Radni z powiatu też przeciwko

Temat kontrowersyjnej inwestycji w Godzikowicach poruszono na sesji Rady Powiatu. Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego budowy fabryk elektrolitu. Wszyscy radni są przeciwko

Głosowało 17 radnych. Tadeusz Kułakowski, przewodniczący RP, najpierw odczytał projekt uchwały: – Rada Powiatu w Oławie, kierując się konstytucyjną zasadą zrównoważonego rozwoju oraz ustawową zasadą przezorności, wyraża sprzeciw dla realizacji przedmiotowej inwestycji, uznając ją za przedsięwzięcie, którego skutki dla środowiska oraz dla zdrowia i życia mieszkańców powiatu oławskiego nie są w pełni rozpoznane.

Uchwała zostanie wysłana wojewodzie dolnośląskiemu, marszałkowi województwa dolnośląskiego, regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, wojewódzkiemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu we Wrocławiu, powiatowemu sanitarnemu inspektorowi w Oławie, dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej we Wrocławiu, burmistrzowi Oławy i wójtowi gminy Oława.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in., że Rada Powiatu podejmując ją kieruje się „unijną zasadą ogólną prawa ochrony środowiska, zgodnie z którą każdy, kto podejmuje działalność, której negatywne oddziaływanie na środowisko nie jest jeszcze w pełni rozpoznane, jest obowiązany, kierując się przezornością, podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze. Zasada przezorności znajduje zastosowanie do działań, które wzbudzają wiele kontrowersji, a których skutki nie są znane, co w pełni dotyczy realizacji inwestycji polegającej na budowie fabryk elektrolitu”.

Zanim radni przegłosowali uchwalę Józef Hołyński pytał starostę, jakie działania w tej sprawie podjął Komitet Strategiczny Powiatu Oławskiego, który na początku maja zawiązał się między samorządowcami. – To, że podejmujemy dziś tę uchwałę i roześlemy do wszystkich, nie oznacza, że możemy usiąść na laurach, ponieważ nasi adresaci dostaną tylko uchwałę, a tak naprawdę to w naszych samorządach wybraliśmy włodarzy i oni powinni za nas prowadzić konkretne działania. To nie jest kwestia tylko gminy Oława, bo należy pamiętać, że granica miasta od tych fabryk sięga około kilometra, do linii zabudowy Oławy jest około 1,5 kilometra, a przez powiat oławski będzie ciągniętych około 80 tys. rocznie środków ciężkich, niebezpiecznych, toksycznych i w każdej chwili może nastąpić wypadek, rozszczelnienie itd. Skoro taki komitet strategiczny powstał, to powinien zająć wyraźne stanowisko.

Starosta Zdzisław Brezdeń poinformował, że temat na pewno będzie podjęty 7 lipca, kiedy komitet strategiczny ma spotkanie, a budowa fabryki będzie jednym z punktów dyskusji.

– Spróbujemy wypracować stanowisko wszystkich samorządowców tworzących komitet strategiczny – dodał starosta.

Bogdan Łyskowski, który od 15 lat jest mieszkańcem Godzikowic i członkiem komitetu protestacyjnego, dziękował radnym za podjęcie uchwały. – Zdajemy sobie sprawę, że ta uchwała nie ma wielkiej mocy prawnej, ale jest dla nas bardzo ważna, bo Rada Powiatu jako pierwsza wyciągnęła do mieszkańców pomocną dłoń, pokazując oficjalnie swoje wsparcie.

(AH)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (10)

 1. mieszkaniec Godzikowic

  Rada Powiatu chociaż w taki sposób wsparła mieszkańców miejscowości i powiatu, co nie można powiedzieć o ” radnych gminy”, którzy to ślepo i nie wiedzieć czemu zagłosowali za zmianą planu zagospodarowania terenu a tym samym dając praktycznie pozwolenie inwestorowi na dopięcie całości dokumentacji podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę, Nie jest to czasem w jakiś sposób zaskakujące. Mi daje dużo do myślenia. Mam nadzieje, że kolejne wybory tą sytuację zmienią no chyba że stać ich na przyznanie się do błędu i naprawy sytuacji. Każdy przecież a nich świadomie podjął decyzję,

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Tymczasem gmina nadal ślepo brnie… I co gorsza, zaczęła chyba występować w roli rzecznika prywatnego inwestora!

  Zobaczcie: https://www.facebook.com/gminaOlawa/photos/a.329434190554563/1305198372978135/?type=3&theater&hc_location=ufi

  https://www.facebook.com/StopbudowiezakladowelektrolituwGodzikowicach/

  Nie przedstawia się obiektywnie argumentów obu stron (inwestora i ludzi protestujących), nie publikuje się twardych naukowych dowodów, pism z Wrocławia, skarg, ale prezentuje się jednostronne oświadczenie obcego inwestora oparte na „zrobimy co w naszej mocy”. To jest żenujące. Brak słów na to, co robi gmina wobec mieszkańców…
  SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Chciałabym podpowiedzieć umieszczającemu zapytanie —-GOŚĆ –aby poszukał w necie informacji na ten temat a były one już zamieszczane od maja 2018 i tak np. „W dniu 07.08.2018 r. Rada Nadzorcza WSSE „INVEST – PARK” sp. z o.o., po rozpatrzeniu wniosku Zarządu WSSE „INVEST – PARK” sp. z o.o. w sprawie akceptacji wyniku przetargu, Uchwałą nr 1708/VIII/18 wyraziła zgodę na wybór Capchem Poland sp. z o. o. z/s we Wrocławiu jako nabywcę przedmiotowej Nieruchomości.” ; ‚ Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomagała inwestorowi m.in. w znalezieniu odpowiedniej działki, jak i pośredniczyła w kontakcie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną, na terenie której powstanie fabryka. Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH, która wspierał chińskiego inwestora m.in. przy zakupie działki” ; ” Obie inwestycje wpisują się w koncepcję rozwoju sektora elektromobilności w Polsce, który jest oczkiem w głowie premiera, jednym z głównym obszarów Planu Morawieckiego.” Czytelniku GOŚĆ jest więcej takich informacji na pewno doszukasz się odpowiedzi….

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Od zawarcia umowy o sprzedaży działki OBCOKRAJOWCOM !!! / a nawet dwóch tj. łącznie 14 ha / minął już prawie rok a więc jeżeli minął okres jej wypowiedzenia bez skutków finansowo-prawnych to jej zerwanie grozi wypłaceniem zapewne wysokiego odszkodowania finansowego. Mamy przecież za Kupujących poważne Firmy z całym sztabem doradców prawnych i finansowych. Kto zatem odważy się zerwać tą umowę ?? biorąc pod uwagę np. naciski społeczne ?? Pozostaje nam mieszkańcom jedynie protestować a naszym Radnym Powiatu podejmować uchwały. Zastanawiające, że robią to dopiero teraz a nie w momencie gdy decyzje te podejmowano. Czyżby zrobiono to ponad ich głowami? a może tak jest wygodniej ? a i mieszkańcy znowu zagłosują i wybiorą bo przecież takie święte oburzenie wyrażają? w myśl hasła ” ciemny lud to kupi” . Niemniej jednak zapraszamy do Godzikowic na kolejny protest …pochodzicie sobie po pasach, zdjęcia Wam zrobią ,głosy zapewnione. Odnoszę wrażenie , że Wam i nam mieszkańcom już tylko to pozostało.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.