Z laserowym miernikiem i kamerą. Policjanci mają nowy sprzęt i już go używają

Nowej generacji sprzęt do pomiaru prędkości trafił do dolnośląskiej policji. – Nowoczesny laserowy mierniki prędkości, to doskonałe narzędzie ułatwiające w znacznym stopniu walkę z piratami drogowymi – mówi asp. szt. Paweł Petrykowski. – Urządzenia te oprócz pomiaru prędkości mają też szersze zastosowanie.

Od kilku dni dolnośląskich policjantów ruchu drogowego w walce z piratami drogowymi wspiera 18 nowoczesnych laserowych mierników prędkości. To pierwsza partia urządzeń nowej generacji, które trafiły na Dolny Śląsk. Oprócz pomiaru prędkości, mają też szersze zastosowanie w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Urządzenie wyposażone jest w kamerę, która rejestruje obraz podczas wykonywania pomiaru prędkości – dodaje Petrykowski. – Umożliwia też rejestrację innych wykroczeń w trybie video – np. niestosowanie się do świateł, niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy też używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Urządzenie umożliwia także pomiar odległości pomiędzy pojazdami.

Laserowy miernik prędkości może dokonać pomiaru nawet na odległość ponad kilometra i wskazać pojazd poruszający się z prędkością nawet ponad 300 km/h. Podczas pomiaru zostaje wykonane zdjęcie z zarejestrowaną prędkością i godziną zaistniałego zdarzenia, które będzie podstawą do ukarania sprawcy wykroczenia na miejscu w postępowaniu mandatowym lub podstawą do dalszego postępowania, prowadzonego przez zespół ds. wykroczeń.

Każdy kierowca będzie mógł tuż po kontroli zobaczyć wynik zmierzonej prędkości jego samochodu wraz z dokumentującymi to wszystko filmem i zdjęciami. – Dzięki temu będzie można uniknąć wątpliwości poprawności pomiaru, jeszcze na miejscu kontroli – mówi Petrykowski.

Radar może rejestrować prędkość pojazdów zbliżających się jak i odjeżdżających z miejsca pomiaru, a także zarejestrować znajdujące się z tyłu numery rejestracyjne. Dodatkowo, ma możliwość wskazania optymalnych warunków cyfrowej dokumentacji przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Urządzenie ma też możliwość nagrywania filmu w wysokiej rozdzielczości i jego późniejszego odtworzenia. To daje możliwość jednoczesnego zarejestrowania kilku wykroczeń. Co jest szczególnie istotne przy możliwości nagrywania z dużej odległości.

Może się okazać, że kierowca nie będąc świadomym, co do obecności patrolu na drodze, oprócz przekroczenia dozwolonej prędkości, pozwoli sobie też na inne zachowania stwarzające zagrożenie. Tym razem nie uniknie już konsekwencji prawnych za popełnione wykroczenie.

Policja apeluje o dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów oraz do warunków panujących na drodze. Prędkość zabija! Wciąż jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Tylko w 2017 roku dolnośląscy policjanci ujawnili blisko 110 tys. wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Ponad 3,3 tys. kierujących straciło prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Źródło KWP Wrocław

Kategoria artykułu: Na sygnale

reklama

Komentarzy (3)

  1. To jedyne co potrafia robic. Kryminalni nawet nie rozrozniaja adresow w Olawie. Adresow od lat ustalonych i nie zmienianych. Trwa ten cyrk juz 40 lat i zaden przelozony, kierownik, komendant nie daje rady z rozpoznaniem terenu. Rzeczywiscie wtopiliscie sie z nowa komenda w poziom swoich zwierzchnikow Błaszczaka i Brudzińskiego. Oni tez nie wiedza po co tam są. Ważne, aby powtarzać to co linia partyjna dyktuje. LUDZIE KOMPROMITUJECIE SIĘ. Jadąc na okazanie mylicie adresy.

    Zgłoś naruszenie regulaminu

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.