Muzyczna refleksja nad wolnością

Jelcz-Laskowice. Przed nami Święto Niepodległości. Jak będą wyglądały obchody w Jelczu-Laskowicach?

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. W tym roku przypada 101 rocznica.

– W formie muzycznej refleksji nad wolnością, staramy się przypominać wartości i ideały, które stały się fundamentem demokratycznej Polski – mówią organizatorzy z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. – Przywołujemy pojęcia takie jak wolność i ojczyzna, próbujemy zastanowić się nad nimi w kontekście wyzwań współczesnego świata. Promujemy patriotyzm i świadomość obywatelską, budując jednocześnie postawy otwartości i tolerancji, wskazując na możliwe nowoczesne i kreatywne sposoby spędzania wolnego czasu, pełnego szacunku dla historii państwa polskiego.

W Jelczu-Laskowicach obchody rozpoczną się uroczystym apelem pod pomnikiem „Do Wolnej i Niepodległej”. Potem odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po mszy – koncert Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena” z Wrocławia, a wieczorem kameralny spektakl operowy „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

Kameralny Chór Męski „Cantilena” został założony we wrześniu 1966 roku we Wrocławiu. Pół wieku pracy jednego z nielicznych już w Polsce chórów męskich zostało zauważone i docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2007 chór został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zespół, który dziś nawiązuje do bogatych tradycji chóralnych Wrocławia, swoje sukcesy zawdzięcza współpracy ze znakomitymi dyrygentami m.in.: Edmundem Kajdaszem, Krzysztofem Teodorowiczem, Tadeuszem Zatheyem i innymi. Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany i obejmuje muzykę od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, zarówno sakralną, jak i świecką. Szczególne miejsce w repertuarze zajmuje program pieśni patriotyczno-wojskowych oraz muzyka cerkiewna. Od września 2018 roku dyrygentem Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena” jest Damian Koneczny. W roku 1998 rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Kameralny Chór Męski Cantilena.

Spektakl „Straszny dwór” prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła najmłodszym, jak i najstarszym widzom. Opera została opracowana w wersji kameralnej i nieco skróconej. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery. Wykonawcami tej wyjątkowej produkcji kameralno-koncertowej są znani polskiej scenie operowej soliści z opery śląskiej, wrocławskiej i krakowskiej. „Straszny dwór” jest polską operą w czterech aktach, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę. Sztuka niegdyś była popularna wśród polskiej publiczności i jednocześnie zakazana przez władze rosyjskie. Prapremiera miała miejsce w Warszawie, 28 września 1865 roku i do dnia dzisiejszego dzieło to jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.

(kt)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.