Te drzewa wytną w Rynku!

OŁAWA. Zasadzą drzewa, ale… najpierw wytną stare. W ramach rewitalizacji oławskiego Rynku zostaną wycięte drzewa iglaste, które od kilkunastu lat stoją nieopodal ratusza

Zgłosili się do nas zaniepokojeni czytelnicy, którzy obserwują postępy pracy przy rewitalizacji. Dopytują, co się stanie z drzewami, które nie zostały zabezpieczone przez pracowników? Co stanie się z innymi roślinami, które tam są? Miejscowo zostały już one przysypane przez asfalt, sukcesywnie usuwany z placu robót. Odpowiedzi udzielił nam Marek Kawiński z Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Oławie: – Zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę i decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wszystkie drzewa iglaste przewidziane są do wycinki.
***
Los drzew jest więc przesądzony. Jednak, jak zapewnia nas Marek Kawiński, wzdłuż pierzei północnej zostanie posadzonych dziesięć drzew (głóg pośredni). Pojawią się też kolejne dwie lipy holenderskie, które uzupełnią obecnie istniejący szpaler drzew. A co z małą zielenią miejską? Bukszpany, które tworzyły napis „Oława”, już przesadzono na skarpę przy ulicy Piłsudskiego. Pozostała zieleń, niestety, przesadzona nie zostanie, ponieważ – jak usłyszeliśmy – „nie przyjmie się”.
***

***

**
Co ważne, w ramach całej rewitalizacji po obu stronach Rynku będą pojawiały się sukcesywnie kolejne elementy upiększania tej części miasta. Możemy liczyć na pojawienie się kolejnych gazonów, kwietników na lampach oświetleniowych, wież kwiatowych oraz nowych koszy na śmieci.
*
Tekst i fot.: Grzegorz Kacała [email protected]

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (43)

 1. Czy musimy popełniać, te same błędy, które doprowadzają do powstawania miejskich patelni. Czy nie można ocalić tych pięknych świerków dających cień i schronienie ptakom. Niskie drzewa, chociaż ładne, nie dadzą ochłody i nie wiadomo czy przetrwają na palenisku jakim będzie kamienny Rynek bez dużych drzew. Może warto się jeszcze nad tym zastawić i ocalić to co piękne i pożyteczne.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. „Możemy liczyć na pojawienie się kolejnych gazonów, kwietników na lampach oświetleniowych, wież kwiatowych oraz nowych koszy na śmieci.”

  Tylko koniecznie żeby tych koszy było dużo, co najmniej tyle ile drzew. No i oczywiście kolorze żółtym. ;-D

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. To straszne co dzieje się z zielenią w Oławie, systematycznie wycinane są piekne, stare drzewa, które nam mieszkańcom zapewniają tlen, zieleń i odpoczynek.Jeszcze 7 lat temu Oława zielenią stała, a dziś betonu coraz więcej.Jak można pozwolić na takie barbarzyństwo wobec przyrody

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Proponuję zrobić łąkę kwiatową w Rynku. Będziemy przychodzić z kocykami i opalać się toplez wśród gapiów z balkonu.
  Widzę, że wszyscy mają zakusy architektoniczne, chociaż wiedza nikła, ale język anonimowo to cięty.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Teraz ludzie płaczą i lamentują. Projekt był do wglądu. Należało przyjść i się z nim zapoznać i wnieść uwagi. Teraz się rozpisujcie ile chcecie. To nic nie da.

  Ale apropo toporu przewidzianego na re drzewa, tą są techniczne możliwości na przesadzenie drzew w całości. Może warto spróbować je przesadzić. Lokalizacja – park. Tam dużo jest miejsca. Jak się nie przyjmą to dopiero pociąć na kawałki.
  Jak komuś zależy to wszystko zrobi.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Wierzę w mądrość decydentów! Powyżej pojawiło się kilka rozsądnych wpisów, które są podpowiedzią jak wybrnąć z tej sytuacji. Są decyzje, które w porę podjęte pozwalają ratować honor. Przypadek pięknych drzew rosnących na oławskim rynku pozwala władzy pokazać, że jest elastyczna i dużo może! Wystarczy tylko, aby komuś zechciało się chcieć! Do dzieła!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. I na rynek w Oławie nikt już nie wejdzie bo będzie miał za dużo słońca.
  Może to projekt „patelnia +”? Współczuję tym co mieszkają w rynku bo będzie tak gorąco.
  Ale to norma, wycinanie starych drzew i sadzenie kikutów z pięcioma listkami.
  A za jakiś rok czy dwa będziemy walczyć z okropny smogiem.
  Władza powinna myśleć o nasadzaniach jak największej liczby drzew szybko rosnących.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Nie było ławek bo Rynek był zastawiony smrodzącymi samochodami i nikt ne chciał siedzieć na ławkach ( których było mało !) wśród samochodów i panującym tam bałaganie. Byłem mieszkańcem Rynku przez wiele lat.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Stop wycince drzew! To barbarzyństwo usuwać stare , zdrowe drzewa.Dzieci juz w przedszkolu wiedzą jak pożyteczne są drzewa dla ludzi, a nasza władza nie rozumie elementarnych korzyści dla człowieka wynikających z bliskosci drzew.
  Drzewa w rynku to nasze wspólne dobro, dlaczego jedna osoba ma decydować aby nas go pozbawić!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Przemysław Pawłowicz

