Zawieszony wójt bez pensji

Gmina Oława. Decyzją pełniącego obowiązki szefa gminy Oława Henryka Kuriaty, zawieszony wójt Jan Kownacki już nie będzie pobierał wynagrodzenia. Jeszcze na początku grudnia Rada Gminy ustaliła pensję Kownackiego, która miała wynosić 10 180 zł brutto. Ta kwestia od dawna budziła emocje. Na temat pensji wójta piszemy w najnowszym papierowym wydaniu „Powiatowej”. Już w sprzedaży! Do kupienia również e-wydanie gazety, tutaj: https://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2018-12-20

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (47)

 1. Suuuuper , gazeta po raz enty odgrzewa kotleta z napisem wójt – ciekawe czy tak chętnie będziecie pisali jak już zarzuty z palca zostaną oddalone , a Pan K. zacznie przed sądem dochodzić odszkodowań za pomówienia …

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Sąd nie wydał zakazu pełnienia obowiązków wójta, ani nie zasądził kaucji za wypuszczenie Jana K. z aresztu śledczego na podstawie jakichś pomówień. Prokuratura przedstawiła sądowi twarde dowody na korupcję i nie było to tylko zeznanie skruszonego przestępcy (biznesmena), ale przede wszystkim dowody zdobyte w wyniku pracy operacyjnej CBŚP. Kto ciągle jeszcze wierzy w to, że Jan K. to niewinny pomówiony baranek, niech poczyta sobie zakładkę „Kto rządzi Gminą Oława” na stronie „stanowice-marcinkowice.hpage.de”. Tam też są twarde dowody i stare wyroki sądowe, zatarte bardzo szybko przez usłużnego oławskiego przedstawiciela „zupełnie nadzwyczajnej kasty ludzi”. Zresztą całą tę wyżej wymienioną stronę internetową czyta się jak jeden wielki kryminał.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Nieprawda. Pracodawcą jest wójt, jako organ administracji i to wójt, czy aktualnie osoba pełniąca obowiązki wójta decyduje o tym, kto pobiera pensję za pracę w Urzędzie Gminy, a kto nie. Rada Gminy nie jest pracodawcą, a jedynie organem prawodawczym, jednak akty prawne wydane przez Radę Gminy muszą być zgodne z obowiązującym prawem krajowym, jak np. prawo pracy. Rada Gminy może wprawdzie uchwalić wysokość wynagrodzenia wójta, bo jest to pozycja budżetowa, ale nie posiada uprawnień pracodawcy.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Pani Doroto, proszę nie czytać wpisów ignorantów, którzy pisząc o douczaniu powinni częściej spoglądać w lustro… „a potem pisać”. Oni podobnie jak za przeproszeniem radca prawny Urzędu Gminy Artur Świderski nie wiedzą o czym piszą…

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Dzięki za poparcie, jednak jestem zdania, że trzeba reagować na nieprawdę publikowaną w sieci. W końcu ludzie czytają takie nieprawdziwe twierdzenia i niektórzy biorą to za dobrą monetę, bo nikt im nie wyjaśnił, że jest inaczej.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Obrońcom skorumpowanego wójta proponuje zrobić zrzutę i mu wypłacić ze swoich taki hajs. Gmina nie jest taka bogata by marnować takie pieniądze na nie etycznego człowieka
  Przypominam sobie że i w poprzednich wyborach miał postępowanie za kupowanie głosów ale że było tylko kilka udowodnionych przypadków które nie decydowały o wyniku to mu umorzono sprawę

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • No co słychać . Już trzecią kadencję pobiera pensję. Teraz jako wicekomisarz bo wójta niema. A swoją drogą jak komisarz chce zaprowadzić nowy porządek jak zatrudnia poprzedniego wicewójta. Czyli wszystko po staremu. Już nie ma w gminie Ołąwa nikogo na stanowisko wicewójta? Jakoś nie chce mi się wierzyć…
   To nadal wg mnie układ.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. NAJWIEKSZE chamstwo jakie moze robic PIS ,, ich czlowiek zawieszony w czynosciach pobiera nawet przez rok pobory !!!!!!!!!!!!!! to jest kuzwa dobra zmiana ,,,,,, ten cwaniak co zastepuje wojta to ile ma kasy miesiecznie ????????? mogla zastapic zastepca wojta a czlowiekowi cjociz polowe pesje płacic ,,Ale pISowska bada to banda A Polska to nie jest ich prywatny F O L W A K no nasz cudowne Panstwo !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Droga Mario! Może najpierw naucz się pisać po polsku, a dopiero potem publikuj swoje jadowite i nienawistne wypociny.

