To już nie jest protest o pieniądze, to protest o godność zawodu

Znamy wyniki referendum w sprawie przeprowadzenia strajku nauczycieli. Listę placówek, w których pracownicy zamierzają strajkować publikujemy w papierowym wydaniu. Artykuł w całości można przeczytać już teraz również w e-wydaniu „Powiatowej” – TUTAJ – koszt 2.90 zł

– Proszę zwrócić uwagę, że magister bez przygotowania pedagogicznego albo licencjat z przygotowaniem pedagogicznym rozpoczynając pracę dostaną płacę zasadniczą 2250 brutto i z taką stawką będą pracować przez dwa lata, co wynika z rozporządzenia ze stycznia 2019 – mówi Andrzej Kupczak, szef oławskiego ZNP. – I ci, którzy twierdzą, że nauczyciele zarabiają dużo, to ja przepraszam bardzo… To tak naprawdę w tej chwili już nie jest nasz protest o pieniądze, to jest protest o godność zawodu. Ten zawód przez rządzących został tak zszargany, że nie boję się użyć tego słowa w sytuacji, w której na zlecenie rządu przeprowadza się badanie czasu pracy nauczyciela. A z tego badania wynika, że średni tygodniowy czas pracy to jest 46 godzin i 46 minut – to sformułowanie w ustach premiera, że nauczyciele pracują troszeczkę mniej niż inni, jest nie na miejscu. Proszę zapytać nauczycieli matematyki, języka polskiego, którzy uczestniczą w komisjach egzaminacyjnych, którzy sprawdzają prace, ile wynosi ich czas pracy. To jest bardzo krzywdzące, że zarobki polityków porównuje się do zarobków nauczycieli. Sędziemu nie liczy się czasu, który spędza na sali sądowej, chirurgowi nie liczy się czasu, który spędza przy stole operacyjnym, lekarzowi nie liczy się czasu bezpośredniego kontaktu z pacjentem, a nauczycielowi wmawia się ciągle, że tylko wtedy, kiedy jest z uczniami, to pracuje… Parę lat temu ktoś powiedział i ja to wciąż powtarzam że: lekarze już dawno przestali być Judymami, a siłaczki w oświacie są na porządku dziennym, niestety…
*
Więcej w papierowym wydaniu.
*
Tekst i fot.: Agnieszka Herba [email protected]
*

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (36)

 1. Jeśli ktoś zazdrości nauczycielom zarobków, niech idzie uczyć do szkoły – mówię to każdemu, który się wymądrza.
  Niskie zarobki były drugorzędnym powodem mojego odejścia z zawodu nauczyciela szkoły średniej. Pierwszym był koszmarny i narastający poziom sformalizowania tej pracy. Od koleżanek i kolegów, którzy zostali w branży słyszę, że ilość papierologii wzrasta wykładniczo. „Jadący” po nauczycielach nie mają o tym pojęcia.
  Prawdą jest też to, za co wielu byłych współpracowników mnie skrytykuje, że nauczyciele sami sobie w pewnym sensie zgotowali taki los. Ale to osobny temat.
  Liczę, że praca nauczyciela znów będzie szanowana, że szkolnictwo zostanie mądrze zreformowane – także z udziałem samych praktykujących nauczycieli (nie działaczy, mających z nauczaniem niewiele wspólnego).
  A „ciemny lud” musi zrozumieć, że tylko mądrzy nauczyciele są szansą na dźwignięcie ich potomstwa na wyższy stopień rozwoju i świadomości. Jeśli nie zrozumie, czeka nas w najlepszym razie „Nowy wspaniały świat” (który już się zaczął). W gorszym „Rok 1984”. W najgorszym – dopiszcie sobie sami…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Andrzej ty Dziadu, a czemu nie powiecie ile tak naprawdę zarabiacie- ile ty dostajesz, nieroby.
  Do tego nagrody roczne, trzynastki, dwa m-c wakacji , ferie wolne, między świętami wolne, i 20-25 h tygodniowo, mało Wam?!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Ten strajk jest polityczny,każdy ma prawo strajkować, ale ja się pytam gdzie nauczyciele byli 5-10 lat temu zarabiali dużo? mieli swój rząd. To ich ” postępowe rząd SLD,PO ” zapatrzeni na zachodnie -upadajace państwa tak to zreformował,statystyki które nic nie dają, system nauczania w stylu „kopiuj wklej ” uczący, tępoty, jeden schemat A,B,C to nauczyciele z ZNP są współwinni, że się na to zgodzili ,papierologia trzeba było wtedy strajkować, nauczyciele mają płacone z tzw. budżetu państwa, ale miasto też dopłaca, w Oławie nauczyciele nie zarabiają chyba tak źle, wystarczy zobaczyć oświadczenia majątkowego radnych i sobie policzyć, w Lubinie zarabiają więcej niż we Wrocławiu. A teraz najważniejsze, nie pisałbym tu nic złego na temat nauczycieli ale jak P.Broniarz straszy rodziców i dzieci tym że mają tyle władzy, żeby dzieciaka uwalić, to mi się nóż w kieszeni otwiera!!! Drodzy nauczyciele czy p.Broniarz jest odbiciem was?
  Chcieć być szanowani to tego gościa i całe kierownictwo ZNP musicie wywalić, tego gościa ja nie szanuję, i zapewne dużo rodzicow też. Tu teraz apel do młodych nauczycieli,albo wam się nie chce albo jesteście bez POWOŁANIA! W Oława jest pełno takich którzy chcą nic nie robić, ale zarobić, tacy „psy ogrodnika” nauczyciele w-f nie wszyscy, o tym wiem bo widzę….Co się dzieje w sporcie Olawskim

