Uczczą wyklętych

Jak informuje Bogdan Diakowski z Fundacji Akademia Patriotów, oławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 17 marca, rozpoczną się o godz. 10:00 mszą w oławskim Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia w Oławie (plac Maksymiliana Marii Kolbe)

Po nabożeństwie zebrani przemaszerują ulicami miasta do Ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego oraz złożenie ziemi z „Łączki”. Przewidziane są również mowy okolicznościowe.

– Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce w CTKiR PROBUS – mówi Diakowski. – Wykłady wygłoszą: prof. Krzysztof Szwagrzyk (Instytut Pamięci Narodowej) oraz Leszek Żebrowski – historyk i pasjonat tematyki związanej z polskim podziemiem niepodległościowym. Wydarzenie uświetni koncertem – Andrzej Kołakowski.

Organizatorami uroczystością są Fundacja Ku Korzeniom, Fundacja Akademia Patriotów oraz Urząd Miejski w Oławie. Wśród zaproszonych gości są m.in.: marszałek senior Sejmu VIII kadencji Kornel Morawiecki, posłowie Przemysław Czarnecki i Mariusz Orion Jędrysek, generał Jarosław Gromadziński, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek, przewodniczący Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Marek Dziemieszkiewicz, bratanek „Pogody” „Roja”, prezes Stowarzyszenia Dzieci Wyklętych Magdalena Zarzycka-Radwan, Stowarzyszenie Historyczne im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ”, GRH Zachodni Szaniec.

Oławskie uroczystości objęte są honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Społeczno Kombatanckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także „patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości”.

(ck)

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (13)

   • Rolf Michałowski

    A ja proponuję, żeby Jego Ubecka Mać, przepraszam, Mość Jerry biegał dookoła Oławy do końca swojego zafajdanego życia za szkalowanie dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych, bo to, że nawet w szeregach Żołnierzy Wyklętych znalazł się jakiś pospolity przestępca, nikogo nie upoważnia do obciążania jego zbrodniami, Żołnierzy Wyklętych w ogóle.

    Czy fakt, że kilku Oławian popełniło jakieś przestępstwa, upoważnia do twierdzenia, że Oławianie, to przestępcy?

    Komu zależy na szkalowaniu pamięci Żołnierzy Wyklętych? Wyłącznie sowieckim i postsowieckim komunistom? Na czyich usługach jest Jego Ubecka Mość Jerry? Kto odpowie?

    Zgłoś naruszenie regulaminu

    Komentarz
   • Rolf Michałowski

    A ja zaś proponuję, żeby Jego Ubecka Mać, przepraszam, Mość Jerry biegał dookoła Oławy do końca swojego zafajdanego życia za szkalowanie dobrego imienia Żołnierzy Wyklętych, bo to, że nawet w szeregach Żołnierzy Wyklętych znalazł się jakiś pospolity przestępca, nikogo nie upoważnia do obciążania jego zbrodniami, Żołnierzy Wyklętych w ogóle.

    Czy fakt, że kilku Oławian popełniło jakieś przestępstwa, upoważnia do twierdzenia, że Oławianie, to przestępcy?

    Komu zależy na szkalowaniu pamięci Żołnierzy Wyklętych? Wyłącznie sowieckim i postsowieckim komunistom? Na czyich usługach jest Jego Ubecka Mość Jerry? Kto odpowie?

    Zgłoś naruszenie regulaminu

    Komentarz
    • No na czyich usługach ja mogę być ?. No Żydów przecież. Z tym, że ja konkretnie na usługach martyrologii tych ze stodoły w Jedwabnie. Pogrobowcy motłochu, który ich spalił; jak widać, słychać i czuć, dzisiaj znowu śmiało i dumnie podnoszą łeb.

     Zgłoś naruszenie regulaminu

     Komentarz
     • Rolf Michałowski

      (…) sługusie! Nie próbuj rozniecać tu antysemityzmu na polecenie Kremla. Żaden naród na świecie nie zrobił dla Żydów tyle, co Naród Polski, do poświęcenia wielu żyć całych polskich rodzin włącznie. To, że Polska była pod okupacją niemiecka i sowiecką i że tylko dlatego na terenie Polski Niemcy i Sowieci mordowali Żydów, nie oznacza, że Naród Polski ponosi za to jakąkolwiek odpowiedzialność, nawet jeśli wśród Polaków znalazł się jakiś jeden czy drugi morderca, bo tacy są w każdym narodzie.

      Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.