   Zastępca wójta, to zastępca wójta, a nie wójt. Wójt ma swoje obowiązki a zastępca wójta swoje. To jest duża gmina z prawie 100-milionowym budżetem i nie może jedna osoba być na stałe jednocześnie wójtem i zastępcą wójta. Już przez te kilka miesięcy przed wyborami ludzie i przedsiębiorcy skarżyli się, że w gminie nic nie można załatwić, bo nie było wójta.

   Wójt jest wybierany w wyborach a zastępca wójta jest zatrudniany jak każdy inny urzędnik w gminie. To są zupełnie różne funkcje. Zatem zastępczyni wójta nie mogła być wójtem ani pełnić obowiązków wójta w nowej kadencji. Tak stanowi prawo, ale czy ty w ogóle wiesz co to jest prawo?

   Przeczytaj sobie na ten temat publikację na pod linkiem „stanowice-marcinkowice.npage.de” w rubryce „Aktualności”. Tam jest wszystko wyłożone tak przystępnie, że nawet ty powinnaś to zrozumieć.

   Wesołych Świąt!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Nie wyjeżdżaj tutaj z tą pseudoreklamą stanowickiego stowarzyszenia. Spadochroniarz z PIS, ktory przegrał wybory w innej gminie jest sztucznie nominowany przez KC PIS na stanowisko wójta w Oławie. Facet, którego nie chcą ludzie jest wynagradzany przez pisowski komitet do zarządzania gminą, którą nie wiem czy nawet zna ze słyszenia. Swoim trzeba dać zarobić do czasu kiedy gęby jeszcze w korycie po same uszy. W PZPR było podobnie.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Dokładnie o to chodziło, żeby rządowy zarząd komisaryczny w mateczniku korupcji i olewania praw mieszkańców – Gminie Oława objął ktoś z zewnątrz, a nie z lokalnej skompromitowanej koterii.

     Z takim wnioskiem do Premiera i do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpiło właśnie to stanowickie stowarzyszenie (zostało to opublikowane na stronie internetowej tego stowarzyszenia) i zarówno Premier, jak i szef MSWiA przychylili się do tego wniosku.

     Zaproponowany przez Wojewodę Dolnośłąskiego Henryk Kuriata był wójtem przez trzy kadencje, więc nie był osobą „niechcianą”, ma odpowiednie przygotowanie i jest spoza oławskiej koterii. Trudno sobie wyobrazić lepszego komisarza do tej przegniłej od korupcji gminy, a to, że nie wygrał wyborów w swojej poprzedniej gminie na czwartą kadencję, absolutnie nie świadczy o tym, że był tam „niechciany”. Zdobył tam całkiem przyzwoitą ilość głosów, ale widocznie nie pasował już do tamtejszego układu politycznego.

     Z ocenami tego komisarza poczekajmy na wyniki jego działań, bo tylko po tym będziemy go oceniać, a nie po tym, czy jest z PiS, czy z innej partii. Pierwsze działanie – zablokowanie wypłacania wynagrodzenia za pracę dla osoby, która żadnej pracy nie świadczy, jest bardzo pozytywne.

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • No to po co nadal jest dawny wicewójt w urzędzie. Dla ozdoby i brania pieniędzy?

     • Jest zwykłym.spadochroniarzem z nadania partyjnego. Człowiekiem przegranym w innej gminie. Co to znaczy „nie pasował do układu politycznego”? Twoj wniosek i całe stowarzyszenie to osoby nie mogące decydowac o czymkolwiek bez decyzji prezesa z Nowogrodzkiej mają głęboko w d…. Liczy się tylko partyjny członek. Jak za PZPR.

