Miało być cicho i spokojnie, a będą bloki

Oława. Interwencja. Mieszkańcy domków jednorodzinnych przy ul. Jodłowej (osiedle Nowy Otok Południe) czują się oszukani. Mieli mieszkać na cichym i spokojnym osiedlu, a tymczasem obok ich posesji mają powstać wielorodzinne piętrowe budynki…

– Gdy kupowaliśmy działki budowlane przy Jodłowej w 2008 czy w 2013, to w Urzędzie Miejskim zapewniano nas, że nie będzie tam zabudowy wielorodzinnej, tylko małe, jednorodzinne domki – mówią rozżaleni mieszkańcy. – Żeby uciec z bloków i wybudować tu domy, wzięliśmy kredyty i długo jeszcze będziemy je spłacać. A teraz dowiadujemy się, że tuż za naszymi płotami ma powstać kilka bloków, bo – jak się okazuje – w roku 2014 zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, o czym nikt nas nie poinformował. A teraz urzędnicy rozkładają ręce i mówią, że takie są przepisy, że mogliśmy interweniować przed uchwaleniem planu. Gdybyśmy wiedzieli, że jest taki pomysł, na pewno byśmy to zrobili, ale umówmy się, nikt co tydzień nie biega do urzędu, żeby sprawdzić, czy przypadkiem miasto nie tworzy albo nie zamierza tworzyć nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest taki pomysł, mieszkańcy powinni być o tym informowani. Wtedy nie dochodziłoby do takich sytuacji. Tymczasem przepisy nas omijają i musimy się bronić przed decyzjami samorządu, który powinien stać po naszej stronie.

Sąsiedztwo wysokich budynków i związane z tym utrudnienia to nie jedyny problem, o jakim mówią mieszkańcy Nowego Otoku. Artykuł w całości przeczytasz w e-wydaniu: TUTAJ – koszt 2.90 zł

Tekst i fot.: Wioletta Kamińska wkaminska[email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (23)

 1. Nikt niema obowiązku informować mieszkańców osobiście!!!!! Teraz pretensje do misia gogo kierujcie. Pożądany obywatel interesuje się tym co się dzieje w jego okolicy, czyta prasę i ogłoszenia miejskie. O zmianie planu na 100% informował miasto na tablicy ogłoszeń i w lokalnej prasie.
  Także sory winetu.
  Jak Ci się niepodoba okolica, to się wyprowaź a nie narzekaj na swój los.
  Demokracja jest. Większość wybranych radnych zagłosował nad takim planem. A my tych radnych wybraliśmy. Krótko i na temat. Idź do nich teraz z pretensjami i ich niewybieraj następnym razem. Tylko czy to coś zmieni? Pozdrawiam

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. chore, skorumpowane miasto .. To jest niepojęte jak na osiedlu domków jednorodzinnych mogą powstać bloki, jeśli mamy w oławie miejsc na blokowisko bardzo dużo takich jak przy macdonaldzie to nie rozumiem jaki jest sens budowy nowych bloków na osiedlu domków jednorodzinnych, NIGDY TEGO NIE ZROZUMIEM! Jedyne co w tym widzę to plan na wzbogacenie sie bezmyślnego inwestora który tylko on na tym zyska ciekawe czy chcialby zeby przy jego domku postawili blok??
  I jeszcze jedno jestem ciekawe jak będzie funkcjonował nasz ulubiony przejazd kolejowy na wiejskiej jesli już jest tragedia a co bedzie jesli jeszcze wiecej mieszkańców z tamtej strony będzie dojeżdzać.. młyn to mało powiedziane ale do tego utrudnienia w ruchu i niepotrzebne kolizje. Proszę wręcz APELUJE o rozsądek szanowne władze!!!!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Mieszkam na Otoku(Piękne Południe-niestety tylko z nazwy) i takiego bajzlu urbanistyczne pojąć nie mogę. Między domami jednorodzinnym na pojedyńczych działkach pozwala się budować budynki wielorodzinne dwukondygnacyjne tym samym pozbawiając ludzi prywatności w ich ogrodach. Świetnym obrazem tej kuriozalne sytuacji jest dom jednorodzinny przy ulicy Południowej obudowany ze wszystkich stron trzykondygnacyjnymi blokami. Tutaj też zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego – pozwolono budować bloki, a grunt przeznaczony na tzw tereny zielone dla miasta też został przekształcony pod zabudowę. I teraz mamy taką sytuację, że nie ma nawet kawałka ziemi żeby można było zrobić plac zabaw dla dzieci.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. No tak elyta się boczy bo będzie miała bloki naokoło… Tylko, że działkę którą kupili, jest do granicy płotu i ani piędzi więcej. A elyta myślała, że jeszcze z 300 metrów pasa naokoło ich płotu, to ziemia niby niczyja, ale ich własna by dla spokoju żyli, żeby uciec z bloku…
  Jak się kontemplować konfucjanizm chce w spokoju proponuję klasztor w Japonii 😉

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Winny jest Architekt miejski za brak jakiegoś spójnego planu zagospodarowania miasta i Radni miejscy, którzy głosują za zmianą planów, bo jakiś prywatny inwestor złożył wniosek i z domków jednorodzinnych robi się blokowisko.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. zmiana warunków zabudowy – nowoczesne osiedle jak najbardziej, ale nie w tym rzecz, chodzi o bezpieczeństwo, jeszcze raz bezpieczeństwo nas wszystkich, haos w komunikacji, brak dróg dojazdowych, jedyna droga kominikacyjna na całym osiedlu to ul. Jodłowa, ale to nie jest droga publiczna, więc jak można było zatwierdzić zmiany w MPZP na zabudowę wielorodzinną bez dojazdu do osiedla. I tu rola naszych radnych -raczej „bezradnych” którzy zatwierdzili plan, a w ostateczności Pan burmistrz podpisał. Jedyny wjazd i wyjazd na osiedle jest przez stację paliw Lotos, ale to wąskie gardło już tego natężenia ruchu nie ogarnia, dokładając przejazd kolejowy jesteśmy w czarnej d…..

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Jak kupowalem dzialke zastanawialwem sie gdzie Olawa,Nowy Otok czy Bystrzyca ,wybralem Bystrzyce i teraz wiem ze to najlepsza decyzja !!Swieze powietrze z lasu,az chce sie oddychac,,cicho ,spokoj,bez smogu syfu, dzieci zdrowe ,rowerem odwoze je do szkoly!1Zyc nie umierac !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Sprawdz,,przyjedz do Bystrzycy wieczorem,przespaceruj sie kolo lasu i porownaj spacer w Olawie !!Mieszkalem w Olawie cale zycie,i jak pamietam zawsze ktos nas trul!!Ludzie ktorzy wyjechali z Olawy nigdz do niej nie wroca bo maja porownanie!!Owszem tam w wiosce zawsze jakis kopciuch zadymi,ale nie ma porownania do Olawy najbardziej zasyfionego miasta w okolicy.Najbardziej widac wieczorem jak powietrze widac,a w Bystrzycy jest jasniutko ,czysto pachnie lasem, swiezoscia az chce sie oddychac!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.