Jest porozumienie. Lek na „psią grypę”. Policjanci zarobią więcej

W czwartek (8 listopada) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.
*
Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.
Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak – Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura – Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
*
Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.
*
W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.
Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.
*
Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA
*
Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby – tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.
Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem – od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.
Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę
Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.
Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.
Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie
Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.
Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej
Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.
*
W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.
Źródło: MSWiA

Policjanci z naszego powiatu na początku tygodnia również masowo poszli na zwolnienia. We wtorek, m.in z 12 policjantów ruchu drogowego w pracy został tylko kierownik. Mundurowi zapowiadali, że będą walczyć o swoje przywileje. Uważają, że zarobki są zbyt niskie. Nam powiedzieli o swoich oczekiwaniach. Obszerny materiał na ten temat publikujemy w najnowszym papierowym wydaniu „Powiatowej”. Gazeta do kupienia również on-line: https://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2018-11-08

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (11)

 1. zbulwersowana

  no i po podwyżkach będą zarabiali 5 tysięcy na rękę (bez dodatków) :/
  teraz mają 3 tysiaki dodatki = 4 będzie na czysto co miesiąc

  też chcę tyle zarabiać!!!!

  WIDAĆ 3 TYSIAKI NA RĘKĘ TO MAŁO W TYM KRAJU I TRZEBA PROTESTOWAĆ

  a i jeszcze mają tzw. rozłąkowe bo każdy z nich zameldowany gdzie indziej bo jakżeby inaczej

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Dali podwyżkę bo wiedzą, że niedługo się przydadzą. Ludzie wyjdą na ulice w proteście przeciwko rządom PiSu. Coraz więcej Polaków przejrzało na oczy i widzi jak ten rząd psuje kraj. Hossa się kończy idzie kryzys. Będzie coraz drożej.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Zbulwersowana, w czasie protestu dużo się mówiło o wakatach, braku chętnych, przez to obciążeniem obowiazkami, niskich wymaganiach dla kandydatów do służby. Wstąp do Policji, to będziesz tyle zarabiać 🙂 Aaaa, to i „rozłąkowe” dostaniesz (może faktycznie coś takiego płacą ;-D )

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • pierw radzę się zainteresować tematem i poczytać o rozłąkowym a dopiero potem sie wypowiadać bo tak to się tylko Człowieku ośmieszasz 🙂 ale to w Polsce standard – wypowiadanie się bez potrzebnej wiedzy w danym temacie, wszyscy są ekspertami od wszystkiego

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Wstyd mi za Was

  Panowie policjanci – nie ładnie to wyglada.

  Masowe L4 , nastepnie ,, wywalczone ” porozumienie i ,, nagroda”.

  Źródło internet:
  ,, …. Przełożony służbowy nie może dopuścić policjanta do służby w czasie zwolnienia lekarskiego, gdyż lekarz wydając zaświadczenia na druku ZUS ZLA stwierdza bowiem, że policjant nie powinien wykonywać swoich obowiązków przez dany okres ze względu na stan zdrowia. Jednakże jeśli policjant czuje, że powrócił do zdrowia przed upływem zwolnienia, którego okres wynosi mniej niż 30 dni, skrócenie okresu zwolnienia lekarskiego jest możliwe. Do spełnienia powyższego policjant powinien zwrócić się do lekarza, który wydał rzeczone zwolnienie lekarskie i oświadczyć (na piśmie) o odzyskaniu zdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Lekarz po przyjęciu oświadczenia i przeprowadzeniu badania może wydać zaświadczenie o możliwości podjęcia pracy w okresie trwającego zwolnienia lekarskiego” – czytamy w piśmie. ”

  P.s.
  Gdzie Wasz honor (?) – bo nie wiem.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Co wywalczyli policjanci?
  1. Podwyżka od 1 stycznia 2019 r. w wysokości 655 zł 
  2. Podwyżka od 1 stycznia 2020 r. w wysokości 500 zł
  3. Będą mogli przechodzić na emeryturę po 25 latach służby bez warunku ukończenia 55 lat
  4. Specjalny dodatek dla funkcjonariuszy po 25 latach wysługi w wysokości połowy hipotetycznej emerytury (od 1 stycznia 2021 r.) 
  5. Nadgodziny płatne 100% i rozliczane w pół roku
  6. Nowa ustawa modernizacyjna na lata 2021-25 z większym naciskiem na sferę uposażeń.

  A wy utrzymujcie czterdziestoparolotniego emeryta. ŚMIECH. To mało powiedziane.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Będzie trzeba z podatków dokładać

  Do RR

  Oni nic nie wywalczyli …… , postraszyli i dostali.

  p.s.
  Co by nie było – podwyżki Im też się należą …… , tak jak i pielęgniarkom.
  …. tylko , że One przez dwa lata się z tym zmagały .

  A tu proszę – jaka Furia.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Będzie trzeba z podatków dokładać

  RR napisał;

  ,, Doczytałeś do końca? Nie popieram strajku i lewych zwolnień w większości ludzi nie przygotowanych do służby.”

  W tym sęk , że Oni nie służą , tylko tam pracują.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.