     • Zenek! Wicewójt w gminie jest do roboty i tyle! Tak jak każdy inny urzędnik gminy, tyle że na polecenie wójta dozoruje wyznaczone mu obszary w pracy urzędu. Stara wicewójt posiada wiedzę o tym, co było do tej pory robione i jak to było robione, gdzie są jakie dokumenty itd. a Komisarz musi tę wiedzę wykorzystać, żeby nie wyważać otwartych drzwi. To samo dotyczy innych urzędników na kierowniczych stanowiskach w gminie. Nie można ich od razu wywalić, chociaż wielu z nich na to zasługuje, ale wylecą z urzędu, prędzej czy później. Poczekaj Kika miesięcy na efekty i nie pleć bzdur o jakimś PZPR, bo to ciężka obelga dla PiS. Płacą ci za obelgi pod adresem PiS? Zastanów się, czy warto, bo takie obelgi są karalne.

 5. To Kownacki jest z PIS? Największe chamstwo jakie zrobiło PIS to szlaban na kręcenie lodów na setki miliardów i szlaban na wysługiwanie się obcym rządom i obcym koncernom za taką fajną kasę. Gdzie my teraz tyle zarobimy? Chamstwo !!!!!!!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Mieszkaniec gminy

  No dobra ale pomału chyba juz czas na nową osobę na stanowisko wicewojta bo inaczej to wszystko to deptanie w miejscu i pilnowanie by nic wiecej z szaf nie wypadlo. Przydałby sie ktos świeży i nalezycie wyksztalcony. Czy jest ktoś taki kto nie jest związany z tym bagienkiem gminnym?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. A mi się podoba, że już niema Pana Kownackiego. Z mojego punktu widzenia nie nadaje się na zarządzanie Gminą Oława. Jak popatrzę co się dzieje na wioskach to płakać się chce.
  Marcinkowice, Bystrzyca i Gać to nie cała Gmina Oława. Są jeszcze inne wioski.
  Wystarczy popatrzeć jak była remontowana świetlica w Jaczkowicach parę lat temu.
  Kto odbierał prace firmy która to robiła?
  Kto rozliczył tego Pana w Gminie co odpowiada za remonty?
  Wójt tego nie widział?
  Może się na pewnych rzeczach Wójt nie znać i być tylko osobą reprezentatywną ale powinien mieć od innych rzeczy kompetentnych ludzi.
  A nie ludzi z d…..y albo kapelusza.
  Koniec tego teatru.
  Pozdrawiam

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Nikt w urzędzie gminy nie dorównuje skarbnik gminy Oława, która jest jest kobietą wyjątkowo pracującą i mimo że doba ma tylko 24 godziny pracuje na pełne dwa etaty to jeszcze zdąży pracować na dwie umowy zlecenia:
  Za 2017 wg oświadczenia w BIP zarobiła :
  127 391,74 umowa o pracę 1 etat w UG Oława
  66 094,08 umowa o pracę 1/2 etatu ZONA Sp. z o.o.
  61 084,70 umowa o pracę 1/2 etatu Flores Sp z o.o.
  do tego dochodzą dwie umowy zlecenia :
  52 494,00 Smile Sp. z o.o. i 2947,12 Zarzadzanie Sp. z o.o.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Do „taka gmina”:
   Zazdrościsz tej Pani? Jak tak, to powiem Ci jedno. Weź się do roboty i nie zaglądają komuś do portfela. Trzeba było się uczyć i teraz umieć sprzedać swoją wiedzę za odpowiednie pieniądze. Nikt Ci tego nie broni. Widocznie nie jesteś tym, który ma tą wiedzę i nie jesteś wart takich pieniędzy.
   Po drugie uważaj co piszesz: obowiązuje RODO. I chociaż skarbnik jest urządzenikiem, to zarobki są ujawnianie w konkretnym celu dla osoby zainteresowanej. Idź do Gminy i stań przed okienkiem podawczym i poproś, że chcesz znać zarobki tej a tamtej osoby. Troszkę papierów będziesz musiał wypełnić. A wtym przypadku rozpowszechniasz dane osoby bez zgody formalnej. Znam tą Panią i pewnie by tego sobie nie życzyła.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Pracownik samorządowy na kierowniczych stanowiskach ( w tym skarbnik) musi złożyć oswiadczenie majątkowe
    Podstawą prawną dla obowiązku złożenia oświadczenia o stanie majątkowym jest Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, która przewiduje także szereg innych rozwiązań o charakterze antykorupcyjnym, m.in. złożenie oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej czy powstrzymanie się przez pracownika od wykonywania dodatkowych zajęć.
    Celem regulacji dot. obowiązku złożenia oświadczenia o stanie majątkowym przez pracowników samorządowych jest eliminacja ryzyka korupcji przez zapewnienie transparentności działania samorządu terytorialnego

