Zwolnił wicewójt! Radni piszą do premiera i wojewody

Pełniący obowiązki wójta gminy Oława Henryk Kuriata odwołał wicewójt Teresę Jurijków-Górską. Dlaczego? Czy będzie nowy wicewójt? O tym piszemy w najnowszym papierowym wydaniu „Powiatowej” w sprzedaży już dziś (9 stycznia) wieczorem. Od jutra dostępne będzie również e-wydanie gazety.

– Z niedowierzaniem oraz przerażeniem postrzegamy pracę Henryka Kuriaty – radni piszą list otwarty do wojewody i premiera, sugerując, że dla pełniącego obowiązki wójta nie liczy się dobro gminy, a jedynie „dobro jego osoby”.

Poniżej fragment listu:

Z dniem 26  listopada  2018  r. do naszej gminy – Gminy Oława, czasowo została wprowadzona osoba pełniąca obowiązki Wójta Gminy Oława. Z uwagi na fakt, że okoliczności sprawy, podjęte w tym celu kroki oraz stan prawny, stronnicza interpretacja przepisów prawa oraz nieadekwatna analiza stanu faktycznego, budzą nasze daleko idące wątpliwości i mamy w tej kwestii zdanie odrębne. Poważne wątpliwości pojawiły się w momencie powzięcia informacji o  personaliach oraz kompetencjach, osoby powołanej do pełnienia funkcji w Naszej gminie – Gminie Oława. Do pełnienia obowiązków Wójta Gminy Oława został skierowany, nie kto inny tylko Henryk Kuriata, człowiek, który przegrał z kretesem wybory samorządowe we własnej, niewielkiej rolniczej i odległej Gminie Jordanów Śląski. Wyborcy tamtej gminy po czynach i złych doświadczeniach byłego już Wójta Henryka Kuriaty stanowczo powiedzieli w demokratycznych wyborach bezpośrednich NIE!
Tym oto sposobem Gmina Oława została „uszczęśliwiona” i do pracy Naszej Gminie został skierowany człowiek, który przegrał we własnej gminie. Henryk Kuriata nie posiada doświadczenia zdatnego w kierowaniu tak dużą gminą, jaką jest Gmina Oława.
Składamy zatem pytanie do Pana Wojewody, czym faktycznie kierował się, podejmując decyzję o osobie komisarza?
Niezależnie od okoliczności, postanowiliśmy przyjąć ten fakt. Nie akceptujemy takiej decyzji, nie godzimy się z nią, ponieważ Wójt Gminy Oława jest jeden, został bowiem wybrany w  demokratycznie przeprowadzonych wyborach Państwa Prawa, jednak uznajemy, że skoro przyszedł człowiek, to należy mu pomóc w ujęciu dobra Gminy Oława. Tym bardziej, że Gmina Oława jest gminą bardzo prężną, przemysłową o ogromnej ilości przedsięwzięć o dużej skali inwestycji, pozyskującej środki unijne plasującej ją na piątym miejscu w regionie wśród samorządów. Z powątpiewaniem przyjęliśmy fakt, że człowiek ten nie oczekuje pomocy czy porady z naszej strony, jest wręcz niechętny do jej otrzymania.
Z niedowierzaniem oraz przerażeniem postrzegamy pracę Henryka Kuriaty i stwierdzamy, że po już tak krótkim okresie wychodzi na jaw jego nieumiejętność współpracy z ludźmi nie  mówienie prawdy, zatajanie faktów, wprowadzanie w błąd mieszkańców, sołtysów oraz radnych…

Więcej w najbliższym wydaniu „Powiatowej”

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (49)

 1. Mieszkaniec

  Na pewno wielką sztuką jest wejście do tej gminy gdzie rada w 99% jest z opcji obecnego/byłego/zawieszonego Wójta. Wyzwanie niebywałe! Logicznym było, że decyzje komisarza na pewno dla jednych będą kontrowersyjne, a dla innych (gmina) konieczne. Czy jest możliwy dialog obu stron? Chyba jest konieczny dla dobra wspólnoty samorządowej. Nie macie wyjścia…..i Państwo Radni i Komisarz.

