Ukarani mandatami. Rowerzyści nie korzystają ze ścieżek, a piesi nie patrzą na światła

9 sierpnia policjanci z oławskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. – Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek, technicznej ochrony. Statystyki policyjne pokazują, że nie wszyscy stosują się do przepisów. Podczas działań policjanci ujawnili 28 wykroczeń – mówi podinsp. Alicja Jędo z KPP w Oławie
**
Policjanci prowadzili kontrole na drogach powiatu. Z 28 wykroczeń, aż 18 popełnili rowerzyści, natomiast 9 wynikało z winy pieszego. Tylko 1 wykroczenie popełnił kierowca pojazdu silnikowego. Najczęściej popełniane wykroczenie przez pieszych, to przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Rowerzyści nieprawidłowo przejeżdżali przez przejścia dla pieszych bądź nie korzystali ze ścieżek rowerowych, tam gdzie są wyznaczone.
*
Wobec osób, które popełniły wykroczenia zastosowano pouczenia i nakładano mandaty karne.
*
W ramach akcji funkcjonariusze zatrzymali również nietrzeźwego kierującego, innemu kierowcy zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h od prędkości dozwolonej.

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (16)

  • w krajach cywilizowanych prawie wszystkie przejscia sa dla pieszych i rowerzystow.a w naszym pieknym kraju robi sie specjalnie pulapki w tym wypadku na rowerzystow .korzysc dla policji podwojna -kasa i pelne statystyki.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • § 26 StVO (Strassenverkehrsordnung) reguluje prawa na przejściach dla pieszych (Niemcy)
    Pierwszeństwo mają tutaj piesi i użytkownicy wózków inwalidzkich, a nie rowerzyści; rowerzyści mają możliwość przejechać przez przejście używając rower jak hulajnogę.
    Co jeszcze do krajów cywilizowanych, tam policja wystawia mandaty za odstawianie samochodów na chodnikach lub trawnikach, a na dzikim wschodzie jest to wszystko zezwolone.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 1. Gratuluję. I dziękuję – teraz czuję się naprawdę bezpiecznie. Drogówka na przejścia dla pieszych a kryminalni do łapania pijących piwo pod chmurką. Sukces murowany. Pytanie co dalej – może psy bez smyczy i kagańca?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Nareszcie!!! Mam nadzieję że to nie jednorazowa akcja
  Szczególnie denerwujący są rowerzyści którzy jeżdżą po jezdni choć mają ścieżki rowerowe. Po co je budować skoro mało kto korzysta. Brawo. Oby częściej

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Rzadko korzystam ze ścieżek z dwóch powodów:
   1.nie wiem dlaczego często całą ich szerokość wypełniają piesi, matki z wózkami i malutkimi dziećmi próbujących jeździć plastikowymi rowerami -jazda po ścieżce wtedy odbywa się w tempie pieszego
   2.bardzo często, ścieżki blokują samochody włączające się do ruchu stojąc w ich poprzek, jakby nie mogły stać 1 metr przed nią , względnie wzruszające przejazd

   Zróbcie z tym porządek to będę wyłącznie z nich korzystał !!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Dobry człowiek

  Zwróćcie uwagę na starszych ludzi jak jeżdżą rowerami po prostu nie do pomyślenia co oni wyprawiają jeżdżą jak chcą i którędy chcą wogole nie patrzą na samochody, ZJEŻDŻAJĄ NAGLE Z CHODNIKA NA ULICE I NIE PATRZĄ ZE Z TYŁU JEDZIE AUTO!!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Nie ma czegoś takiego jak przejście w miejscu niedozwolonym !
  Art. 13 ustawy prawo o ruchu drogowym stanowi:
  2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
  3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.