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Jakub jesteś mężem, synem czy czlonkiem rodziny? Sprzedawać wiedzę to można na bazarze. Ta Pani świadczy określony rodzaj pracy, ktory w kodeksie pracy i w obecnym ustawodawstwie obejmuje przy pełnym etacie 8h na rzecz jednego pracodawcy. Więc wytłumacz mi ile godzin ta Pani spędza w każdym z miejsc pracy? Być może ma tak skonfigurowany system komputerowy w UG, że jest w stanie księgować dokumenty innych podmiotów w czasie świadczenia pracy na rzecz UG. Jest to możliwe. Czy te wszystkie inne firmy powiązane są „fakturowo” z UG?

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Podliczmy. Umowa o pracę pełny etat 8h w UG. Pół etatu w Zona i poł Flores. Co daje kolejne 8h . Mamy już czas pracy 16h. Powiedzmy, że zaczyna o 5 rano to kończy bez jakiejkolwiek przerwy o 23. Już w tej sytuacji jakie prawo zezwala urzędnikowi samorządowemu pracować poza gminą i to w wymiarze 16h. Ale nie koniec tej szopki. Do tego dwie umowy zlecenia. Jedna na ponad 50 tys. Raptem ponad 4.5 tys miesiecznie i druga na „grosze”. Po pierwsze czas pracy tej Pani/Pana? Po drugie gdzie jest prokuratura, pip i inne instytucje badające zasadność tych umów i ich wysokość? Po trzecie ta osoba w świetle przedstawionych dokumentow jest tylko osobą nadzorującą i podpisującą to co ktoś za nią wykonał. Takie niestety są przesłanki. A kasa leci na konto osoby zatwierdzającej. Gratuluję zdrowia przy tylu godzinach pracy na tak wymagającym stanowisku jak główny ksiégowy.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Sumując wychodzi imponująco !!!
  Czy tak można???
  Jakie trzeba mieć predyspozycje do takiej pracy? Kogo trzeba mieć za plecami? Może spełniam wymagania?
  Z chęcią podeślę CV 🙂
  Aż strach pomyśleć ile zarabia się w starostwie …

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Czy prywatna firma zapłaci komuś 10.000,00 czy 1.000.000,00zł miesięcznie nie powinno innych stron to obchodzić. Bez względu czy ta osoba leży i nic nie robi czy też pracuje. Jest to umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Ich sprawa jak się dogadali i za ile. Jszcze raz informuję osoby, które myślą że księgowa podpisuje papierki i je przekłada – jesteście w błędzie.
  Jeżeli chodzi o skarbnika to już się nie wypowiadam. Bo w mojej opini to może robić zwykła osoba, która umie liczyć, umie obsługiwać kalkulator, długopis i komputer oraz oprogramowanie. Reszta jest do nauczenia. Pzdr.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. Na pensję pani skarbnik w gminie składają się wszyscy podatnicy- mieszkańcy gminy. sa to publiczne pieniądze i każdy mieszkaniec ma prawo wiedziec na co ida jego podatki. Skoro nie na infrastrutkurę( typu budowa i remont drog i oświetlenia ulic) to jak się okazuje na sowite pensje urzędnicze.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. Mieszkaniec gminy

  Zanim komisarz wymieni Panią wicewojt to na Jego miejscu zacząłbym od skarbnika i sekretarza. Trzeba budżet chwycić za gardlo podobnie jak i sam urząd. Potem czas na nowego wicewojta. Powodzenia dla komisarza

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.