Mają powstać fabryki. Padły porównania do Oświęcimia…

OŁAWA. Rada powiatu. Podczas ostatniej sesji rady powiatu głos zabrała Edyta Kubik (na fot.) przedstawicielka stowarzyszenia mieszkańców, którzy protestują przeciwko budowie fabryk elektrolitów w pobliżu ich domów. – Żywimy nadzieję, że nie pozostaną państwo obojętni wobec problemu z jakim borykają się mieszkańcy Godzikowic. Sprawa dotyczy dwóch największych fabryk w Europie elektrolitu do baterii litowo-jonowych.

Problem według członków komitetu społecznego jest palący i wymaga natychmiastowej reakcji samorządów. Jednak największe poruszenia na sali spowodowały porównania do Oświęcimia i używanego tam cyklonu B. – Jedną z używanych substancji będzie adyponitryl, który podczas palenia się wydziela cyjanowodór, znany nam Polakom jako Cyklon B – mówiła Kubik. – Dostaliśmy informację od jednego z wydziałów chemii na jednej z politechnik w Polsce, wg raportu który złożył inwestor będzie przechowywane 10 ton czystego nitrulu oraz 20 ton pochodnych, z wyliczeń zrobionych na politechnice jedna tona tegoż nitrylu w momencie gdyby uległa paleniu, wydziela 670 kg cyjanowodoru czyli cyklonu B. Dane z Oświęcimia, do których dotarliśmy w internecie mówią, że do uśmiercenia 1500 osób było potrzebne od 5 do 7 kg tej substancji. A tutaj mamy 670 kg z jednej tony, a tych ton będzie piętnaście tylko w jednym zakładzie. Z dokumentów, do których dotarliśmy (specyfikacji produktu) wynika, że gdyby doszło do pożaru w takiej fabryce, wymaga całkowitego zatopienia takiego miejsca. Jednak inne substancje, które tam się będą znajdowały nie mogą być gaszone wodą ponieważ wydziela się inny fluorowodór. Przypadek zapalenia się samochodu Tesla zasilanego baterią litowo-jonową pokazał, że taki pożar jest niemożliwy do ugaszenia. Ponadto te substancje wchodzące w skład elektrolitu są niestabilne i wymagają utrzymywania stałej temperatury nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury ulegają samozapłonowi. Doniesienia medialne dotyczące wypadków i eksplozji w chińskich fabrykach potęgują nasze obawy.

Więcej szczegółów w papierowym wydaniu GP-WO za tydzień

Tekst i fot.: Grzegorz Kacała [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (8)

 1. Jest problem bardzo poważny. Była Pani pełnomocnikiem struktur WIS i asystentką posła Morawieckiego – dlaczego nic w tej sprawie nie zrobiono? Tylko interwencja posła czy posłów z partii rzadzącej może coś zdziałać. Niedługo pan Brezdeń ( ps. „Nic nie mogę”) prawdopodobnie obejmie mandat posła

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Edyta Kubik

  Mając na uwadze art. 212 Kodeksu karnego w celu uniknięcia dalszych nieudolnych prób dyskredytowania działań członków Komitetu Społecznego „Stop budowie zakładów elektrolitu w Godzikowicach”
  Wklejam dwa oświadczenia przewodniczącego partii Wolni i Solidarni oraz pełnomocnika wyborczego.

  1 „Zdementowanie nieprawdziwych pogłosek medialnych odnoszących się do sprawy powiązania wycofania pełnomocnictw z fałszowaniem podpisów

  Ubolewamy, że dwa zupełnie odmienne oświadczenia, dotyczące zupełnie innych spraw zostały błędnie zinterpretowane i niesłusznie połączone! Niesłuszne i nieprawdziwe pomówienia dementują: Przewodniczący Partii Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki oraz Pełnomocnik wyborczy Komitet Wyborczy Wolni i Solidarni Grzegorz Krzeszowski”

  2. „OŚWIADCZENIE PEŁNOMOCNIKA WYBORCZEGO KW WOLNI I SOLIDARNI

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Edyta Kubik

  Mając na uwadze art. 212 Kodeksu karnego w celu uniknięcia dalszych nieudolnych prób dyskredytowania działań członków Komitetu Społecznego „Stop budowie zakładów elektrolitu w Godzikowicach”

  2.
  OŚWIADCZENIE PEŁNOMOCNIKA WYBORCZEGO KW WOLNI I SOLIDARNI

  Zwracam się z gorącą prośbą, aby nie łączyć decyzji Pana Marszałka dotyczącej cofnięcia „Udzieleń” poszczególnym osobom z sprawą „podpisów” osób już nieżyjących. To dwie oddzielne kwestie. Opisane i zamieszczone indywidualnie. Nikt z KW WOLNI I SOLIDARNI oraz członków i sympatyków WiS ich w ten sposób nie może i nie powinien postrzegać. Obawiam się, że łączenie tych spraw (nawet w sposób niezamierzony) może bardzo skrzywdzić wielu ludzi, także osoby, których „Udzielenia” (Pełnomocnictwa) zostały unieważnione.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.