  Im szybciej zapomnicie o byłym Wójcie tym lepiej dla Gminy. Żadna ze stron nie wie ile ten impas potrwa i czy wójt wróci. Macie otwartą kartę Szanowni Radni….wypełnijcie ją patrząc w przyszłość.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • jaki komisarz??? Kuriata to osoba pełniąca obowiązki wójta, a właściwie osoba zakompleksiona próbująca pełnić obowiązki wójta gminy oława. Nie dziwię się mieszkańcom Jordanowa Śląskiego, że pozbyli się tego (…).
   Sąd w najbliższym czasie zdecyduje o powrocie wójta Kownackiego. Inwestycje zawieszone, środki unijne zagrożone a ta osoba P.O wójta myśli, że przesiedzi tak jak w 3 tysięcznym Jordanowie kolejną kadencje. Czekam na wybory 2019 i niezależną prokuraturę, która rozliczy takich jak Morawiecki, przydupas Hreniak i całą resztę z Kuuuuriatą na końcu.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Demokracja pelna gębą , ciemna masa idzie głosować a po wyborach przyjeżdża pancio w teczce i możecie sobie swoje demokratyczne wybory wsadzić …
  Można dopisać do encyklopedii nowe pojęcie : demokracja prawa i sprawiedliwa.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Mieszkaniec

  Z drugiej strony Komisarz wymienia Panią Wicewójt, a zostawia Skarbnika. Czy rada nie dostrzega próby kompromisu? Czego oczekuje? Wróci wójt to wróci stare i będziecie happy. A jak nie wróci to całe 5 lat będziecie ze szkodą dla gminy lamentować i listy pisać zamiast skupić się na próbie porozumienia z komisarzem i jego ekipą?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Patrzàc na sytuację w sàsiednij Gminie przerażajàce jes jest to że mianuje się nieudacznika Komisarzem ,przecież nie został wybrany w swoim okręgu dlatego że był dobrym Wòjtem w poprzednich kadencjach.Nieudacznicy przyzwyczaili się do stołków dlatego koledzy partyjni szukajà i okazji a w tym przypadku się udało .część mieszkańców się cieszy gdyż dzięki nim został Wójtem i postara spełnić ich życzenia w formi podziękowania za stołek.Część w opozycji gdyż nie demokratycznie wybrany.Za czsów komuny wójtòw ,burmistrzy przywozili w teczkach ,nic nie robili przez kadencje a stołek obfitości im służyłTeraz częšč kolegów partyjnych z Powiatu brzeskiego szuka usilnir stołka byłemu staroście Maciejowi .Też stołek przyssał się do tyłka i bez nigo nie może wytrzymač.Wspólnie z szefem powiatowym PSL wspieranymi przez niktórych z Województwa majà plan B.Szukajà blisko. Tylko że. Na Wójta haka nie znajdujà .Ale partia dużo może .W poltyce komuna wraca .Dobrze że nie w gospodarce .

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Ja widziałem jak Pani wice wójt czesała w godzinach pracy Panie w sekretariacie.Nie wierzyłem , że ktoś za moje pieniądze z podatków tak pracuje…
   Bez litości zwolnił bym nie tylko Panią wice, ale jeszcze parę innych nierobów z gminy.
   Panie Komisarzu tak trzymać.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Hmmm. Pytanie do radnych co tak im brakuje Kownackiego. A co jeżeli okaże się, że zostanie prawomocnie skazany, że Was oszukał i całe społeczeństwo, mówiąc że jest niewinny? Pytam czysto hipotetycznie. Sąd wyda wyrok skazujący. Nie będzie Wam głupio? Dalej będziecie go chcieli na wójta? Nie poczujecie się przez niego oszukani? Nie lepiej zachować trochę dystansu i poczekać aż sprawa się wyjaśni? Sołtysi i radni chcą się bawić w sędziów. Nie po to zostaliście wybrani. Waszym obowiązkiem jest działać dla dobra Gminy Oława. A Wy pogrążacie nas i siebie takimi akcjami. Chciałbym zobaczyć Wasze miny gdy jednak okaże się że Wójt zostanie skazany. Bo tego nikt nie wie jak to się wszystko potoczy. GP czy jest gdzieś lista tych osób które podpisały się pod petycja?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Ja natomiast nie mam za co gratulować temu komisarzowi ! Zgoda z namaszczenia partii PIS! Robi porządki , wymiana stołków , zgoda! Poczekamy jest dopiero początek roku , zobaczymy czym takim się zasłuży bo jak na razie , to za co mamy mu gratulować ! Za to że odwiesza, zawiesza itd! Co dalej , czas pokaże!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Mieszkaniec gminy

