy są trzymane na balkonie. Wyją szczekają i srają i sikają na podwórkach gdzie popadnie. Co to za pomysł, by rezygnować z opłaty?
  Obsikują opony, mury bloków, srają gdzie się da.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. za chwilę radna Magda będzie twierdziła że rondo na lipowej to ona do tego doprowadziła. Choć wiem , że za tym chodzi burmistrz i starosta od kilku lat, ale i tu Magda będzie chciała zabłysnąć. Co eszze Magda nowego w Oławie mają w planach. Będziesz mogła się podpiąć pod czyjś pomysł.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Kiedy Straż miejska w końcu weźmie się na poważnie za ” psie kupy ” na trawnikach i zacznie karać właścicieli za niesprzątanie po swoich psach? ! To jest problem od wielu lat, ludzie piszą , skarżą się i … nie ma żadnej reakcji z ich strony. Wystarczy WSTAĆ RANO I OBSERWOWAĆ TRAWNIKI W MIEŚCIE , nakładać mandaty za zanieczyszczanie. Z tego byłaby niezła kasa.
  Na początek polecam trawniki koło śmietnika na Młyńskiej , na początek wystarczą 2. godziny od 7.oo do 9.oo.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. nie lubie psow

  trzymajcie te pieski na smyczy.
  gówno na trawniku nie wadzi mi bo chodzę chodnikiem.
  ….. ale czemu moje nowe opony w aucie mają cierpieć z powodu moczu waszych piesków.

  przyjść wieczorem pod wasze drzwi i zrobić swoje ?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.