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • gdzie nauczyciele byli 5-10 lat temu zarabiali dużo?
   > Możesz jaśniej?

   mieli swój rząd.
   > Żart?

   nauczyciele z ZNP są współwinni, że się na to zgodzili ,papierologia trzeba było wtedy strajkować
   > Tu się trochę zgadzam.

   nauczyciele mają płacone z tzw. budżetu państwa, ale miasto też dopłaca
   > Miasto to też budżet państwa. Skąd budżet państwa bierze i miasto? Pomyśl.

   oświadczenia majątkowego radnych
   > Możesz jaśniej?

   dzieciaka uwalić
   > Nie uwalą. Nie bój.

   Broniarz jest odbiciem was?
   > Wypraszam sobie.

   jesteście bez POWOŁANIA!
   > A policjanci, strażacy i lekarze są z powołania? W podobnej części jak nauczyciele. To się „Krzywa Gaussa” (rozkład normalny) nazywa. Poczytaj.

   W Oława jest pełno takich którzy chcą nic nie robić, ale zarobić
   > Jak wszędzie.

   tacy „psy ogrodnika”
   > Z polskiego trója była?

   Co się dzieje w sporcie Olawskim
   > Sport mam centralnie w d… Ale napisz.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Szanowni nauczycele,straszycie nasze dzieci i rodzicow.Porownujecie sie do sluzb numdurowych,sedziow,sluzby zdrowia,ktorzy tak naprawde poswiecaja swoje zycie i zdrowie,dbaja o nezpieczenstwo publiczne,a wiekszosc z nich jest po plitechnice.Wy macie wolne wakacje,ferie,swieta.Mowicie ze malo zarabiacie,ze praca ciezka przejrzyjcie na oczy OSWIATO!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Ludzie skąd w Was tyle jadu i nienawiści. Nauczyciele uczą nasze dzieci, to im powierzamy, co najcenniejsze w naszym życiu – nasze potomstwo, nasze dziedzictwo… Jeśli nauczyciele będą godnie zarabiać to szacunek, który im się należy za cierpliwość, wiedzę i czas poświęcony naszym dzieciom będzie szacunkiem właściwe opłaconym. Jeśli chodzi o Pana Andrzeja Kupczaka – był moim nauczycielem i wychowawcą prawie dwadzieścia lat temu. Bardzo prawy człowiek, oddany swojej pracy, opanowany. Kultura osobista na najwyższym poziomie. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek obraził innego człowieka. Wstydem jest czytanie tak chamskich komentarzy wobec człowieka, który zawsze stał po stronie dobra i edukacji…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Moja dziewczyna skończyła studia i chciała podjąć pracę w kierunku na którym studiowała. Nie było miejsc. Poszła pracować do przedszkola. Dramatyzowanie o biedzie nauczycieli jest nadużyciem skoro nie ma wolnych etatów.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Do Tomka odbiciem was bo ,pozwalają że taki gość siedzi w ZNP, budżet państwa to budżet państwa, gminy mają dodatkową pulę kasy na edukację zobacz że prawie połowa budżetu miasta idzie na tzw.edukacje,
  – oświadczenie majątkowe radnej miasta
  Łybacka z SLD wprowadzała gimnazja,PO ciągnęło to dalej, przez te lata nie strajkowali czyli było ok.Nie straszyli i tak butnie się nie wypowiadali, wiadomo, że Broniarzowi kończy się kadencje I to co chcą teraz dostać nauczyciele nie dostanę, tak Tomku POWOŁANIE!!! tak jak do policjanci (w Polsce to jeszcze milicja, i nigdy bym nie chciał tam pójść) A nauczyciel powinien świecić przykładem, z zachowują się jakby byli upodleni, pracowali za karę…itd Tomku nie lubię pisać na telefonie bo bym więcej napisał szczegółów, wystarczy analizować…..