  Ludzie! Komisarz jest niecale 1.5 miesiąca a radni juz zdazyli sie ośmieszyć tym listem! Wstyd. Nie krytykujecie Komisarza a sami siebie kompromitujecie po 40 paru dniach od objecia przez komisarza tej funkcji. Skonczyly sie frukty to podnosicie rwetes? Wstyd!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Proponuje obejrzeć transmisję z przebiegu obrad rady gminy i zobaczycie kogo wybraliście do rady- ludzi bez głosu, nie pytających o nic tylko podnoszących rekę w głosowaniu. Automaty.
  W tej kadencji odbyło się juz 4 posiedzenia rady i tylko radny Gąsior raz zabrał głos. reszta milczała przez dwa miesiące.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Kłótni na sesjach nie ma ponieważ sprawy sporne i dyskusja odbywa się na komisji przed sesją. Można poprosić pracownika, prawnika i na spokojnie wyjaśnić i odpowiedzieć na pytania i wątpliwości. Dlatego na sesji Radni wszelkie wątpliwości mają wyjaśnione. Myślę, że jest to dobra praktyka wprowadzona jeszcze w poprzednich kadencjach, chyba że ktoś woli krzyk i kłótnię a nie rzeczową pracę.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Radni mają rację! Każdy chce być traktowany poważnie, a nie z arogancją. Skoro Pan Komisarz zarzuca innym brak chęci współpracy to jak nazwać jego zachowanie wobec samych radnych??? Sam stawia się ponad ludźmi, a twierdzi, że jest dla ludzi… coś się tu nie zgadza…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. szkoda, że Pan Komisarz zapomniał, że może i ma „staż” w samorządzie, ale ostatnie wybory pokazały, że sam staż nie wystarczy! A przywiezienie Go w teczce jako komisarza to tylko potwierdzenie znalezienia stołka dla „swojego przegranego” przez dobrych kolegów po linii partyjnej !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. obserwujący

  Może ktoś rzuci jakieś konkrety, fakty które pokażą w jaki sposób Komisarz wzbudza „przerażenie” u radnych… Kilka rzeczowych wypunktowanych działań Komisarza, które były na szkodę GMINY -(nie chodzi mi o działania na „szkodę” grupy zwolenników Pana Jana)

  Póki co brak tu konkretów tylko „personalne wycieczki” dlatego że człowiek ten reprezentuje konkretną, nie przez wszystkich popierana opcję polityczną. List to taki trochę bełkot rozżalonych ludzi wybranego Wójta, który nie może póki co pełnić swojej funkcji i nie wiadomo czy w ogóle będzie mógł…

  Ale o tym wszyscy wiedzieli i głosowali mimo tego na niego…zamiast na innego kandydata z tej gminy, który mógłby spokojnie władać gminą. To, że gmina dostała w teczce przydzielonego p.o. Wójta to tylko wina wyborców, a nie p. Kuriaty…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. Nie rozumiem skąd ten atak na radnych. Przecież piszą o tym, że to Komisarz nie chce współpracować.
  Mają obowiązek troszczyć się o dobro Gminy. Po to zostali wybrani. Nie widzę nic złego w tym, że alarmują widząc, że Gmina zeszła na dalszy plan.
  Łatwo jest opluwać innych siedząc przed komputerem. Czy cała masa dziwnych zatrzymań przeciwników dobrej zmiany nie daje Wam do myślenia? Czy tylko oni popełniają przestępstwa w tym kraju?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. Marionetki bez własnego zdania, a tym bardziej bez żadnego doświadczenia w samorządzie zarzucają 24 letniemu samorzadowcowi brak kwalifikacji. Ale jaja. Przecież połowa rady to ludzie którzy pełnią kadencję samorządowca pierwszy raz w zyciu. Hahahaha. Wstyd!!! Nie ma kto za rączkę prowadzić? Dajcie się facetowi wykazać. Bo wy do tej pory na sesjach milczycie. Żaden się nie odezwie. W sumie lepiej tak jak nic do powiedzenia się nie ma. Żenada.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. mieszkaniec gminy

