Jak kwiatek do kożucha…

Kilkanaście dni temu zakończyła się rewitalizacja południowej części oławskiego Rynku. Wymieniono nawierzchnie asfaltową na kostkę granitową, a wzdłuż pierzei przy świeżo posadzonych drzewkach ustawiono ławeczki z klombami ogrodowymi. I wszystko byłoby ok, gdyby nie nowy element wystroju.

Kilka dni temu obok ławeczek stanęły kosze na śmieci – a raczej blaszane puszki – żółte, wykonane z tworzywa, z rzucająca się w oczy reklamą. Jednym słowem nijak pasują do obecnego stylu Rynku, chociaż jedno jest pewne, nikt ich nie przeoczy.

Szkoda, że władze miasta wydając ponad 3 mln zł na rewitalizację tej części miasta nie zadbały o szczegóły aranżacji i wystroju terenu tak, jak się to się robi w innych miastach, np. we Wrocławiu, gdzie pojemniki na śmieci są z kamienia i ładnie wpisują się w otoczenie zabytkowego centrum miasta, co zauważył i skomentował na swoim profilu FB radny z Oławy Przemysław Pawłowicz.

(WK)

Kategoria artykułu: Minus

Tagi: , , , ,

reklama

Komentarzy (21)

 1. Parkowanie powinno być całkowicie zakazane od Wrocławskiej, poprzez Rynek , przez Brzeską i z drugiej strony Kościuszki i Krótką . Za wyłącznością pojazdów obsługujących posesje i placówki . Zlikwidować banki w koło, a ogródki letnie powinny powstać tyczasowo do chwili wyremontowania drugiej pierzei rynku!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Czas wybrać naszych radnych do RM z ludzi, których dobrze znamy , nie wybierać z partii politycznych jak PiS, PO, PSL, SLD i różnych Kukizów i BBS-ów. Ordynacja jest uchwalona pod partie i ugrupowania polityczne . Zawiodłem się na Kukizie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Kolor śmietników to kwestia gustu, mi tam nowoczesne śmietniki nie przeszkadzają, a i ławek tam nie brakuje bo są podwójne i dosyć szerokie, na jedną wejdzie z 10 osób.
  Rynek jest połączeniem nowoczesności ze starocią i nikt tego nie zmieni bo nie chcemy cofać się do średniowiecza tylko zasygnalizować, że kiedyś w tym stylu budowano. Szkoda, że wykształcony Radny tego nie widzi i nie rozumie.
  Tak samo nie wróci do Rynku targowisko bo to nie ma sensu jak i również wozy chłopskie na metalowych obręczach.
  Mamy XXI i trzeba z tego korzystać. Rynek ma pełnić tylko funkcję reprezentacyjną, może pan Radny jakąś defiladę wojskową zorganizuje i pokaże swoje starocie bo jest ich pasjonatem.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Przemysław Pawłowicz

  Do osoby podpisanej Mietek. To poważny zarzut: wykształcony radny nie widzi i nie rozumie. No to muszę wykazać, że jednak jest dokładnie odwrotnie.
  „Kolor śmietników to kwestia gustu”: nieprawda – to element projektu i szczegółowych uzgodnień merytorycznych zawartych w decyzjach i uzgodnieniach projektowych, to wynik analizy i wiedzy o zasadach rewitalizacji zespołów zabytkowych. To element wiedzy o znaczeniu detalu w architekturze. Na ten temat można znaleźć tak wiele opracowań, zachęcam.
  Te śmietniki są ustawiane za nasze pieniądze, gustowny wybór – to proszę bardzo, ale na swoim prywatnym terenie. Na naszym publicznym musi być porządnie i właściwie, a nie „coś pięknego i niedrogo”
  Rozumiem że osoba: Mietek, widziała akceptację projektanta i Wojewódzkiego Konserwatora zabytków na rozstawienie na rynku tych żółto betonowych kubełków? Te kubły niczego i nikogo nie łączą. Nie ma powodu dorabiania ideologii o łączeniu nowego ze starym. Po prostu nie wyszło i tyle.
  Co do defilad wojskowych to zupełnie niepotrzebny sarkazm, (trudny do ukrycia). Na oławskim rynku uroczystości i defilady były i będą, jak trzeba, to zorganizujemy, w tym roku brałem udział w kilku i jeszcze mam sporo do zrobienia. Pozdrawiam

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Panie Przemysławie , że też daje się pan wciągać w tak bezsensowną dyskusje z kimś kto nie ma zielonego pojęcia o tym jak [powinien wyglądać staromiejski rynek. Kolor pojemników na śmieci to kwestia gustu – czyjego gustu , te tykwy świecące jak to już ktoś wspomniał to też kwestia gustu?
  Przypomina mi się dialog gospodarza domu w Alternatywach 4 Barei dotyczący koloru zasłon oknach;
  …Czy pani zauważyła jakie ja zasłony powiesiłem? No te… zielone. A pani powiesiła żółte z brązowym. I jak to teraz wygląda? Ohyda. Ja jestem odpowiedzialny za ten dom i wymagam społecznego podejścia. Ja powiesiłem zielone, pani brązowe. No i jak to teraz wygląda? Jak gówno w lesie. I ja się na to nie zgadzam.
  Panie Przemku pozdrawiam.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. P.Pawłowicz

  Dziękuję (Oławianin) za ten – doskonały wpis. Chyba rzeczywiście moje próby że: można inaczej, lepiej, taniej …itd. są skazane na jałowe dysputy. Z drugiej strony – źle znoszę takie bezsensowne psucie miasta, tym bardziej że wokół inni świetnie dają radę (nie tylko we Wrocławiu). Cieszę się że coraz więcej osób bardzo aktywnie ocenia rzeczywistość, otoczenie i prezentowane standardy, coraz więcej walczy z bylejakością w przestrzeni publicznej. To zachęca do działania nawet w (pozornie) przegranych sprawach. Serdecznie pozdrawiam

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.