Pierwsza sesja pełna emocji. Kownacki postawił na swoim

Jan Kownacki przyjął ślubowanie wójta gminy Oława. – A komisarz to może do nas przyjść na kawę – mówi. – Nie wygonimy go
***
Jeszcze przed dokonaniem aktu ślubowania Kownacki odpowiedział na pytania mediów: – Czy mogę pełnić funkcję? Się okaże. Póki co, muszę złożyć ślubowanie. Bo kto mi zabroni złożyć ślubowanie? Proszę mi pokazać ustawę, która mi zabrania. Teraz nie jestem wójtem. Jestem obywatelem Janem Kownackim. Nie jestem ubezwłasnowolniony, nie jestem pozbawiony praw publicznych. Mogę złożyć ślubowanie. Złożenie ślubowania nie jest czynnością wójta. Mówi o tym ustawa o samorządzie gminnym. Co to za prawnicy mówią inaczej? Prawnicy wojewody? To niech się wojewoda podpisze pod dokumentem mówiącym, że nie mogę złożyć ślubowania. W Daszynie komisarz wyborczy musi jechać do aresztu, żeby wójt mógł przyjąć ślubowanie. Ja przyszedłem tutaj sam. Albo prawo jest jedno w Polsce, albo rządzą prawnicy wojewody. Niech sobie wojewoda wymieni prawników. Czy będę wójtem? Nie wiem, zobaczymy. Niech się zjawia komisarz lada chwila. Tylko po co? Jest zastępca, który rządzi od poniedziałku. To po co ja powoływałem zastępcę, skoro niby nie może rządzić? Powinna rządzić zastępca, bo gmina wtedy na tym nic nie traci. A pani Zdanowska będzie rządzić, czy tam też będzie komisarz? Czemu wojewoda tam nic nie robi? Tylko mnie straszą komisarzem. Nie będę się wypowiadał na temat zarzutów. W tym kraju można każdego oskarżyć o wszystko. Jeśli ja jestem takim przestępcą, jeśli się mnie ciągnie przez całą Polskę, to dlaczego pani prokurator nie przedstawi mi zarzutów? Niech przedstawi, skieruje sprawę do sądu. Niech zrobi ten akt oskarżenia w końcu. Moje dzieci są przesłuchiwane, nie wiem, czy mamy z grobu nie będziemy wykopywać, żeby sprawdzić, czy czasem majątku do trumny nie wzięła.
***
Teresa Jurijków-Górska podkreślała, że pierwszą sesję Rady Gminy zwołuje komisarz wyborczy, więc skoro w programie posiedzenia znalazło się zaprzysiężenie wójta, to wszystko jest jasne. Innego zdania są prawnicy wojewody, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach „GP-WO”.
***
Co Jan Kownacki powiedział po sesji? – Proszę wszelkie pytania kierować do prawników wojewody. Niech podadzą podstawę prawną. Nie będę rozmawiał o bzdurach, a to są bzdury. Czy będę pełnił obowiązki wójta? Nie wiem. A może mnie jutro prezydent ułaskawi. Będę rozmawiał z Andrzejem Dudą, może mnie ułaskawi. Mariusz Kamiński też nie był skazany i został uniewinniony. Może też o to wystąpię. Po to jest powołana moja zastępczyni, żeby mogła rządzić gminą. Pełni funkcję od 2010 roku. Twierdzenie dziś, że będzie rządził komisarz, jest bezpodstawne. Prawnicy mają tak mówić na czyjeś polecenie. Na dzień dzisiejszy gminą rządzi pani wójt. Jak przyjdzie komisarz, to go nie wygonimy, na kawę może przyjść. Nie będę powtarzał sto razy. Ktoś mnie o coś pomówił i taka jest rzeczywistość. Niech sąd to w końcu wyjaśni. Ludzie z większymi zarzutami chodzą po wolności i nic im się nie dzieje. Jeden z przestępców zaczął współpracę z organami ścigania i teraz pomawia wszystkich. Nie tylko mnie, ale innych też.
**
Więcej o sprawie za tydzień – w papierowym wydaniu „GP-WO”
(KT)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (41)