  Mam nadzieję, że sprawa wójta w końcu się wyjaśni bo każdy ma prawo do tego żeby móc dowodzić swojej niewinności w przypadku Wójta zabrali mu prawo nawet do tego bo ciągle odwlekają Jego sprawę jeżeli mają dowody przeciwko niemu to dlaczego go nie skażą? Widocznie dowodów brak, ktoś najwyraźniej nie chce żeby osoba nieupolityczniona rządziła naszą gminą, trzymamy kciuki za Wójta oby sąd w końcu Go odwiesił skoro do tej pory nie umiał znaleźć dowodów potwierdzających Jego winę. Panie Wójcie powodzenia są jeszcze tacy którzy nie stracili nadziei, że Pan wróci i będzie dalej rządził naszą gminą!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Jesteś w wielkim błędzie. Kownacki już nie wróci na fotel wójta, bo są przeciwko niemu żelazne dowody, na podstawie których sąd zakazał mu pełnić funkcji wójta. Sprawa Kownackiego i jego kliki jest rozwojowa i dlatego Prokuratura Krajowa nie sporządziła jeszcze aktu oskarżenia, a sąd bez aktu oskarżenia nie może ostatecznie rozpatrzyć sprawy i skazać Kownackiego, a do skazania dojdzie, bo Kownacki jest kryminalnym recydywistą.

   Przyjmij do wiadomości, że w korupcji w samorządzie zawsze bierze udział więcej osób, w tym również radni, którzy podnoszą ręce za korupcyjnymi uchwałami, np. w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, na korzyść deweloperów-oligarchów, czy w sprawie budżetu pozwalając na rażącą niegospodarność, znowu na korzyść oligarchów i nie robią tego za friko.

   Płonne są nadzieje tych, którzy liczą na to, że wrócą czasy przekrętów i łapówek. Nie wrócą, a ci, którzy dopuścili się przestępstw, pójdą siedzieć. Dlatego podniósł się taki wrzask przeciwko działaniom komisarza rządowego. Kto podnosi ten wrzask? Ano ci, którzy maja za uszami i teraz boja się konsekwencji.

   Blady strach padł też na lokalnych prokuratorów, którzy bezpodstawnie umarzali śledztwa w sprawach korupcji i niegospodarności w Gminie Oława, bo sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa i to z drugiego końca Polski i rozliczy też prokuratorów usłużnych sitwie Kownackiego. Trochę to potrwa, ale zadziała. Tej sprawie nikt już łba nie ukręci.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 15. Sitwa Kownackiego wpadła w panikę, bo komisarz rządowy wyciągnie na światło dzienne wszystkie dokumenty dotyczące całej masy afer, w których udział brali radni-bezradni. Palą im się tyłki, bo doskonale wiedzą, że te afery nie będą już zamiatane pod dywan przez lokalnych prokuratorów, lecz zostaną rzetelnie zbadane przez Prokuraturę Krajową.

  Na stronie internetowej Stowarzyszenia Mieszkańców w Stanowicach „Stanowice-marcinkowice.hpage.de” afery te są szczegółowo opisane, a dowodów dostarczyły protokoły z kontroli NIK, wyroki WSA a nawet wrocławski oddział CBA, jak np. w aferze kanalizacyjnej. Polecam lekturę tej strony, czyta się jak kryminał.

  Bać powinni się nie tylko radni, którzy brali udział w tych aferach, ale też lokalni prokuratorzy, którzy bezprawnie seryjnie umarzali śledztwa w sprawie tych afer.

  Pełniący obowiązki wójta komisarz rządowy Henryk Kuriata ma pełne wsparcie Mieszkańców – członków i sympatyków Stowarzyszenia Mieszkańców. Razem rozwalimy sitwę Kownackiego i zakończymy okradanie majątku i budżetu gminy przez tę mafię grasującą w naszej gminie już od dwudziestu paru lat. Niektórzy radni i oligarchowie pójdą siedzieć, razem z Kownackim za ich przekręty. To jest pewne, jak amen w pacierzu.

  Stowarzyszenie przekaże swoje obszerne stanowisko do listu radnych-bezradnych zarówno Premierowi Morawieckiemu, jak i Wojewodzie Dolnośląskiemu i stanowisko to opublikuje.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Zbigniewie – Gościu
   ta sama śpiewka jak pamiętam już prawie 10 lat, tylko oskarżający się zmieniają: Starosta, Burmistrz, Wójt, Policja, Sędziowie,Prokuratorzy kogoś pominęłam w tych oskarżenia jednoosobowego Stowarzyszenia????

