W trosce o otoczenie

POWIAT W lasach i nad wodą

Kolejna akcja oławskiej policji oraz straży miejskiej, leśnej, rybackiej i ochrony wód

Po odprawie, którą prowadził 26 września starszy aspirant Przemysław Zawłodzki, z placu przy strzelnicy miejskiej nad Odrą, o godzinie 16.00, wyruszyło w teren osiem zmotoryzowanych patroli cztero- lub pięcioosobowych. Ujawniały przestępstwa i wykroczenia, związane z nieprzestrzeganiem ustaw o rybactwie śródlądowym, lasach państwowych, oraz prawa wodnego i przepisów o ochronie środowiska.

Ponad cztery godziny patrolowano drogi lokalne i polne, sprawdzając akweny w powiecie. Skontrolowano stopnie wodne na Odrze w Lipkach, Oławie i Ratowicach, kanały w Oławie, zbiorniki Łacha Jelecka, Pod dębami, Łąki, Matunin, Stary Górnik, Żółta Woda, Leśna Woda, rzeki Oławę i Smortawę oraz starorzecze Odry koło Siedlec. Zlustrowano lasy podległe leśnictwom: Oława, Oleśnica Mała, Bystrzyca, Janików, Jelcz, Łaziszki, Chrząstawa i Miłoszyce.

Działania prowadzono do godziny 20.00. Stwierdzono 29 wykroczeń, nakładając 15 mandatów, w sumie na 2000 zł. To kary za połów na stopniu wodnym, brak dokumentów uprawniających do połowu ryb, za łowienie na 3 wędki, za ryby niewymiarowe, wjazd do lasu oraz zaśmiecanie terenów wodnych i leśnych. Udzielono 15 pouczeń. Wylegitymowano 67 osób.

W tej akcji wzięło udział 28 funkcjonariuszy, w tym: 5 policjantów z KPP w Oławie oraz komisariatu w Jelczu-Laskowicach, 15 strażników Straży Rybackiej Powiatu Oławskiego, 2 strażników Państwowej Straży Rybackiej we Wrocławiu, po 2 strażników z oławskiej Straży Miejskiej, Straży Leśnej i  Straży Ochrony Wód PZW. Wykorzystano do tych działań osiem pojazdów, w tym 2 radiowozy policyjne oraz po jednym ze Straży Miejskiej, PSR i cztery SSR, które  przejechały prawie  485 km.

Powiedzieli o akcji

* Grzegorz Szymański – wiceprezes Zarządu Okręgu PZW we Wrocławiu, komendant Grupy Realizacyjnej SSR:

– Jestem pod ogromnym wrażeniem partnerskiej współpracy służb na terenie powiatu oławskiego. Takie akcje powinny być realizowane we wszystkich powiatach, bo jest to z korzyścią dla wód i lasów oraz dla użytkowników naturalnego środowiska.

* Piotr Cieślak – komendant Straży Rybackiej Powiatu Ziemskiego we Wrocławiu:

– Trzeci raz uczestniczyłem w tak dużej akcji, z udziałem tylu służb. Oławskim służbom gratuluję modelowego przykładu współpracy, godnej naśladowania w całym kraju.

(Graro)

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (2)

  1. „Modelowo” Panie Cieślak to ryby które maja trafiać do rzek i innych zbiorników trafiają do prywatnych stawów. Kiedy Smortawę zarybiano kroczkiem to nawet połowa nie trafiła do wody a ta co trafiła i tak zaraz została wyłapana

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.