Nie chcesz polowań? Zgłoś to!

Chcesz pozbyć się myśliwych z własnej ziemi? Obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich? Nie lubisz, jak samochody terenowe rozjeżdżają Ci las albo pole? A może boisz się, że strzały wystraszą twoich gości, a turyści zniechęceni polowaniami w bliskiej okolicy przestaną odwiedzać twoją miejscowość?

Zacznij działać. Wkrótce nastąpi najlepszy moment by na zawsze wyprosić myśliwych z należącej do Ciebie ziemi. Do tej pory nie mogliśmy ich nie wpuścić, musząc znosić reżim polowań narzucony prawem łowieckim, jeszcze z czasów PRL. Dotychczasowe obwody łowieckie wyznaczone zostały jednak z pogwałceniem konstytucyjnego prawa własności, a Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego stanu rzeczy. W najbliższych tygodniach i miesiącach, jako obywatele i obywatelki, po raz pierwszy będziemy mogli skorzystać z prawa do wyłączenia naszych gruntów z obwodów łowieckich i zakazania polowania. Taką możliwość dają nam zeszłoroczne zmiany w prawie łowieckim.

Jak tego dokonać? Sejmiki wojewódzkie właśnie kończą opracowywanie nowego podziału Polski na obwody łowieckie. Kiedy marszałkowie, a za nimi wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, obwieszczą na swoich stronach internetowych i w urzędach o przygotowaniu projektu uchwały z nowym podziałem województwa i poszczególnych gmin na obwody łowieckie, rozpoczną się 21-dniowe konsultacje publiczne. To ważny moment. Wtedy każdy właściciel ziemi będzie mógł zgłosić uwagi do tej uchwały z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z nowego planu obwodów. Wyłączenie oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować, ani wykonywać żadnych innych czynności z zakresu tzw. gospodarki łowieckiej. Nie będzie im wolno na waszym terenie budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach, czy po prostu wjeżdżać samochodami.

Ważna informacja dla rolników. Wyłączając z obwodu łowieckiego ziemię, którą uprawiacie, a na której dziki, sarny i jelenie wyrządzają szkody w płodach rolnych, zachowujecie prawo do odszkodowań. Różnica polega na tym, że odtąd odpowiedzialność za ich wypłatę przeniesiona zostaje z lokalnego koła łowieckiego lub nadleśnictwa zarządzającego waszym terenem na Skarb Państwa. Ewentualne szkody w waszych uprawach szacowane będą przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez samorząd, a nie przez np. myśliwych z koła łowieckiego, będziecie więc mogli spodziewać się wyższych i sprawiedliwszych odszkodowań. Mimo że myśliwi budują swój wizerunek, jako przyjaciół rolników, wielu właścicieli upraw ma poważne problemy z wyegzekwowaniem od nich godnych wypłat za wyrządzone szkody. Sprawy wielokrotnie kończyły się w sądzie.

Wnioskując o wyłączenie swojej ziemi z obwodu łowieckiego trzeba pamiętać o spełnieniu i wykazaniu warunków określonych w nowym prawie łowieckim. Wnioskujący muszą posiadać nieruchomość o „szczególnych właściwościach” lub prowadzić działalność, która albo istotnie utrudnia gospodarkę łowiecką, lub którą prowadzenie gospodarki łowieckiej istotnie ogranicza czy wręcz uniemożliwia. Na przykład każdy, kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną i turystyczną, edukacyjną, czy inną związaną z obecnością ludzi. A także m.in. właściciele upraw ekologicznych i wszelkich innych wymagających częstego doglądania oraz hodowcy zwierząt używający na przykład pastuchów elektrycznych na polach.

O terminie konsultacji publicznych nowej uchwały w poszczególnych urzędach marszałkowskich będziemy informować na bieżąco. Nastąpi to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Uwagi do projektu uchwały można składać wyłącznie pisemnie bądź za pośrednictwem ePUAP. Na stronach www.niechzyja.pl i zakazpolowania.pl znajdują się wzory pism, jakie obywatele mogą kierować do urzędu marszałkowskiego oraz szczegółowe informacje odnośnie całej procedury wyłączania ziem z obwodów łowieckich i ustanawiania zakazu polowania.

Informację przygotowała koalicja Niech Żyją! http://www.niechzyja.pl

Obwieszczenie marszałka województwa dolnośląskiego zostało opublikowane 31 października. Wyłożenie publiczne nastąpiło 8 listopada. Od tego czasu jest 21 dni na złożenie wszelkich uwag. Można to robić osobiście w Urzędzie Marszałkowskim lub mailowo pod adresem: [email protected]

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , ,

reklama

Komentarzy (4)

 1. Popieram Gospodarkę Łowiecką

  Po pierwsze, wielu spośród myśliwych jest rolnikami i wiedzą na szczęście z czym to się je, więc większość ziemi nie wyłączy.
  Po drugie, już widzę szacowanie szkód przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolnego – genialny pomysł rządzących
  Po trzecie, odszkodowania ze skarbu państwa czyli z pieniędzy z podatków – no super. Wcześniej było to z prywatnych pieniądzy?
  Po czwarte – nauczcie się pisać własne artykuły zamiast kopiować inne portale, albo chociaż podajcie źródło cytatów – chyba wypada?
  Po piąte – dzik będzie nadal czynić szkody, będą wypłacać pieniądze w nieskończoność?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.