Uszkodzony wydech, silnik i zatrzymanie czyli akcja „Smog”

Policjanci z oławskiego ogniwa ruchu drogowego, 1 lutego przeprowadzili akcję „Smog”. Działania miały na celu wyeliminowanie z ruchu aut, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co wpływa na zwiększoną emisję spalin.

W akcji wzięło udział dziewięciu policjantów, którzy skontrolowali 63 pojazdy. – Mundurowi szczególną uwagę zwracali na nadmierne zadymienie, niesprawne układy wydechowe czy wycieki płynów eksploatacyjnych – mówi podinsp. Alicja Jędo z KPP w Oławie. – W ramach prowadzonej kontroli policjanci zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych i jednego kierującego, który był poszukiwany przez organy ścigania.

Celem akcji było wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów naruszających wymagania ochrony środowiska. Kierowcy, których pojazdy nie spełniają wymogów określonych przepisami prawa muszą się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki.

Policja przypomina obowiązujące przepisy:

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

2) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

3) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

 

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (10)

 1. 9 *8 =72(2 godz wyjazd i zjazd )
  czyli kontrola 1 pojazdy +/- 1,15h na auto bardzo sie napracowali (na stacji cały przegląd trwa ok 20min )
  dajmy na to mam 1,9tdi 110koni(golf) a wtryski od 2.5 (a6,vw transporter) i co panowie policjanci na to?
  to tak jak ze sprawdzaniem gaśnic niby jest ale nie mają kompetencji do sprawdzenia poprawności działania ( mogą tylko sprawdzić stan czy jest w pojeździe a nie czy jest ok)

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Dyzortograf

  Ba najlepsze jest to że w mieście pojazd zapakowany może być przez ma 1min z zapalonym silnikiem, a pani policjant przez całą kontrolę, bo akurat jej partner mnie kontrolował nie zgasiła silnika, kontrola trwała 12min, sygnały świetlne nie były włączone w radiowozie, dodam też że przez następna godzine zaobserwowałem z epatrop nadal tam stał i nadal miał włączony silnik .

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Smog to efekt pogody(zgniły wyż, przyducha, brak wiatru)+niskiej emisji z pieców. Auta mają tu niewielki udział, a benzynowe po wyeliminowaniu etyliny znikomy!Trzeba zapewnić tanie ciepło z sieci miejskiej i wyeliminować piece/kuchnie węglowe z centrum miasta. Zamiast ciepłowni elektrociepłownie, gdzie ciepło jest produktem ubocznym obok prądu. Auta powinny być sprawne, ale dorabianie do tego EKOideologii to przesada!

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.