„Siłaczki” czyli o kobietach walczących o swoje prawa

Urząd Miejski w Oławie we współpracy z inicjatorkami Oławskiej Platformy Pomocy oraz Stowarzyszeniem Dolnośląski Kongres Kobiet  zaprasza na bezpłatną projekcję filmu „Siłaczki”.

Siłaczki (70 min.) to fabularyzowany dokument opowiadający historię walki o równouprawnienie w Polsce. W rolach głównych zobaczyć możemy między innymi Marię Seweryn (jako Maria Dulębianka), Klarę Bielawkę (Paulina Kuczalska-Reinschmidt) i Martę Ojrzyńską (Justyna Budzińska-Tylicka).
Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.
Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.
Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.
Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki.
– Mnóstwo kobiet na przełomie XIX i XX wieku poświęcało całą swoją energię na zdobycie praw równych mężczyznom, a my dziś nie wiemy o nich nic – mówi Marta Dzido, współtwórczyni dokumentu fabularyzowanego „Siłaczki”.
W „Siłaczkach” twórcy skupią się na historiach kobiet walczących o swoje prawa na długo przed tym, nim marszałek Józef Piłsudski zdecydował się na podpisanie dekretu nadającego kobietom czynne i bierne prawa wyborcze.
Całość filmu nie jest osadzona w przeszłości. Twórcy filmu, pokazują sufrażystki w kostiumie historycznym, idące jednak ulicami współczesnej Warszawy. W jednej ze scen kręconej na krakowskim rynku wzięli udział dzisiejszy mieszkańcy miasta. Dlaczego? Więcej w wydarzeniu na https://www.facebook.com/events/2267740080105755/

Zapraszamy do obejrzenia tego niezwykłego dokumentu, który jest pierwszą tego typu produkcją w Polsce. Projekcja odbędzie się 18 lutego o godz. 18:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Oławie. Patronat nad tym wydarzeniem objął burmistrz Tomasz Frischmann.
Film powstał z inicjatywy twórców – Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego (Fundacja Obiektyw-Na) w koprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”, współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu crowdfunderów na PolakPotrafi.pl

Źródło: https://www.facebook.com/events/2267740080105755/

Kategoria artykułu: Kultura

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (1)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.