Nie marnujmy jedzenia, dzielmy się nim

OŁAWA. Akcja. Jest już dostępna pierwsza oławska społeczna lodówka

W holu dworca PKS Oławska Platforma Pomocy uruchomiła kolejny projekt. To społeczna lodówka, która ma pomóc w dzieleniu się jedzeniem. 30 stycznia zaczęła działać. W oficjalnym starcie projektu uczestniczyli Jan Piontek założyciel fundacji weźpomóż.pl, która udostępniła lodówkę, wiceburmistrz Oławy Małgorzata Pasierbowicz, Erwin Monastyrski prezes zarządu PKS Oława, członkowie Oławskiej Platformy Pomocy i mieszkańcy.

Idea samego projektu zawiera się w hasłach niemarnowania jedzenia, dzielenia się nim, korzystania z lodówki przez wszystkich mieszkańców nie tylko tych najbardziej potrzebujących.

– Serce się cieszy, gdy widzę, że jedzenie nie trafia do kosza na śmieci, a trafia do naszej lodówki – mówił Jan Piontek. To nie jest pierwsze tego typu urządzanie oddane w użytkowanie przez weźpomóż.pl. 16 takich lodówek już funkcjonuje, głównie na terenie Wrocławia. Udało się dzięki nim rozdzielić 3,5 tony jedzenia.

– Ideą takich lodówek jest to, że produkty są wykorzystywane przez całą społeczność lokalną – mówiła Agnieszka Mikołajek-Amalou z Oławskiej Platformy Pomocy. – Jest to nowość w Oławie i my mieszkańcy będziemy mogli się nauczyć na czym polega funkcjonowanie tego projektu. Co można tam włożyć, jak należy o nią dbać i kto może z niej korzystać, a może każdy.

Same stowarzyszenie będzie sprawowało pieczę nad urządzeniem. Członkowie w ramach codziennych dyżurów, będą sprawdzali funkcjonowanie lodówki, czy produkty tam trafiające są zdatne do spożycia. Ale co podkreślano na każdym kroku, tak może czynić każdy z nas. Dzieląc się jedzeniem możemy zobaczyć czy wszystko jest w porządku i ewentualnie zgłosić do stowarzyszenia uchybienia. Produkty nieświeże czy niespełniające kryteriów regulaminu możemy z niej usunąć. – Ma to być lodówka wszystkich nas, więc dbajmy o nią wspólnie – mówili członkowie stowarzyszenia.

Tekst i fot.: Grzegorz Kacała [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (2)

  1. Krytyczna_onaa

    Fajna idea – pomoc potrzebującym – bezdomnym lub dotkniętych ubóstwem. Jednak czy, aby na pewno do nich trafi pomoc? Przecież to Obcokrajowcy, aby zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu, będą korzystać z tej lodówki i darmowych produktów. Polak, nawet biedny będzie wstydził się publicznie, przy wszystkich mieszkańcach podejść i wziąć jedzenie – przecież sąsiedzi, „znajomi” będą obgadywać. W Oławie nikt nie jest anonimowy, zbyt mała miejscowość. A Obcokrajowcom na opinii nie zależy – i tak nie mają jej zbyt dobrej.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. W innych miastach takie lodówki działają bardzo dobrze i korzystają z nich różne osoby. A jeśli korzystać z niej będą obcokrajowcy to bardzo dobrze, to jest sens tej inicjatywy – zapewnienie jedzenia potrzebującym. Nie ma ani słowa o tym, że to jedzenie jest jedynie dla Polaków, którzy są w stanie udowodnić swoją polskość do czwartego pokolenia wstecz.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.