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Sponsor wygodnickich

  4000 zł brutto uśredniona pensja nauczycieli mianowanych – no to chyba nie tak źle jak za mniej niż połowę godzin pracy tego co normalny przeciętny pracownik przepracuje w tym kraju (a wielu pracuje znacznie dłużej niż 40 godz./tygodniowo). Kiedy normalny pracownik jest w środku swojego dnia pracy, to taki nauczyciel bumelant idzie już do domu na obiadek i śmieje się z reszty. Oczywiście 2 miesiące płatnych wakacji letnich plus 2 tygodnie płatnych ferii zimowych też im trzeba zasponsorować. Nie chce mi się nawet komentować tego biadolenia o czasie poświęcanym na sprawdzanie klasówek, ale uwierzcie mi że Ci którzy dużo tym kraju zarabiają, muszą poświęcać znacznie więcej czasu na dokształcanie i pracę po godzinach. Zresztą z tego co pamiętam to nauczyciele klasówki sprawdzali w czasie lekcji. Nie przesadzajmy też z tym, że nauczyciele to jakaś elita narodu z wyższym wykształceniem – większość moich znajomych, którzy zostali nauczycielami to byli raczej właśnie Ci słabsi uczniowie, którzy potem podostawali się głównie na jakieś filologie, historie czy pedagogiki. Ludzie po kierunkach ekonomicznych czy politechnicznych raczej w szkole nie wylądowali.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Do Tomka z bonazy- zawsze te nieroby w szkołach mogą zmienić pracę, moja żona po 15 latach racy w banku zarabia 2500-2800 netto 40h tygodniowo i większych żalów nie ma. I nie piszcie że oddaję dzieci do wychowania bo to ja je wychowuje.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. No własnie, jak pracę zmienić ,przecież bez kolesi nie znajdziesz. teraz nieważne kwalifikacje tylko czyim jesteś kolegą.
  dlatego wiele ludzi bez szans na rynku pracy na zatrudnienie bo nie znajomości , robi kursy pedagogiczne i szuka pracy w szkołach .

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. A ja nie popieram tych protestów. Dla mnie, to są jojczące łamagi. Jak chcą zarabiać więcej, niech się przekwalifikują i poszukają pracy na produkcji w sektorze prywatnym. Przecież nie od dziś wiadomo, że posadka na państwowym stołeczku nie stanowi gwarancji wysokich zarobków.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Nie do końca się zgadzam, nie wolno wrzucać wszystkich do jednego wora. Najbardziej żal mi tych, którzy szli do zawodu z zapałem, systematycznie podnosili swoje kwalifikacje, osiągali sukcesy, wypuścili spod swoich skrzydeł wielu młodych ludzi, którzy dzięki nim osiągnęli życiowy sukces. Po dłuższym czasie (ci nauczyciele) stwierdzili, że zżera ich system (biurokracja i rządy „specjalistów” z partyjnego nadania), a otoczenie nazywa ich frajerami, bo podobną wypłatę można zgarnąć co miesiąc na kasie w biedrze, gdzie odpowiedzialność i kompetencje mogą być 1000 razy niższe.

