Poza słowem

Drzemlikowice – mała wieś w gminie Oława po raz kolejny zamieniła się na tydzień w europejskie centrum pantomimy. Warsztaty, prowadzone na terenie starego proniemieckiego młyna, przyciągają od paru lat uczestników nie tylko z Polski, również z innych krajów

Drzemlikowice

Międzynarodowe warsztaty

Europejską Akademię Pantomimy prowadzi aktor i dyrektor Teatru Formy we Wrocławiu, Józef Markocki. To kolejna edycja warsztatów. W tym roku przyjechało osiemnaścioro uczestników, m.in. duża grupa z Niemiec oraz z Serbii. Mają doskonałe warunki do pracy. Cisza i atmosfera we wsi dają poczucie komfortu. Nic nie rozprasza uczestników, którzy poprzez obcowanie z naturą mogą doskonalić swój warsztat. Mieszkańcy Drzemlikowic już się przyzwyczaili do gości, nie dziwi ich nawet, że rano, podczas medytacji, ktoś chodzi po lesie do tyłu.

Plan dnia jest zawsze taki sam. Zaczyna się od śniadania. Później wszyscy wyruszają na medytacje po okolicznych polach i lasach, zakończone ćwiczeniami oddechowymi i relaksacyjnymi. Następnie ćwiczą. Warsztaty technik pantomimicznych oraz plastyki mimów prowadzi Józef Markocki. W zajęciach wykorzystuje elementy z zakresu klasycznej pantomimy, baletu, współczesnych technik pantomimicznych i elementarnych zadań aktorskich. W ćwiczeniach opiera się także na tańcu butoh, technikach relaksacyjnych, body language i ćwiczeniach z zakresu świadomości ciała. Trening fizykalny, z użyciem metod stosowanych przez Grotowskiego, prowadzi Przemysław Wasilkowski. Są także zajęcia z tańca nowoczesnego, które prowadzi Aleksandra Osowicz, tancerka i choreograf, związana z Teatrem Capitol.

Dla Grzegorza Krowickiego z Warszawy, który ma swoją firmę, pantomima jest pasją i elementem poszukiwań drogi w dzisiejszym świecie. Był już na wielu warsztatach, ale te bardzo mu się podobają, traktuje je jak rzekę, na której płynie i chce wykorzystać jej nurt. Danielli Kuhr z Niemiec podoba się, że zajęcia są bardzo intensywne. Ćwiczą praktycznie cały dzień, z przerwą na posiłki. Chce wykorzystać warsztaty na odnalezienie harmonii. Józef Markocki jest zadowolony z wyników. Mówi, że poziom jest wyrównany, a wszyscy bardzo chętni do pracy.

*

Warsztaty zakończy w piątek 4 września otwarty pokaz dla zaproszonych gości i przyjaciół z gminy Oława, Wrocławia, całej Polski, dziennikarzy oraz mieszkańców okolicznych wsi.

W programie: spektakl przygotowany przez uczestników warsztatów pod kierunkiem prowadzących, pokaz samodzielnie przygotowanych etiud, fire show, ognisko przy akompaniamencie instrumentarium muzycznego oraz wegetariański poczęstunek.

Początek o godz. 20.00, w sadzie obok starego młyna w Drzemlikowicach. Impreza odbywa się pod patronatem Urzędu Gminy Oława oraz Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

Tekst i fot.: Malwina Gadawa

[email protected]
 

Kategoria artykułu: Kultura

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.