  • W więzieniach PO miała w wyborach poparcie na poziomie 75%. Jacy ludzie więc mieszkają w gminie Oława ,że człowiek z naruszeniem prawa wyborczego podczas poprzednich wyborów i zarzutami korupcyjnymi obecnie wygrywa w pierwszej turze ?
   Nie ma w gminie kogoś nie umaczanego w przekręty ?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Kto głosował na Kownackiego ? Mój sąsiad. Na płocie miał baner reklamowy Kownackiego. Sam zaś mieszka z rodziną ale nie produkuje śmieci więc nie ma umowy na wywóz. Nie produkuje ścieków bo się nie myje ani nie wypróżnia więc nie umowy , nie pobiera wody ani prądu bo na jego licznikach nie ma wskazań poboru.
    Tacy ludzie głosowali bo według ich kryteriów kto nie bierze to frajer.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 1. Że tak zapytam ,czy szanowny brukowiec mógłby w każdym swoim paszkwilu dot. demokratycznie wybranego wojta zaznaczać że nie ma On żadnych zarzutów postawionych, a jedynie niczym nie poparte pomówienia bez możliwości merytorycznej obrony ? Bo widzę zakończyło się promowanie wszystko obiecującej bezradnej i zaczął się serial pod tytułem ,,piszta o wójcie,róbta sensacje – hajs się będzie zgadzał”.
  I tak na marginesie : Tak trzymać Panie Janku !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Tyż Anonim

   „Szanowny brukowiec” mówi w „swoim paszkwilu” czystą prawdę. Kownacki ma postawione zarzuty prokuratorskie i miał okazję do merytorycznej obrony najpierw na przesłuchaniu w Prokuraturze, a później w Sądzie, który wprawdzie zwolnił go za kaucją z aresztu ze względu na zły stan zdrowia, bo zemdlał bidak na przesłuchaniu, ale zakazał mu pełnienia funkcji wójta, do odwołania.
   Tak trzymać Panie Janku! Czekają na Pana nowe wspaniałe afery! Gmina ma 90 milionów budżetu i dużo ziemi do opchnięcia deweloperom. Jest czym „gospodarować”.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Niby jest jedno prawo dla wszystkich a każdy interpretuje jak chce. Sąd wydał wyrok, wojewoda swoje, wójt swoje , zastępca wójta też coś dodaje.
  Gdzie jest dzisiaj wojewoda i jest gdzie Komisarz wojewody? Na wagarach?
  Wkrótce nawet prezydent Duda doda swoje .
  Nikt nic nie wie. Wójt winny czy niewinny, może ślubować czy nie . Wicewójt jest w świetle prawa czy go nie ma ? Komisarz jest wyznaczony czy go nie ma .
  Ludzie kto rządzi w kraju? Kto rzadzi w gminie ? Jest premier czy go nie ma Jest wójt czy go nie ma ?

  Nikt nic nie wie , ale każdy interpretuje prawo jak chce!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Co z tego, że Jan K. złożył dziś ślubowanie? Obowiązków wójta przejąć mu nie wolno, bo zabrania mu tego prawomocne postanowienie sądu. Zastępczyni wójta nie jest wójtem i nigdy nim nie będzie, jeśli nie zostanie wybrana na wójta w wyborach, więc też obowiązków wójta pełnić nie może, a jedynie go zastępować. Do czasu jej odwołania może nadal pełnić tylko i wyłącznie obowiązki zastępcy wójta, a to jest zupełnie coś innego.

  Zastępca wójta nie może pełnić obowiązków wójta, a jedynie obowiązki zastępcy wójta. Skoro wójta nie ma, to musi przyjść komisarz rządowy, któremu zastępca wójta będzie podlegać.

  Czekamy na decyzję Premiera.

  Wbrew kłamstwom niektórych trolli i załganym wypowiedziom samego Jana K. ma on postawione zarzuty prokuratorskie. Śledztwo jest najwyraźniej rozwojowe, skoro nie ma jeszcze aktu oskarżenia. Sąd wypuścił go wprawdzie za kaucją z aresztu, ale zabronił mu wykonywać obowiązki wójta, więc zarzuty i dowody na te zarzuty muszą być poważne.

  Kto chce bliżej poznać „kryształową niewinność” Jana K. niech sobie poczyta zakładkę „Kto rządzi Gminą Oława” na stronie lokalnego stowarzyszenia mieszkańców „stanowice-marcinkowice.hpage.de”.

  Przedstawione tam fakty wyjaśniają, jak to się mogło stać, że Jan K. znowu „wygrał” wybory.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Pozdrawiam.

