Wszystko już poukładane – koalicja PiS i BBS oraz kilka innych niespodzianek!

TYLKO U NAS.
*
Sejmikowa koalicja przeniesiona do naszego powiatu. Niemirowski nowym wicestarostą?
**
– Wszystko lub prawie wszystko, zarówno w powiecie jak i w mieście, jest już poukładane! – twierdzi nasz informator, pragnący zachować anonimowość, bardzo dobrze zorientowany w negocjacjach koalicyjnych, jakie po wyborach z 21 października toczyły się w oławskim starostwie powiatowym oraz w oławskim Urzędzie Miejskim pomiędzy przedstawicielami ugrupowań, których reprezentanci zdobyli mandaty radnych w Radzie Powiatu i w Radzie Miejskiej
– Zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów starosta oławski Zdzisław Brezdeń policzył „szable” i rachunek wydawał się prosty: 7 mandatów PiS plus 3 mandaty Wspólnoty Samorządowej dawały razem 10 głosów, czyli bezwzględną większość w liczącej 19 radnych Radzie Powiatu – relacjonuje informator. – Starosta zaproponował więc szefowi Wspólnoty Józefowi Hołyńskiemu kontynuację koalicji z lat 2010 – 2018. Wieloletni szef Rady Powiatu zaczął jednak stawiać warunki, w tym żądanie funkcji starosty dla Bożeny Worek, pełniącej w minionej kadencji funkcję wicestarosty. W tej sytuacji szef Zarządu Powiatu, który jednocześnie kieruje strukturami PiS w naszym regionie, rozpoczął negocjacje z Bezpartyjnym Blokiem Samorządowym oraz z Bezpartyjnymi Samorządowcami Ziemi Oławskiej. W piątek 16 listopada zawarto porozumienie o zawiązaniu liczącej razem 11 radnych koalicji PiS – BSZO na kadencję 2018 – 2023 w oławskiej Radzie Powiatu, a więc bez Wspólnoty Samorządowej (3 mandaty) i Koalicji Obywatelskiej (5 mandatów), a także czternastomandatowej koalicji BBS – PiS w oławskiej Radzie Miejskiej, a więc bez liczącej 7 rajców Koalicji Obywatelskiej.
*
Z informacji z innych źródeł wiemy, że spory wpływ na porozumienie PiS z Bezpartyjnymi miało zawarcie podobnej koalicji w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Z całą pewnością właśnie to przekonało ostatecznie burmistrza Oławy Tomasza Frischmanna, do zawarcia synergetycznego porozumienia zarówno w oławskiej Radzie Powiatu jaki w Radzie Miejskiej – potwierdza nasz informator i dodaje: – Nie było to łatwe, bo szef miasta długo się wahał. Ostatecznie Frischmanna przekonał w rozmowie telefonicznej, jaka odbyła się w piątkowe przedpołudnie, wysoko umocowany przedstawiciel premiera Morawieckiego…
*
Przypomnijmy, że przed tegorocznymi wyborami szef miasta Oławy, burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak, wójt gminy Oława Jan Kownacki i w początkowej fazie także wójt gminy Domaniów Wojciech Głogulski, zawiązali powiatowy odpowiednik Bezpartyjnego Bloku Samorządowego – ugrupowania rządzącego Oławą od 2002 roku, ale niemającego dotąd większych wpływów w Radzie Powiatu. Celem miało być odbicie powiatu z rąk PiS. Jeszcze przed wyborami twórcom nowego politycznego projektu ten zamiar znacznie utrudnił wójt Głogulski. Z powodu sporu o odpowiednie miejsca na liście wyborczej BSZO w okręgu nr 3, wyłamał się bowiem z porozumienia, wziął szyld od startujących do sejmiku Bezpartyjnych Samorządowców i zarejestrował w wyborach do oławskiej Rady Powiatu, w okręgu obejmującym gminy Oława i Domaniów, odrębny komitet wyborczy.
*
