Kradną na cmentarzu. Jak długo jeszcze?

LIST do redakcji

Kradli, kradną i będą kradli?

Szanowni Państwo, piszę do Was po raz kolejny w sprawie kradzieży na cmentarzu komunalnym w Oławie przy ul. Zwierzynieckiej. W roku 2016 również w czerwcu napisałem list do Waszej Redakcji, kiedy to po raz drugi nieustalony po dziś dzień sprawca ukradł z grobowca łańcuchy mosiężne. Sprawę zgłosiłem na Policji i podobnie jak w roku 2015 również po około trzech miesiącach otrzymałem powiadomienie o umorzeniu sprawy z powodu nieustalenia sprawcy. Ponieważ nie mam zamiaru utrzymywać jakiegoś degenerata, który przychodzi i okrada grób mojej rodziny, wspólnie z bliskimi postanowiliśmy, że nie będziemy zakładali nowych łańcuchów po raz trzeci. Po ostatniej kradzieży z roku 2016 pozostały zaczepy, do których były przymocowane te nieszczęsne łańcuchy, nie zdziwiło mnie wcale, kiedy kilka dni temu okazało się, że mój „współwłaściciel” grobowca powrócił i wyrwał pozostałości, które tkwiły w słupkach okalających grób. Nie zgłaszałem sprawy na Policji, bo wartość kradzieży jest zbyt mała i nie bardzo wierzę w przysłowie, że do trzech razy sztuka.
Nie pisałbym tego listu, ale dzisiaj ten złodziej przekroczył kolejną granicę, zaczyna odkręcać nakrętki, którymi są przykręcone tablice z imionami moich bliskich zmarłych oraz uchwyty służące do podnoszenia płyty nagrobnej. Nie liczę na to, że ten, kto to robi, nagle przestanie kraść, bo niby po co miałby to robić, przecież i tak nikt nic mu nie zrobi, bo tak naprawdę nikomu nie zależy na zakończeniu tego procederu. Policjanci są zdziwieni, że w ogóle zgłaszam coś takiego, a pierwsze pytanie jest, jaka wartość skradzionych przedmiotów.
Administracja cmentarza mówi, żeby zgłaszać kradzież na Policji.
I tak naprawdę człowiek zostaje sam.
Nie chodzi mi o te skradzione przedmioty. Nie wyobrażam sobie, że można coś komuś ukraść, a już z czyjegoś grobu to jest dla mnie po prostu obrzydliwe. Zastanawia mnie, jak długo Policja będzie pozwalała na paserstwo w skupach złomu, bo przecież ten, kto okrada groby z metalowych ozdób, gdzieś to sprzedaje, a ten, kto kupuje metalowe krzyże czy litery, wie, że pochodzą z kradzieży. Jeżeli nie ma zbytu nie ma kradzieży. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kamery i ochronę. Wystarczy, kiedy Policja „da znać” skupom złomu, że nie ma przyzwolenia na takie praktyki. Ci tak zwani zbieracze złomu czują się bezkarni, potrafią wejść na posesję, kraść metalowe przedmioty w biały dzień, a gdy się takiego złapie, mówi, że brama była otwarta. W zeszłą niedzielę rano widziałem zbieracza złomu z „mojej” dzielnicy, jak pędził z wózkiem dziecięcym (wózek wyglądał na zupełnie dobry ) w stronę Osiedla Chrobrego, może drzwi do klatki były otwarte, to sobie zabrał.
W pierwszej chwili chciałem zadzwonić na Policję , ale mając doświadczenie z kradzieżami na cmentarzu szybko mi przeszło. Bardzo mnie martwi to, co się dzieje wokół, ta cicha zgoda na dewastacje wspólnego mienia i łamanie prawa. Znikające kosze w parku miejskim, pomalowane sprejem ściany odnowionych zabytkowych kamienic, pędzące motocykle przez miasto z podgiętymi tablicami rejestracyjnymi lub bez. Przerażające jest to, że ja sam już się poddałem, bo wiem, że zgłoszenie kradzieży i tak skończy się umorzeniem, a to jest paliwo dla tych lumpów do dalszego działania w poczuciu zupełnej bezkarności.