   Druga sprawa to głupota ludzi/rodziców/społeczeństwa, które roli nauczycieli nie docenia. Później zdziwienie, że 90% populacji to „ciemny lud”. Stare rzymskie dewizy „dziel i rządź” + „chleba i igrzysk” wiecznie żywe.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. zorientowany

  Sponsor wygodnickich

  „4000 zł brutto uśredniona pensja nauczycieli mianowanych”

  Naczytałeś się pasków w TVP Info, chodzisz i powtarzasz głupoty.Tyle to chyba nauczyciela mianowanego zaraz przed emeryturą. Władza pierze wam mózgi i jak widać wychodzi im to całkiem nieźle.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. Z raportów OECD wynika, że krócej przy tablicy od polskich nauczycieli pracują tylko w Turcji. 14-godzinne (godziny zegarowe) pensum to jest śmiech na sali. Nie dziwią, że wielu nauczycieli robi na półtora etatu i jeszcze udziela korepetycji. Po drugie, polski nauczyciel z 15-letnim stażem zarabia lepiej niż jego odpowiednik z Czech czy Słowacji.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. Do Tomka- zgadzam się z tobą odnośnie niektórych rodziców,społeczeństwa, moja bliska osoba pracowała w szkole do której uczęszczałem,jak dostałem wskażnikiem po łapach,to nawet nic nie mówiłem bo bym dostał od niej poprawkę, Ja doceniam nauczycieli(w Oławie jest paru),widać po zaangażowaniu w lekcję i nie tylko,ale jest duża część młodszych i to mówię z bólem serca, że traktują szkołę jako zło konieczne ,bo ze swoim zaangażowaniem i wykształceniem nie dostali by takiej pracy w szkole.druga sprawa jest taka że,zawsze może dorobić, godzina korepetycji nie wiem ile kosztuje 50-100zł? parę godzin w tygodniu i jest ok,ale niektórym nie chce się. W Oławie oświata ma się bardzo dobrze,młodzi nauczyciele mało zarabiają to niech postulują o likwidację Komunistycznej karty nauczyciela,niech będą oceniani nie za staż tylko za chęci do przekazywania wiedzy. Co do tego strajku mówiłem że to polityczny Broniarz ze Schetyną obmawiali cała sytuację.No i Tomku teraz tak, ja mam szanować nauczycieli (nie wszystkich) PO-PSL 8lat rządziło wtedy nauczyciele zarabiali kokosy a teraz mówią o upodleniu!!! Niech nie robią z ludzi idiotów !!! No młodzi nauczyciele Jesteście twarzą gościa ,który zbija na was kapitał polityczny, Broniarz i jego otoczenie nie ma wstydu a wy macie,zrobicie coś z tym….?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Ja już od dawna nie jestem nauczycielem i już nim nie będę. W polityce jest zanurzone wszystko, zwłaszcza tematy, które opierają się na finansowaniu z budżetu/redystrybucją (do budżet nie zarabia tylko zabiera i przekazuje). Jak to się skończy i co z tego będzie? Wystarczy popatrzeć na kraje bardziej od nas rozwinięte. To nie jest wbrew pozorom najgorsze rozwiązanie. Na pewno lepsze od opcji wschodnich.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 15. Szanuję decyzje strajkowe środowiska nauczycielskiego. Czasem nie ma innej drogi, a PIS aż się o to wszystko prosi grając na oświacie ogółem jak na trąbce. Ale faktem jest, że operuje się wszędzie tym mini-pensum brutto, mini kwotką, a kompletnie nieznane są realne i faktyczne zarobki nauczycieli poszczególnych stopni. Uwzględniające dodatki, wysługi, nagrody i inne. Konkretnie: nauczyciel dyplomowany w wieku lat np. 40, ile ma na PIT-cie 37 w pozycji DOCHÓD RAZEM. Ktoś uczciwie napisze?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 16. Wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe radnych nauczycielek.
  Nauczycielka zwykła nie wiem od czego 40 lat 6300 zł brutto.
  Inny nauczyciel podobna kwota.
  Nauczycielka ze szkoły specjalnej na Iwaszkiewicza też 6000 brutto.
  Czy to jest mało?
  Mnie się wydaje że wstydu nie mają że z takimi pensjami chcą strajkować!
  Prywaciaż dawno by wywalił i zatrudnił młode nauczycielki zaraz po szkole, a samorządowe nauczycielstwo może sobie robić co chce, a ty się martw co z dzieciakami zrobić. Oczywiście zapłacą im 100% więc mogą sobie strajkować bez końca.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 17. Nie, moim zdaniem nie wystarczy. Potrzebne jest łączne, roczne ujęcie – z 13-tką, dodatkiem stażowym, za wychowawstwo, itp. Porównanie konkretnych wartości z PIT-a 37, pozycja DOCHÓD RAZEM – to jest realny zarobek nauczyciela. Zresztą każdego Polaka. I to można porównywać.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.