– Głogulski sam niczego nie zwojował, a tylko rozbił nam głosy! – mówi osoba powiązana z BSZO. – Gdyby nie jego ambicjonalne działanie, które zabrało nam co najmniej jeden mandat w Radzie Powiatu, to być może nasza karta przetargowa w negocjacjach z PiS byłaby jeszcze silniejsza. Uważamy, że i tak udało się nam sporo zyskać! Dotąd, poza krótkim, niepełnokadencyjnym okresem szefowania Radzie Powiatu przez Ewę Szczepanik oraz też nie całokadencyjne członkostwo Krystyny Cecko w Zarządzie Powiatu, mieliśmy niewielki wpływ na to, co się działo w powiecie. Teraz wynegocjowaliśmy i w pewnym sensie odzyskaliśmy funkcję przewodniczącego Rady Powiatu, którą w nowej kadencji pełnić będzie Tadeusz Kułakowski, a poza tym uzyskaliśmy 3 miejsca na 5 w Zarządzie Powiatu, a więc większość, w tym funkcję wicestarosty, którą najprawdopodobniej obejmie Witold Niemirowski. Starostą pozostanie natomiast Zdzisław Brezdeń, co najmniej do przeszłorocznych wyborów parlamentarnych, w których zamierza kandydować na posła.
*
Jak udało się nam ustalić, zastrzeżenie dotyczące Witolda Niemirowskiego wynika z tego, iż on sam na razie nie zaakceptował złożonej mu propozycji. – Witek przelicza zyski i straty polityczne, ale także finansowe – mówi nasz informator. – On pełni funkcję kierowniczą w miejskiej spółce i nieźle tam zarabia, a poza tym dostawałby dodatkowo nieopodatkowane 1,5 tys. zł jako radny miejski. Jak obejmie funkcję wicestarosty, to będzie mniej zarabiał niż obecnie i straci też dietę, bo będzie musiał zrezygnować czy też nie obejmować mandatu radnego miejskiego na nową kadencję, bo nie może tej funkcji łączyć ze stanowiskiem w Starostwie Powiatowym…
*
Na razie nie wiadomo, kogo zaproponują Bezpartyjni na funkcję wicestarosty, jeśli nie przyjmie jej Witold Niemirowski. Wiadomo natomiast jak się z grubsza poukładano w oławskiej Radzie Miejskiej. Tutaj także nie brakuje niespodzianek. Burmistrz Tomasz Frischmann optował za utrzymaniem na stanowiskach swoich dotychczasowych zastępców – Małgorzaty Pasierbowicz (BBS) i Andrzeja Mikody (KO). O ile utrzymanie funkcji przez Pasierbowicz nie dziwi, to w kontekście nowej koalicji BBS – PiS Mikoda jako wiceburmistrz także w kadencji 2018 – 2023 jest sporym zaskoczeniem. Jest on bowiem ciągle aktualnym członkiem oławskiego Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej (pełni tam funkcję skarbnika). – Andrzej zadeklarował pełną lojalność wobec burmistrza i pewnikiem sam wkrótce opuści szeregi PO, zanim go z nich wyrzucą… – stwierdza i dywaguje nasz informator.
*
W ramach ustaleń koalicyjnych zdecydowano, że Prawo i Sprawiedliwość rządzić będzie prezydium oławskiej Rady Miejskiej. Przewodniczącym RM będzie Krzysztof Mazurek, a wiceprzewodniczącym – Paweł Gwiazdowicz. Ponadto przedstawiciel PiS – prawdopodobnie Mariusz Łuczkiewicz – będzie także szefem którejś z komisji branżowych. Kierowanie pozostałymi komisjami zostanie powierzone rajcom BBS. We wstępnym rozdaniu nie przewidziano żadnych funkcji dla przedstawicieli opozycji, czyli dla radnych startujących z list KKW PO.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Niewykluczone jednak, że szefowanie co najmniej jednej komisji będzie powierzone radnej lub radnemu z opozycyjnego klubu. Przewodniczących komisji zgodnie ze statutem proponują bowiem jej członkowie, a rozkład głosów w tych gremiach może być różny…
*
Więcej szczegółów na temat rozdziału powyborczych łupów w powiecie oławskim, w tym bardziej oficjalne wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych ugrupowań politycznych – w papierowym wydaniu „GP-WO”, które ukaże się w sprzedaży w środę 21 listopada.
**
Tekst: Krzysztof A. Trybulski kt[email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (109)