Szanowana Redakcjo, w Was jedyna nadzieja, proszę , zajmijcie się tym, niech odpowiednie służby zaczną działać, aby się skończył ten lęk, czy po przyjściu na grób bliskich będzie można się skupić na modlitwie i wspominaniu tych, którzy tam spoczywają , czy też górę wezmą emocje związane z kolejną bezkarną kradzieżą.

Czytelnik
(dane do wiadomości redakcji)

Kategoria artykułu: Minus

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (18)

 1. Niedawno ktoś pisał że są ludzie co tęsknią za dawnymi czasami! Tak widać że tęsknią bo ta demokracyja poprzewracała ludziskom w głowach! Co do złodziejskiej pasji do tzw. złomiarzy itp. czasy i bezstresowe wychowanie doprowadziły że teraz nie chce się pracować! Lepiej widać okradać bliskich sąsiadów co całe życie pracowali na to co mają co się dorobili i na co zasłużyli? Ja za czasów PRL-u nie słyszałem o takich incydentach jak teraz. Pozdrawiam zasłużonych złomiarzy co nie mają obaw w Oławskim cmentarzu i nie tylko.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. A ja uważam, że sami jesteśmy sobie winni. Wystawiamy grobowce, pomniki, sarkofagi niczym wierny lud faraonowi, nie wiadomo komu i co chcąc pokazać, bo temu co tam w ziemi leży różnicy to nie robi… ach wiem – bo mnie stać i niech podziwiają… Wieszając mosiężne łańcuchy i zdobienia to czego innego można było się spodziewać… Ludzie zastanówcie się nad sednem, czy chodzi o czczenie tego „złotego cielca” czy o pokorę i prawdziwą wiarę. Lubimy czerpać wzorce od innych, więc może poza McDonaldem z Ameryki warto przyjrzeć się ich cmentarzom – łąkom z (tylko) płytami nagrobnymi i ewentualnymi krzyżami. Na takiej płycie znicz też można postawić odwiedzając zmarłych, a przynajmniej nic nie ukradną…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Za groby bliskich wnosi się opłaty w związku z tym wydaje mi się, że do zarządcy-właściciela powinno wystąpić się z roszczeniami za szkody. Skoro pobiera opłaty to musi być odpowiedzialny za coś. Być może zmobilizuje to go do zainstalowania monitoringu, który w dzisiejszych czasach nie jest już ani drogi a ni trudny w obsłudze a podgląd obrazu może być wpięty do dyżurki policji co umożliwi natychmiastowe działanie tych organów. Co do Straży miejskiej i gminnej to szkoda pieniędzy na tą formacje.Lepiej oddać te środki na policję.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Moze zamiast podrozy i milion zdjec na fejsie jaki to bogacz – wlasciciel synek wezmie sie za mienie ktore przynosi mu kokosy ? a moze dobrze ze tak sie dzieje bo interes sie kreci w kółko !!!! niech zainwestuje w 5 Kamer a nie stara beemke

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Bizon, zazdrościsz?
   Przecież możesz założyć sobie taką firmę, powalczyć z konkurencją, kredytami, leasingami, zapłacić ZUS ( 1200zł niezależnie, czy masz dochód, czy nie) …
   A potem, jakiś osobnik, podobny do Ciebie, będzie Ci anonimowo liczył Twoje pieniądze, rozliczał z wakacji, zdjęć, czy samochodów. Supr, prawa?
   Nie sądzisz, że to, co piszesz to jakaś totalna wiocha?
   A może to zwykła, polska zawiść?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Ciemnogrodzie dobry monitoring na którym można kogokolwiek rozpoznać i na takiej powierzchni jest jest bardzo drogi przestańcie pisać bzdury. Bo nawet ciężko było by go zamontować. Jak czytam co za bzdury wpisujecie to aż rękawy opadają, bo ręce już siły nie mają.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.