Aż 20 zastępów w akcji!

W nocy z soboty na niedzielę spłonął pałac w Zabardowicach.

Strażacy dostali zgłoszenie o godz. 1.31. Paliło się całe poddasze budynku. Ognień rozprzestrzeniał się na około 450 metrach kwadratowych. Na miejscu pracowało aż 20 zastępów. Zadysponowano również do pomocy strażaków z Wrocławia i Strzelina. W pożarze nikt nie ucierpiał, ponieważ pałac nie był zamieszkany. Akcja gaszenia trwała całą noc, ale po godzinie 8.00 strażacy jeszcze pracowali na miejscu.
**
W 2013 roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała kompleks pałacowo-parkowy w Zabardowicach za 1.163.600 zł
– Pałac, dwie obory, a także ruiny po zabudowaniach gospodarczych, zajmują niemal 3,5 hektara – pisaliśmy wtedy w „Powiatowej”. – Całość jest okolona pięknym kamiennym murem, zachowała się nawet metalowa furtka, którą można się odrestaurować. Sam pałac, o powierzchni użytkowej ok.750 m kw., jest w kiepskim stanie – powyrywane kable, drzwi, uginające się stropy, powybijane szyby. Fatalnie wygląda także najbliższe otoczenie pałacu – dawne gospodarstwo. Przed sprzedażą agencja naprawiła jednak mansardowy dach pałacu z lukarnami, więc budynek jest od góry zabezpieczony. Nowy właściciel zamierza utworzyć w kompleksie placówkę rehabilitacyjno-medyczną, z dzienną terapią zajęciową i opieką całodobową. Planuje też część hotelową.
*
Tak wtedy pałac wyglądał
*

*Masz zdjęcia z tego zdarzenia? Wyślij na [email protected]

Fot. Grzegorz Miłosz

Fot. arch. Czytelnika

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (2)

  1. Taka rozkmina

    pytanie co mogło doprowadzić do pożaru? Napewno nie spięcie bo prąd i woda były odcięte od kilku lat, burzy też nie było, stał pusty bez instalacji elektrycznej i sanitanej wiec złodzieje też nie a wiec w takim wypadku pozostaje jedyna opcja to dla ubezpieczenia:( szkoda bo teraz postoi jakis czas a puzniej go zawalą zeby nie groził nikomu zawaleniem. W takim wypadku ubezpieczalnia powinna wypłacać kase transzami aby zabezpieczyc jego odbudowe. Narazie to wygłada jak ktos kupiłby teren z lasem spalił Pałac który im przeszkadzał i za który ponosili odpowiedzialnosc wzioł kase i tyle. Szkoda ze dla tej kasy ktos ryzykuje życiem strażakow i osób mieszkających w sąsiedztwie.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.