 1. Były wyborca BBS

  I tak oto BBS czyli niby bezpartyjni a tak naoeawde wieksxisc juz bylaw oartiach wrszla w kosl8cje z PIS który chyba ma za nic sądy, trybunał, brawo dla ludzi którzy uwierzyli że Frischmann jest bezpartyjny. Wszedł z PiS i to jak 🤣😂

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Aniu naucz się najpierw pisać poprawnie. Zawsze ci powtarzałem pisz po mału, zastanów się, zajrzyj do słownika, a nie będziesz popełniać błędów ortograficznych. Ale rozumiem te nerwy. Miałaś być wicestarostą.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Nie do wiary!

  Dobra zmiana w Oławie ! PiS rzadzi miatem ale nie ma tam swoich ludzi.
  Współczuje Panu Kaczyńskiemu , gdy dowie się o takiej koalicji.
  Miastem rzadzi Pis bez Pis-u.
  Najważniejsze w tej układance było to aby tylko Bredzeń zatrzymał stołek starosty,Nie do wiary do czego zdolni sa towarzysze pod szyldem Pis w naszej Oławie!
  Zmarnowane znów głosy tych co głosowali na listy Pis w Oławie !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Kaczor ponosi odpowiedzialność za swoje nieprzemyślane forsowanie ziółkowskiej na funkcję przewodniczącej i leszczyńskiej na wicestarostę. Dziewczyny działają, ale jest to działalność wirtualna, bez żadnych efektów w rzeczywistości. Nikt ich nie chciał, ani burmistrz, ani Hołyński. Zostaną same z kaczorem w platformie. Wszyscy w końcu odejdą.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Co racja to racja! Doprowadziły do usunięcia Zenka Lei, później nie pasowała im Domaradzka, trzeba było jeszcze wyrolowac A Mikode i jesteśmy super! A co Roman?.? I on i Jacek popierali to wszystko ,to mają za swoje !Brawo Burmistrz!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Biedny pan Kamiński. Popadnie teraz w depresję na pół roku. A przecież Gazeta tak promowała Ziółkowską. 6% na 52% czy słynna już sonda. Zapytano 4 osoby. Dwie odpowiedziały że zagłosują za ziółkowską, a Gazeta szumnie dała tytuł, że młodzi głosują na ziółkowską.
  Panie Kamiński gdzie można składać kondolencje?Jakieś kwiaty pod siedzibę firmy?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Z leszczyńską i ziółkowską będzie już zawsze tak samo. Będą się dostawały do rady mejskiej czy powiatu, ale nie będą brane pod uwagę przy tworzeniu koalicji. Kaczor jak tylko powie ziółkowska albo leszczyńska, od razu wszyscy wstają od stołu negocjacyjnego. Wieczne radne, które nic więcej nie dostaną.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Burmistrz najlepszym graczem. Rządzi w mieście i w powiecie. Moim zdaniem PO po tym jak zaczęło działać przeciw burmistrzowi wie że dalsza współpraca z burmistrzem byłaby niemożliwa, bo burmistrz jak się na nich zawiódł to będzie o tym pamiętać. Po co PO działało przeciw burmistrzowi?? No po co? A poseł niestety nic nie wygrał znaczącego, szkoda, chyba trzeba było zainwestować w inne osoby. Może jeszcze kiedyś PO się odrodzi, czego życzę, bo poseł był w porządku.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. mieszkaniec