   Jeśli GOŚĆ sugerujesz jakieś nielegalne działania to do prokuratury. Na stronie stowarzyszenia z stanowic nie ma żadnych konkretów tylko słowa zestawione tak, żeby dobrze brzmiały ale żeby nie można wyciągnąć wobec nich konsekwencji np. pomówienia. W puszczaniu brzydkich bąków są mistrzami. Tyle mieli na wszystko dowodów a wyroków nie widać. Już nawet wg nich organy centralne są oławska sitwą oczywiście post komunistyczna he he.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Też pozdrawiam

    Na stronie Stowarzyszenia są same konkrety a nawet dokumenty. W ciągu 4 lat Stowarzyszenie złożyło ponad 20 zawiadomień o przestępstwach przeciwko Kownackiemu, jego urzędnikom, radnym i oligarchom. Dowody zebrało nie tylko Stowarzyszenie, ale też Najwyższa Izba Kontroli, wrocławski oddział Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wszystko to jest na stronie internetowej Stowarzyszenia.

    „Przychylna” Kownackiemu i jego klice Prokuratura wszystko umarzała, aż w końcu zawiadomienia Stowarzyszenia o przestępstwach, skierowane bezpośrednio do Prokuratury Krajowej, poskutkowały aresztowaniem Kownackiego i postawieniem mu zarzutów korupcyjnych. Już bardzo niedługo zaczną się aresztowania tych „przychylnych „ prokuratorów.

    Dziś cała Polska dowiedziała się, jak funkcjonowały organy centralne za rządów PO, więc nie były to jakieś wymysły Stowarzyszenia, co „tak zestawiało słowa …”

    Cała Polska też już wie, dlaczego nie było wyroków, nie tylko na takich Kownackich, ale na dużo grubsze od niego ryby, które brały czynny udział w rozkradaniu Polski na setki miliardów.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Same bzdury. Wójt jest bo złożył przyrzeczenie i jest Wójtem tylko nie może wykonywać obowiązków Wójta. Od tego na zastępcę, której nikt nie odwołał. Ale nawet jeśli jest inaczej i Premier uważa inaczej to gdzie jest komisarz? Kadencja skończyła się 16 listopada.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Już widzę jak to Stowarzyszenie Mieszkańców ze Stanowic „poprze” u Prezydenta Dudy wniosek Kownackiego o ułaskawienie. Wprost nie mogę się doczekać, kiedy Prezydent Duda dowie się, co to za gagatek. A dowie się na pewno, jeśli tylko Kownacki odważy się wystąpić z takim wnioskiem, bo na kim jak na kim, ale tym Stowarzyszeniu można polegać jak na Zawiszy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Akurat nie tylko same Stanowice są w Gminie Oława. Pan mieszkający w Stanowicach, zakladajacy stronę .de niech lepiej się zajmie czymś pożytecznym a nie tylko pomówieniami i straszeniem. A najlepiej niech wraca skąd przyszedł. Tak mu źle było w de ?
   Brawo dla wójta. Oby jak najszybciej wrócił na swoje stanowisko. W końcu ludzie go wybrali i chcą aby rządził gminą.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • To stowarzyszenie mieszkańców ma siedzibę w Stanowicach, ale działa na rzecz mieszkańców całego powiatu Oławskiego, samej Oławy i Jelcza-Laskowic, a nawet poza powiatem, co zresztą wynika ze statutu tego stowarzyszenia opublikowanego na ich stronie internetowej i z podejmowanych przez nich działań, też udokumentowanych na ich stronie.

    Kownacki nigdy już nie wróci na stanowisko wójta, tak jak Komorowski nigdy już nie będzie prezydentem RP, jak Tusk nigdy już nie będzie pełnił żadnego urzędu publicznego w Polsce czy jak Gronkiewicz-Waltz też nigdy już nie zasiądzie na żadnym publicznym fotelu.

    Może tobie, mieszkańcom Gaci i rzeszy rodzin pracowników Urzędu Gminy, spółek komunalnych i części pracowników gminnych szkół, podoba się, jak gminą rządzi przestępca i dzieli się z nimi łupami. To jednak nie wystarczy. Wymiar sprawiedliwości w Polce zaczyna się zmieniać i przestępcy piastujący publiczne funkcje przestają być bezkarni, jak dotychczas.

