Drożej za wodę, ścieki i śmieci

Wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Samorząd nie będzie dłużej dopłacał

Od września ubiegłego roku do chwili obecnej miejski samorząd dopłacał oławskiemu Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji do cen wody i ścieków z gospodarstw domowych i na cele socjalne. Władze miasta uznały bowiem, że stawki ustalone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” są za wysokie i odwołały się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Wprowadzając dopłaty samorząd chciał uniknąć ewentualnego zamieszania, które mogłoby powstać po wyroku sądu. Tak się jednak nie stało. Po długim oczekiwaniu, sąd nie podzielił argumentów samorządu i kilkanaście dni temu odrzucił jego skargę, pozostawiając stawki opłat na pierwotnym poziomie.

Zgodnie z przepisami wiosną tego roku ZWiK musiał jednak przygotować i wysłać do „Wód Polskich” projekt nowej taryfowy cenowej. Już wtedy wiceburmistrz Andrzej Mikoda na jednej z sesji Rady Miejskiej zapowiadał, że nowe opłaty będą wyższe, między innymi dlatego, że wzrosły ceny energii elektrycznej.

Kierownik działu handlowego ZWiK w Oławie – Krzysztof Sarnecki dodał, że od połowy 2018 ceny zakupu energii przez spółkę wzrosły o 45% i są znacznie wyższe niż prognozowane w latach minionych. Opłaty za energię to jednak tylko jeden z czynników, wpływających na wzrost ceny wody.

Na początku sierpnia „Wody Polskie” zatwierdziły przedstawioną przez ZWiK nową taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Oławie. Ceny wody podajemy w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ (Koszt 2.90 zł) wszelkie szczegóły znajdziesz również w papierowym wydaniu gazety.

Kolejna podwyżka za śmieci. Od 1 września zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To druga podwyżka w tym roku

Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Ślęza-Oława” w samorządach należących do związku – czyli w Oławie i Domaniowie wzrosną stawki za śmieci. O ile? Wszelkie szczegóły publikujemy w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ (Koszt 2.90 zł) oraz w papierowym wydaniu gazety.

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (20)

 1. Najwyższa pora zrozumieć, że opłaty za śmieci, wodę i ścieki to sprytny sposób na opodatkowanie obywateli. Śmieci już mają status opłaty publiczno-prawnej, woda i ścieki niebawem.
  A ZWiK to przecież spółka miejska. W propagandzie lokalnej (czyli tzw. „promocji wewnętrznej”) funkcjonuje zamiennie jako ideowo z miastem związana lub w opozycji do niego. W zależności od potrzeb i kontekstu. Dużą część mieszkańców łyka ten kit.

  Przy okazji: odpowiedzcie sobie sami na dwa pytania:
  1. Jaki sens ma reklamowanie produktu, który dostarcza monopolista?
  2. Kto ponosi w 100% koszt wszystkich „darmowych” imprez miejskich/gminnych/powiatowych?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Te ceny to skandal ! Kiedy w końcu sami będziemy decydować kto wywozi nasze śmieci ? Ilu jeszcze przydupasów typu Stowarzyszenie „Ślęza” będziemy utrzymywać , przecież oni są zwykłymi pasożytami? Czemu Oława sama nie może decydować jaka firma ma wywozić śmieci?!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Szczekacie jak psy. Niektórzy nawet na swojego pana. Jedyne wyjście. Wyjść na ulicę i ukrócić ten proceder. Są chętni? Innej metody nie ma.
  Nawet wybory odpowiednich ludzi nic nie dadzą i nie zmienią. Przypomnę, że wybory to jak zmiana chorągiewki na maszcie. Niema znaczenia kto wydaje nasze pieniądze. Bo po pierwsze, że wydają nie swoje a po drugie, że ich nie ma. A najważniejsze, że nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje.
  I co zrobisz jak podniosą ci 1m3 wody do 10zł? Przestaniesz się myć i pić? Będziesz szczekał i płacił.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. 5 najnowszych koparek, 10 najnowszych samochodów terenowych, tak to można żyć.
  Czerpią z nas pełnymi garściami.
  Firma zatrudnia kilku dyrektorów, nie mówiąc już o ilości kierowników.
  A awarii w zeszłym roku może z pięć było na sieci.
  Wystarczyłoby tam zatrudnić 3 ludzi i kierownika, ale po co jak można czerpać pełnymi rękami z głupich mieszkańców.
  Może Radni ruszyli by się ze swych ciepłych stołków i zajrzeli co tam się dzieje w tej firmie, podobno mają do tego prawo aby nadzorować spółki miejskie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • nawet nie prawo, a obowiązek nadzorować i dbać o majątek miejski, ale jak się wybiera na burmistrza prezesa spółdzielni a nie managera to takie są efekty
   Jaka jest filozofia zarządzania spółdzielnią? Zamówić sprzątanie i wywóz śmieci, podpisać umowy na dostawę mediów i potem jedynie zbierać od mieszkańców na opłaty, od czasu do czasu zlecać konserwację i remonty, a jak rosną opłaty albo drożeją usługi to się po prostu więcej zbiera pieniędzy od spółdzielców.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Marku, jesteś niezorientowany, czy udajesz?
  Każdy w miarę znający realia wie, że radni niczego badać nie będą. Dlaczego? Bo w „miejskich spółkach” familia znajduje pracę – od wielu kadencji i barwy klubowe/partyjne mają tu drugorzędne znaczenie. Podobnie jest w urzędach. Tak to u nas wygląda. Ma to swoje dalsze konsekwencje. Np. jeśli jesteś z „rodzinki.pl”, łatwiej/szybciej dostaniesz pozwolenie, decyzję pozytywną, odpowiedź itp. Jak jesteś cenny, to podatki ci umorzą od nieruchomości (tu nawet radni mogą podjąć stosowną uchwałę). Z wdzięczności w kampanii wspomożesz tego i owego lub inaczej się zrewanżujesz. Szafa gra!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.