  Obwodnicę i tak nie zbudują mimo wieloletnich obietnic, że jak będą rządzić to zbudują a Mieszkańcy dają się nabrać po raz kolejny. Radni za nic dostają stołek i kasę z naszych podatków-Oława w dalszym ciągu nie ma wyremontowanych chodników, ścieżki rowerowe ( też na powiatowych )nie mają obniżeń zjazdu do nawierzchni ulic- może ulec wypadkowi rowerzysta czy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Tereny/place przed budynkami mieszkaniowymi mają bardzo duże nierówności a przy opadach deszczu tworzą się ogromne kałuże i nie da się przejść, samochody jadą i opryskują mieszkańców wodą z kałuży.
  Władza nie chodzi po mieście bo po co, mają samochody a zwykli mieszkańcy nie mogą doprosić się o naprawę zwykłego chodnika czy terenu podwórka, tylko na obietnicach się kończy, i tak np. p. Burmistrz i p. Gwiazdowicz obiecywali naprawę chodników po obu stronach ul. Kasprowicza przez całą kadencję-tylko na obietnicach się skończyło. A Pan Gwiazdowicz OBIECYWAŁ, że jak go wybiorą ponownie na kolejną kadencję to chodnik będzie zrobiony Od 20 lat mieszkańcy czekają aby ich wniosek został zrealizowany. Wniosek do budżetu miasta dotyczący tych chodników o ich o naprawę nawierzchni jest składany co roku w imieniu mieszkańców- bez reakcji obiecujących. Kolejne tym razem 5 lat kadencji i kolejne puste obietnice. Dziękujemy wyborcom, że dali się tak nabrać ale są dorośli i to ich decyzja.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Czyli rozumiem teraz, ze zmieniamy Zarzad w spółkach i Pan Pękala w koncu zostanie odwolany ze stanowiska i przyjdzie ktos kt9 ma jakiekolwiek pojecie o branzy i nie bedzie dozyc do skubania ludzi nie mowiac juz o stratach wizerunkowych i procesach sadowych.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. PO samo sobie może podziękować. Zaczęli działać przeciw burmistrzowi, utrudniali mu rządzenie, to niech się nie dziwią, że po takim czymś burmistrz nie może im już zaufać. A mi się podoba, że mimo wszystko zastępca to Andrzej Mikoda i że będzie też współpraca z Pisem bo bezpartyjnosc polega na współpracy z każdym, komu zależy na rozwoju miasta. A obwodnica jest w ogóle na dzień dzisiejszy możliwa tylko przy współpracy z PiS em.Jest dobrze. Panie Burmistrzu jest pan największym wygranym tych wyborów. Dobrze że kieruje się pan zdrowym rozsądkiem

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Pani Ziółkowska nie głosowała za absolutorium burmistrza i tym samym działałała przeciwko niemu. Nie dziwi mnie teraz fakt, że po czymś takim burmistrz podziękował takiej koalicji, która mu utrudniała i działała na niekorzyść miasta.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. Zniesmaczona

  W kontekście nie przestrzegania Konstytucji, antydemokratycznych i kolesiowskich działań PiS, sytuacja z tą koalicją jest nie do przyjęcia! Ludzie zmęczeni polityką, uznali za coś lepszego bezpartyjność, a oni cynicznie wykorzystali to walcząc o własne stołki i jakieś tam ochłapy z budżetu. AntyPiS w Oławie prawie nie istnieje, czas na zmiany!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • A za platformy czy nie było kolesiowskich działań, wsadzania swoich do wszelkich spółek? Było dokładnie tak samo za platformy. Zapytaj w ZWIK czy radny platformy jest z konkursu, czy członkowie platformy są z konkursu? Orlen czy Lotos czy nie były zsjmowane przez kolesi z platformy? Jeśli krytykujesz jednych, to nie zapomnij o tamtych

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • A co tak z tą Konstytucją? Zmienili sędziów, dali szansę nowym. Pojedź do Miłoszyc i powiedz rodzicom zamordowanej Małgosi, że tamci sędziowi ze starego układu byli dobrzy, a tak naprawdę wielu jak nie większość sędziów to była … która skrzywdziła wiele milionów ludzi swoimi wyrokami.
   Cieszę się, że PIS wymienił elitę sędziowską.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. Magda wydaje mi się, że jesteś największą przegraną jeśli chodzi o wybory. Przykro mi bardzo, bo miałaś mój i mojej rodziny głosy. Szukam przyczyny twej porażki. Myślę że po prostu mogliście będąc w koalicji z burmistrzem nie działać przeciwko niemu. Mogłaś zagłosować za absolutorium a nie być przeciw. Po co tak robiliście? A burmistrz stracił po takim waszym zachowaniu do Was zaufanie. Mało tego zna się z premierem, bo dzwonią do siebie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. hmm czyli jest nadzieja w tym wszystkim, że zmienią się władze (odejdą w zapomnienie) ZWIK-u i MZEC-u ? Z tego chyba wszyscy mieszkańcy byli by zadowoleni. Czas aby chociaż jacyś branżyści przyszli…