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 16. Tak się kończy ( i bardzo dobrze) kiedy ludzie głosują na łapówkarza. Przypominam że w poprzednich wyborach za wódkę kupował głosy i to zostało odwiedzione a w poprzedniej kadencji wymuszał łapówy za co dostał sądowy zakaz sprawowania funkcji. Sąd wydał decyzję o mocne dowody. Pomimo że były wójt nie świadczył pracy to pobierał wynagrodzenie bo kolesie zadbali o to.
  Teraz kolesiów powinno się postawić zarzut niegospodarność na szkodę mieszkańców gminy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 17. Mieszkaniec gm

  Pomijajac juz wszystkie za i przeciw z tego wątku, mam nadzieję, że w tym wszystkim pojawi sie szybko osoba na stanowisko wicewojta z tych ziem, nalezycie wyksztalcona i co najważniejsze do pracy. a nie wygladania i czesania wlosow paniom w sekretariacie jak tu gdzieś napisał:) ja jeszcze kredyt zaufania komisarzowi daje…..

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 18. Oława to od lat siedlisko patologi. Mafie w tym mieście swego czasu opanowały każda działalność wymuszając haracze. Okazuje sie że w tyle nie jest tez władza lokalna która tez wymusza haracze , bieże w łapę, kupuje wybory a kiedy przychodzi ktos z obcego środowiska który nie jest związany z układami to nalezy na niego napisac donos . A robia to osoby zamieszane w ta patologie

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 19. Szanowni wyborcy oraz komentatorzy. Popatrzcie sami na filmiki z sesji na stronie BIP UG Oława. Przecież Pan Komisarz nie grzeszy swoją kurtuazją oraz doświadczeniem. Widać, że to fachowa osoba na konkretnym stanowisku. O czym nie można było powiedzieć o byłym wójcie, czy zastępcy. Przecież Jaś nie potrafił wydukać zdania bez kartki, a gdzie dopiero jego wykształcenie. A radnych, którzy schematycznie podnoszą ręce, nie znając merytoryki za czym głosować, można ich hurtem odwołać – wystarczy tylko 10% zebranych głosów spośród uprawnionych. Były agent ubezpieczeniowy, chłopki roztropki bez kwalifikacji, … i podobne nacje. I taka gawiedź ma decydować o losach gminy. Totalne nieporozumienie. Przecież to sami populiści, bez szerszych horyzontów myślowych o totalitarnym systemie wartości.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 20. Kto pisał ten list? Trzeba go przetłumaczyć na język polski aby można byłoby cokolwiek zrozumieć.
  I pomyśleć ,że w takiej wersji został opublikowany i wysłany do wojewody i premiera.
  Kolejna niechlubna promocja gminy Oława.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 21. Szanowni radni może powinniście stworzyć pismo do Pana Kownackiego z zapytaniem dlaczego okłamał wszystkich twierdząc, że po wyborach będzie rządził, przez co dzisiaj w gminie mamy taka sytuacje z którą się nie zgadzacie. Podejrzewam że Pan Kuriata wcale się nie prosił o to żeby przyjść do gminy Oława. Jest on raczej jedynym który miał odwagę przyjąć to trudne zadanie, pokierowania gmina w kryzysie do którego doprowadził pan Kownacki. Za to należy mu się szacunek i szansa. Każdy wójt ma prawo dobierać sobie współpracowników więc dlaczego dziwi was tak zwolnienie Pani Górskiej. Przecież przez 3 miesiące zapewne otrzyma wynagrodzenie odpoczywając w domu A do tego czasu może Pan Kownacki wróci, może sąd cofnie zakaz sprawowania urzędu, bo jak wiemy odwołanie do prokuratury nic nie dało. No i najważniejsze w kompetencjach rady nie ma nigdzie że decyduje ona o polityce kadrowej urzędu więc lepiej skupcie się na tym by w tym trudnym dla gminy czasie sprawić by funkcjonowała ona jak najlepiej A nie bronicie osoby która do tej sytuacji doprowadzila

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 22. A może wziąć pod lupę GZO i edukację w gminie , jako rodzic „całowałam klamkę’ przez dwa tygodnie w szkole w Bystrzycy ponieważ nikogo z dyrekcji po godz. 13.00 nie było szkole. O ile mi wiadomo kierownictwo szkoły pracuje do godz. 16.00, więc kto płaci tym paniom za bumelkę?????

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 23. Mieszkańcy gminy Oława, którzy nie głosowali ani na wójta Kownackiego, ani na jego radnych (czyli olbrzymia większość), odpowiedzieli na ten list własnym listem otwartym do Premiera i do Wojewody, za pośrednictwem Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców. Pełen tekst tego listu jest opublikowany pod zakładką „Aktualności” na stronie tego Stowarzyszenia „stanowice-marcinkowice.hpage.de”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.