Efekt termomodernizacji – będzie oszczędniej i cieplej w kolejnej szkole powiatu

Termomodernizacja obiektu szkolnego z dofinansowaniem unijnym

Samorząd Powiatu Oławskiego przeprowadził termomodernizację budynku, w którym mieści się Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Były to największe od wielu lat roboty budowlane wykonane w tej placówce. Na realizację tego proekologicznego zadania samorząd powiatowy pozyskał środki z funduszy unijnych

Wartość zrealizowanego projektu, mającego na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej, wyniosła 3.457.869 zł. Na to przyjazne środowisku i budżetowi przedsięwzięcie Powiat Oławski pozyskał dofinansowanie w wysokości 1.993.643 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

W efekcie termomodernizacji, którą wykonała firma Tom-Bud z Lewina Brzeskiego, zostały m.in. ocieplone ściany zewnętrzne i stropodach. Wstawiono nowe podokienniki i stolarkę okienną. Przeprowadzono również modernizację instalacji c.o. oraz wykonano zasilania central wentylacyjnych i wentylatorów wywiewnych.

– Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie jest już ostatnią szkołą, prowadzoną przez samorząd Powiatu Oławskiego, w której zrealizowana została termomodernizacja  mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. – To ekologiczne przedsięwzięcie przyczyni się do efektywniejszego gospodarowania energią cieplną i w efekcie umożliwi zmniejszenie jej zapotrzebowania oraz zużycia, co wpłynie na optymalizację ponoszonych kosztów eksploatacji. Dodatkowo budynek zyskał nową elewację i tym samym estetyczny wygląd. 

Przy termomodernizacji obiektu zastosowano nowatorską w skali Polski izolację cieplną ścian zewnętrznych. W tym celu wykorzystano niezwykle efektywną technologię tynku ciepłochronnego, który bardzo skutecznie izoluje cieplnie i akustycznie. Zastosowano także tynk mineralny, który został pomalowany farbą silikonową – dodaje szef Zarządu Powiatu.

Budynek, w którym mieści się Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie usytuowany jest w byłym kompleksie koszarowym. Jest to obiekt wolnostojący, w całości podpiwniczony, czterokondygnacyjny, o kubaturze 12.300 m3, o konstrukcji nośnej tradycyjnej – ceglanej, z poddaszem i z dachem czterospadowym, krytym dachówką.

Pierwotnym przeznaczeniem obiektu była funkcja militarna. Na przestrzeni lat, zawirowań historycznych i zmian geopolitycznych, mieściły się w nim kolejno koszary niemieckie, później polskie, a następnie od 1950 do 1993 roku – stacjonowały tutaj wojska Armii Radzieckiej. Ostatecznie plac i obiekty przy ulicy 3 Maja 18e, z przeznaczeniem na szkołę średnią, przekazano w kwietniu 1993 Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Przez ponad dwa lata (1994 – 1996) równolegle z zajęciami dydaktycznymi prowadzono prace remontowe. Budynek szkolny uroczyście otwarto 4 października 1996 r.

Dziś w opisywanym obiekcie znajduje się szkoła średnia, a wiedza jest jedynym orężem, wykorzystywanym w walce o lepsze wykształcenie i przyszłą pracę dla młodzieży. Jednostka nadal jednak nawiązuje do militarnych tradycji, chociażby za sprawą klasy wojskowej, cieszącej się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Film promujący termomodernizację ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie jest dostępny na: stronie internetowej www.starostwo.olawa.pl, kanale powiatu oławskiego YouTube oraz profilu Facebook. Zachęcamy do obejrzenia!

(WOKL)

(tekst sponsorowany)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (4)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.