Akcja „Znicz 2019” – policja przypomina i radzi

Okres poprzedzający dzień 1. listopada oraz kilka następnych dni po „Wszystkich Świętych”, to tradycyjnie czas natężonego ruchu samochodów oraz pieszych na głównych ciągach komunikacyjnych, a w szczególności w okolicach cmentarzy.

Sytuacja taka skutkować może wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa  oraz zakłóceniem płynności ruchu pojazdów. W tych dniach mogą wystąpić dodatkowe zagrożenia w ruchu drogowym, takie jak: zmienne warunki pogodowe, okazjonalne użytkowanie samochodów przez osoby  nie mające doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, jak również kierowanie samochodami w stanie nietrzeźwości.

Dzień 1 listopada  dla większości z nas to czas zadumy i refleksji nad grobami naszych najbliższych. Niestety, to również czas nasilenia występowania zjawisk  nieakceptowanych społecznie, takich jak: wzrost aktywności środowisk przestępczych, których zainteresowanie ukierunkowane będzie głównie na nasze mienie.

Dlatego pamiętajmy o tym aby:

  • przed wyjściem na cmentarz lub do kościoła ,zabezpieczyć dokładnie nasze mieszkania  i domy, nie pozostawiajmy uchylonych okien, domykajmy drzwi wejściowe do naszych klatek – po to jest domofon aby sprawdzić kto wchodzi na teren naszej klatki.
  • rzeczy wartościowe, takie jak pieniądze i biżuteria zostawmy w miejscach bezpiecznych,
  • jeśli wyjeżdżamy  na kilka dni, poprośmy sąsiada aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, dom,
  • samochody parkujmy w miejscach do tego przeznaczonych, nie pozostawiajmy uchylonych okien w autach, a wewnątrz pojazdu nie zostawiajmy żadnych rzeczy wartościowych typu radio, torebka, które mogłyby  być pokusą dla złodzieja. „Kieszonkowcy” w tych dniach będą nas pilnować, umiejętnie wtapiając się w tłum. Starajmy się dostosować nasze zachowanie do kierujących ruchem policjantów, strażników miejskich  i gminnych,
  • pamiętajmy o tym aby na cmentarz zabierać tylko rzeczy niezbędne, nie dajmy złodziejom satysfakcji i  przede wszystkim bądźmy czujni  robiąc porządki na grobach naszych bliskich, nie zostawiajmy rzeczy wartościowych bez nadzoru,

W dniach od 31 października do 4 listopada 2019 r. policjanci Komendy Powiatowej Policji  w Oławie i podległego jej komisariatu w Jelczu_laskowicach, wspólnie ze Strażą Miejską i Strażą Gminną będą czuwali nad bezpieczeństwem w powiecie.

Przeprowadzą działania mające na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Działania te będą miały  charakter  prewencyjny, ale  także represyjny

Pamiętajmy o właściwym używaniu świateł zewnętrznych w samochodach  i  o stosowaniu pasów bezpieczeństwa. Wsiadając za kierownicę pojazdu – bądź trzeźwy i wypoczęty.

 

Główne przyczyny  wypadków drogowych, o których warto pamiętać podczas jazdy:

  • nadmierna prędkość
  • zmęczenie kierowcy , dlatego zalecamy krótkie przerwy w podróży
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych
  • nieprawidłowe wyprzedzanie
  • nagłe wtargnięcia pieszych na jezdnię oraz nagminne przekraczanie jezdni  w miejscach niedozwolonych

Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym zależy od tego czy jesteśmy widoczni.

W okolicach cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej można będzie dojechać w rejon cmentarza dodatkowymi autobusami  komunikacji miejskiej.

Oficer prasowy KPP w Oławie,

podinsp. Alicja Jędo

Kategoria artykułu: Na sygnale

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.