SOR-y mają działać lepiej

WROCŁAW. Urząd Wojewódzki. Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia ma pomóc w działaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych

Program nazywa się „TOPSOR” i ma wspomóc te najbardziej oblegane oddziały szpitalne. Na Dolnym Śląsku wśród 16 szpitali, które wezmą udział w projekcie znalazł się też oławski Zespół Opieki Zdrowotnej.

W jaki sposób projekt ma wpłynąć na działanie SOR-ów? Przede wszystkim mają być wprowadzone „biletomaty”, dzięki którem pacjent trafiając na taki oddział będzie wiedział ile wynosić będzie czas oczekiwania w kolejce. Ma w tym też pomóc nowa kategoryzacja przypadków medycznych, ma teraz być 5 kolorów (a nie jak do tej pory 3). System ten nazywa się TRIAGE i pozwala podzielić pacjentów wg pilności przyjęcia, chory dostaje numer i opaskę z odpowiednim kolorem. Rejestrując się pacjent, jeśli nie będzie potrzebne jego zatrzymanie, będzie informowany, że znacznie szybciej może zostać przebadany w jednostce podstawowej opieki medycznej, bądź na nocnej i świątecznej pomocy medycznej, gdzie kolejki są mniejsze. Efektem tych działań ma być lepsze zarządzanie kolejką pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym. Zostaną wprowadzone jednolite zasady segregacji medycznej w całym kraju, którą będą objęci wszyscy pacjenci oraz każdy z chorych będzie poinformowany o czasie oczekiwania na badania.

Na sam projekt Ministerstwo Zdrowia wyda 39 mln. zł z czego 33 mln. zł będzie pochodziło z Unii Europejskiej. Projekt ruszy na Dolnym Śląsku w październiku.

(GK)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (4)

 1. Strasznie mnie bawią te ich systemy , programy , kategoryzację , standardy , procedury … Czy jest szansa żeby ktoś przekazał tym pajacom że jak na oddziale jest za mało personelu to mogą sobie w d*pe wsadzić swoje kosmiczne technologie , bo się lekarz i pielęgniarki zwyczajnie nie sklonują żeby nie wiem ile tabelek, systemów i statystyk wprowadzili . 39 mln – czy ktoś mógłby policzyć ile to dodatkowych etatów ?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • dokładnie i tak jest w wielu innych miejscach, w sądach, policji, na pogotowiu
   Jak są dwie karetki na powiat i jedna jest w Jelczu, a druga w Owczarach to chyba oczywiste, że jak ktoś potrzebuje pomocy w Marcinkowicach to albo czeka aż któraś skończy albo musi poczekać aż dojedzie karetka z Wrocławia.

   Co z tego, że wprowadzą procedury, tabelki i komputery jak nie będzie miał ich kto obsłużyć, a lekarz zamiast leczyć będzie się zajmował bzdurnym wklepywaniem danych w tabelek. Powinno być tyle obsługi, żeby to lekarz czy urzędnik oczekiwał na pacjenta/interesanta a nie żeby się tworzyły kolejki, ale gdyby tak zrobić to oczywiście później się trafi jakiś oszołom, który będzie narzekał, że tylko kawę piją i nagrywał z ukrycia

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. SOR +Y dopiero beda dzialac sprawnie jak beda kompetentni lekarze,ktorzy traktuja pacjenow z nalezytym szacunkiem i chca, a raczej powinni udzielic nalezytej pomocy!Tu jest czlowiek najwazniejszy i zadne przepisy nic nie zmienia,dopoki lekarze nie zmienia swojej postawy i zaczna pracowac a nie udawac !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.