Kobieta dla kobiet

Jelcz-Laskowice

Z okazji Dnia Kobiet w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach królować będzie teatr jednego aktora. 8 marca w sali kameralnej CSiR Ewelina Niewiadowska zaprezentuje swój monodram pt. „To moja Marilyn Monroe”

Tytuł „To moja Marilyn Monroe” sugeruje, że to jest czyjś prywatny obraz ikony popkultury. Jak się jednak okazuje bohaterką monodramu jest bardzo przeciętna aktorka, która ma kłopoty z własnym życiem i opowiada nam swoją, na pozór dość banalną, historię. A tytułowa Marilyn Monroe jest gdzieś obecna w naszej świadomości, ale zdecydowanie dalej, gdzieś na trzecim planie. Bohaterka spektaklu to aktorka. Nie jakaś wyjątkowa, zwykła, która nie zrobiła kariery i zwątpiła w sens uprawiania tego zawodu. Jej więź z legendą amerykańskiego i światowego kina nie polega więc na artystycznych odniesieniach.

Zdaniem bohaterki tego monodramu z Marilyn Monroe łączy ją podobieństwo życiorysów. Obie miały okropne dzieciństwo, a potem niespecjalnie wiodło im się w kontaktach z mężczyznami. Mimo bardzo licznych prób obu artystek. Ta opowieść jest rwana, pełna dygresji, niedopowiedzeń, tęsknot, samotności i najróżniejszych odcieni emocji.  Nie wiemy do końca, kiedy bohaterka monodramu, której jest rzeczywiście szczera, a kiedy zmyśla i kłamie. Bez wątpienia chce nas sobą uwieść i zainteresować. Chce, byśmy nie myśleli, że jest kiepską aktorką. Cały czas prowadzi przewrotną grę. Grę, której finał jest dość zaskakujący.

W trakcie przedstawienia nie brakuje zabawnych momentów, elementów tańca i piosenek, znanych nam doskonale z wykonania Monroe.

Ewelina Niewiadomska to aktorka, choreografka, instruktorka i reżyserka teatralna. Urodziła się w 1980 roku.  Jest absolwentką Policealnego Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Państwowego Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Ciechanowie. Grała na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, współpracowała z Wrocławskim Teatrem Lalek oraz grupą teatralną TE-O-KA. Przez pięć lat była aktorką Teatru Arka we Wrocławiu, gdzie wystąpiła w kilkunastu spektaklach. Od 2016 roku jest związana z wrocławskim teatrem „Na Ostrowie”.

Monodram będzie można zobaczyć 8 marca. Początek o godz. 19.00. Bilety do nabycia w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury.

(kt)

 

Kategoria artykułu: Kultura

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.