  W miejscu tych wyciętych drzew mają stanąć dwa pawilony, blaszano-szklane. To w założeniu (nie wiem czyim) ma ożywić rynek. Jako radny, albo po prostu jako oławianin, uważam to za zły pomysł. Wiele osób, z całej Oławy, kontaktowało się ze mną w sprawie pozostawienia świerków. Wszystko zależy w dużym stopniu od burmistrza, (mniej od Rady Miejskiej) – drzewa pozostaną czy zostaną wycięte, przesadzone.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Srebrne świerki nie przedstawiają żadnej wartości, nawet ławkę pod nimi ciężko postawić. Igły suche lecą i spadź, a w środku świerk suchy.
  Poza tym pewno ze świąt komuś świerki zostały i tak je posadzono bez żadnego składu i ładu.
  Nowa kompozycja na wprowadzić jakiś ład i porządek architektoniczny jak i również ułożona kompozycja drzew w jakiś szpaler.
  Czy wy tego nie widzicie.
  Kto tu pisze na tym forum. Dzieci z podstawówki, zaślepione pseudo ekologią. Jak tysiące hektarów puszczy amazońskiej wycinają to tego nie widzicie, czemu nie protestujecie?
  To jest Rynek i powinien być reprezentacyjny i ułożony architektonicznie.
  Pawilony szklane zawsze można zdemontować.
  Dziwne że Radny daje się wmanipulować w jakieś gierki. Wystarczy spojrzeć w historię, jak wyglądał kiedyś Rynek, generalnie był to pusty wybrukowany plac.
  Mgr inż.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. Mentalny beton! W czasach, kiedy tyle mówi się o: panujących w miastach upałach, o fatalnych skutkach wycinki drzew i walce z zanieczyszczeniem klimatu kolejne miasto pozbywa się drzew ze swojego centrum. Dramat. Drzewka w doniczkach i kwiatki na latarniach to nie jest to samo co np. kilkudziesięcioletni dąb. Niech władze miasta się opamiętają! Mam nadzieje, że mieszkańcy Oławy będą bronić swojego rynku!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. Pan M. z UM jest zwolennikiem wycinania dużych wspaniałych drzew drzew i zastępowania ich karłowatymi odmianami sądząc , że to niewielka różnica. Oława ma coraz mniej starych wspaniałych drzew , dębów , lip, buków , itp. Nie ma nowych nasadzeń takich drzew, wszystko karłowate, tak jak urzędnicy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. Jeśli miasto wycina drzewa to w zamian powinno sadzić duże okazy innych.A jak widać w zamian planowane są z pewnością jakies niewielkie głogi.I to niby będzie rekompensata.Co do świerków to dziwię się że na potrzeby odwzorowania historii władze miasta i konserwator zabytków tak lekką ręką pozwala wycinać zdrowe piękne kilkudziesiecioletnie okazy iglaków. Ten kto krytykował zasadność istnienia świerków niech się puknie w główkę.
  Ileż to korzyści zdrowotnych dają takie świerki dla mieszkańców miasta.A głogi to głogi i jakieś 2 lipy.Dziękujcie zatem mieszkańcy swoim wlodarzom i Panom za hojność i dobroć że łaskawie zrewiitalizują Rynek.Wstyd dla włodarzy.Wstyd.Wstyd.Na koniec rewitalizacji pownini otrzymać oreder na pierś i medal za proekologię.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. A teraz temat związany z parkingiem, otóż zamknięto Rynek z 2 stron likwidując miejsca parkingowe także dla osób niepełnosprawnych i nie wyznaczając w zamian innych, dodatkowo straż miejska notorycznie blokuje miejsca wyznaczone jako nowe. To skandal.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Tam od razu skandal , straż miejska to przecież tak ważny urząd że im się należy 😂 Czekam na gorzkie żale w stylu : na rynku nadal nic się nie dzieje – dlaczego ?! Ano dlatego że mnie np krew zalewa na samą myśl że mam tam pojechać , nigdy nie ma szans na zaparkowanie samochodu i zawsze są z tym problemy – oczywiście w ratuszu nikt nie wpadł na to że jak prywatny inwestor coś buduje i chce żeby to działało to zapewnia miejsca parkingowe – nie , po co myśleć logicznie…. Zlikwidujmy ostatnie miejsca parkingowe jakie były , chociaż i tak było ich za mało – a ludzie niech sobie radzą … i żeby było jasne , nikt nie wymaga parkingu 10m od rynku.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.