    Czy zarzuty prokuratorskie, udowodnione tak, że sąd na ich podstawie wypuszcza delikwenta z aresztu tylko za kaucją i nakłada na niego sądowy zakaz pełnienia funkcji wójta, są tylko pomówieniami? Nikt w takie bzdury nie wierzy, a rozsiewają je tylko zakłamane trolle będące na usługach przestępców.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Radny Sokołowski i wójt złożyli ślubowanie to w końcu może będzie obiecany przez nich basen w Marcinkowicach i wyremontują rozwalająca się ruderę na ul. Piastowskiej koło sklepu Euro na koło gospodyń wiejskich i klub animacji wiejskich.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Najpierw potrzebne są normalne, utwardzone i oświetlone ulice, żebyś sobie karku nie skręciła, jak będziesz iść albo jechać na ten twój basen albo do klubu animacji wiejskich.

   Poza tym, Gać ma już wprawdzie luksusową wielkomiejską halę sportową i wielkomiejski stadion piłkarski z zadaszoną trybuną, ale nie ma jeszcze krytego basenu z bajerami ani opery. A to będzie miało pierwszeństwo, a zaraz po tym remont zabytkowego obiektu pałacowego Jakubowicach, za wiele milionów, który Kownacki zdążył kupić, zanim go zamknęli i zawiesili.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. A mi się gość podoba, taki powinien być wójt, facet ma jaja i tupet a nie jakiś PISdek . A ten gościu z Marcinkowic czy Stanowic to może sobie pisać ile wlezie i tyle twego co sobie popiszesz. Przeglądałem ostatnio tą waszą stronkę to nawet porządnego zawiadomienia nie potraficie towarzyszu sklecić.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Per „towarzyszu” to możesz zwracać się do tych prokuratorów, co hurtowo umarzali śledztwa w sprawie przekrętów kliki Kownackiego, mimo dowodów dostarczonych przez NIK, CBA i WSA. Dla prokuratorów krajowych zawiadomienia SMSM jakoś nie były „sklecone”.

   Tupetu Kownackiemu rzeczywiście nie brakuje, ale najwięcej ma energii kryminalnej. Zobacz tylko jak ta kryminalna energia go rozdęła. Tylko patrzeć, jak pęknie – ale będzie smród!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Komu płacą mieszkańcy teraz za rządzenie gminą- wójtowi. zastępcy wójta minionej kadencji czy komisarzowi. Kto rzadzi w gminie?
  Czy ktoś wie? Jak długo to będzie trwało ,że nikt nic nie wie. dlaczego państwo polskie jest tak nieudolne,że każdy interpretuje prawo dla siebie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Da się- da!

  U nas starosta sprzedaje okazyjnie wójtowi pałac, mieszkańcy sami organizują patrole gminy z powodu właman w gminie Oława z 90 mln budżetem . A tuz obok po sasiedzku:

  „W sobotę, 24 listopada na terenie gminy Kobierzyce zostanie uruchomiony całodobowy, zmotoryzowany patrol interwencyjny. Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Gazety Wrocławskiej Jak informuje gmina Kobierzyce, ochroniarze będą patrolować trasie obejmującą obiekty gminne w miejscowościach: Wysoka, Ślęza, Bielany Wrocławskie, Tyniec Mały oraz innych miejscowościach gminy. Patrol będzie się składał z dwóch kwalifikowanych pracowników ochrony, którzy będą mieli specjalne napisy „Ochrona”, a także identyfikatory ze zdjęciem. Będą wyposażeni są w środki przymusu bezpośredniego, ale bez broni palnej. Będą poruszać się oznakowanym samochodem „Ochrona – Ranger”.”

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Ja tylko zapytam kiedy i czy…? Pan Starosta odwoła ze stanowiska sekretarza powiatu oławskiego tą mściwą i bezwzględną na cierpienie innych panią sekretarz? U mieszkańców gminy, w której mieszka przegrała z kretesem. My jej nie chcemy nigdy więcej pytanie tylko co pan starosta?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Paweł! Myślisz, że ten komentarz coś da? Napisz wniosek do starosty o odwołanie tej baby ze stanowiska, uzasadnij ten wniosek porządnie, zbierz pod tym wnioskiem trochę podpisów mieszkańców i złóż ten wniosek w Starostwie. Anonimowe komentarze na forum nic nie dadzą.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.