Wpuściły oszustów, zostały okradzione. Myślały, że to pracownice ZUS i panowie z „wodociągów”…

Oławska policja ostrzega przed domokrążcami

Ostatni dzień lutego okazał się pechowy dla 86-letniej oławianki, która został okradziona w swoim mieszkaniu. Kobieta padła ofiarą dwóch oszustek, które podały się za pracownice ZUS. Na poczet „przyszłej podwyżki emerytalnej” oszustka poprosiła emerytkę o odcinek renty…

Podobna sytuacja wydarzyła się w połowie stycznia. 81-letnia mieszkanka Oławy padła ofiarą dwóch oszustów, którzy zapukali do jej mieszkania podając się za pracowników „wodociągów” i chcąc sprawdzić instalacje…kobieta straciła kilka tysięcy złotych.

– 28 lutego do drzwi 86-letniej oławianki zapukała kobieta podająca się za pracownicę ZUS. Poinformowała, że w związku z przyszłą podwyżką emerytur musi spisać „coś” z jej odcinka rentowego. Gdy emerytka oświadczyła, że nie posiada takiego odcinka oszustka stwierdziła, że w takim przypadku nie będzie podwyżki chyba, że kobieta okaże jej banknot 100-złotowy, z którego naciągaczka miała spisać numery – mówi podinsp. Alicja Jędo z KPP w Oławie. – Zaskoczona starsza pani spełniła żądanie i podała nieznajomej banknot. Gdy ta ostatnia miała wychodzić z mieszkania, w drzwiach pojawiła się inna kobieta, przedstawiła się jako lekarz z ZUS. Powiedziała emerytce, że musi ją zbadać, ale wcześniej chciałaby się napić wody. 86-latka nieświadoma dalszych konsekwencji wprowadziła „rzekomą lekarkę” do kuchni. W tym czasie koleżanka „lekarki” splądrowała mieszkanie i ukradła emerytce kilkaset złotych.
Okoliczności drugiej sytuacji wyglądały podobnie. Późnym popołudniem do mieszkania pokrzywdzonej zadzwonił domofon. Dzwoniący mężczyźni przedstawili się , jako pracownicy „wodociągów”, którzy muszą sprawdzić instalację hydrauliczną w jej mieszkaniu. Chcąc uwiarygodnić zasadność swojej wizyty dodali, że na całym osiedlu jest awaria z uwagi na pękniętą rurę. Kobieta w dobrej wierze wpuściła oszustów, którzy nakazali jej aby w łazience odkręciła wodę w kranie i napełniła naczynia, ponieważ za chwilę wody nie będzie. 81-latka zastosowała się do poleceń fałszywych pracowników wodociągów, napełniała naczynia wodą. W tym czasie oszuści przeszukali mieszkanie i ukradli jej złotą biżuterię i zegarki o łącznej wartości kilku tysięcy

Mając na uwadze wytyczne wojewódzkiego programu profilaktycznego „Wzorowy Senior” oławska policja apeluje o rozwagę i ostrożność.
Pamiętajmy !
– Oszuści, aby dostać się do mieszkania wymyślają różne sytuacje. Podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych, pracowników ZUS. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów, a następnie ich okraść.
– Najczęściej na swoje ofiary złodzieje wybierają osoby samotne i starsze. W wakacje łatwo nabrać mogą się dzieci, które często przebywają same w domu.
Działanie sprawców jest różne, ale cel ten sam

Jak się uchronić przed domokrążcami ?
– pod żadnym pozorem nie wpuszczaj nieznajomych do domu
– sprawdź czy osoba przedstawiająca się za pracownika danej instytucji, faktycznie nim jest
– poproś o okazanie dokumentów
– nie pozwól, aby swobodnie poruszała się po twoim mieszkaniu
– jeżeli masz podejrzenie, że odwiedzający może mieć złe zamiary zadzwoń na numer alarmowy, powiadom sąsiada lub kogoś z rodziny
– jeżeli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest aby informować je o takich przestępstwach; dużej mierze może to zapobiec przestępczym działaniom złodziei i ustrzec seniorów przed utratą dorobku całego życia.

Źródło KPP w Oławie

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (2)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.