  Bo na razie same procesy sądowe i podnoszenie cen.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. Wraz z rodziną (7 głosów) poszliśmy zagłosować przeciw PiS, który niszczy Polskę i za chwilę wyprowadzi ją z UE. A tu się nagle okazało, że głosowaliśmy na pisiorów. Przepraszam za to wszystkich i obiecuję, że nigdy więcej w wyborach samorządowych nikt nas nie zobaczy! Howgh!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 15. Też pytam co z Panią Swadek, no bo wójtem nie została, a czy została przy Wspólnocie czy też już opuściła jej szeregi? No z tym Mikodą to dziwne, a Łuczkiewicz winien być przynajmniej przewodniczącym Rady Miejskiej

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 16. PiS nie rządzi ani w mieście Oława ani w powiecie. Jakby PiS rządził w powiecie to drogi byłyby remontowane, a na odpowiedzialnych stanowiskach w starostwie pracowaliby zupełnie inni ludzie. Rządzi oficjalnie koalicja a faktycznie nazywa się to układ oławski. Wszyscy wiemy zapewne ,że Brezdeń aby mógł się utrzymać na swoim stanowisku musi się sowicie opłacać stanowiskami w starostwie i nie tylko .
  Dodatkowo aspiruje na posła dlatego za poparcie ludu oławskiego oddał wszystkie stanowiska BBS
  Zatem ile kosztuje nas wyborców obecny starosta,to do jego oficjalnej pensji należy doliczyć jeszcze kilkanaście innych suto opłacanych stanowisk, które zajmują ludzie zupełnie nieprzydatni.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 17. Śmiech na sali, Brezdeń oddał wszystko BBS byleby tylko utrzymac starostę. A kandydatura na przewodniczągeo Rady Miasta to jakiś żart A co na to ten co miał być alternatywą Brezdenia ? Łuczkiewicz ? godzi się na to ? PiS w Oławie to wstyd

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 18. PO przewaliła wybory, przegrana na burmistrza a teraz bez jakiegokolwiek udziału we władzach miasta i powiatu – brawo i niech dalej rządzi ta sama wierchuszka od wielu lat, to dobry prognostyk przed wyborami do sejmu!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 19. wielbiciel Anonima

  a ja uważam, że na starostę powinien iść Anonim, on ma wiedzę. I zna się na rzeczy i polityce. Anonim byłby też dobry na stanowisko wiceburmistrza razem z PIS i burmistrzem rządziłby miastem i powiatem. Szkoda tylko że pani Domaradzka skacząc z kwiatka na kwiatek nic nie dostanie, a ponoć miała by chyba wiceburmistrzem, no chyba że będzie jeszcze nim, kto to wie ?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 20. Co za bzdury. Ujadacie na burmistrza za co? Że jest w koalici z PIS? A co ci radni mają wspólnego z tym, co dzieje się w Warszawie, w sejmie. Nic.
  Należy dać tym radnym PIS także szansę, by pokazali, że potrafią działać na rzecz miasta.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 21. Niech teraz pan Brezdeń który ochoczo krytykował działania PO o obwodnice załatwi ją dla Oławy koniec gadania, niech pokaże co potrafi. PS. Przewodniczący RM to jakiś żart, przecież ten pan nie potrafi się wysłowić.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 22. Burmistrz zamknie wszystkim niedługo usta swoją pracowitością, a radni platformy daleko nie zajadą.
  Skoro tak protestują głośno, to mam nadzieję, że nie staną wspólnie do zdjęcia z radnymi PIS. Wyszła by hipokryzja i obłuda z ich strony.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Czeslaw Zielinski

   Nic czlowieka tak nie cieszy jak madrosc NARODU.Gratulacje dla OLAWIAN ,ktorzy postawili i glosowali na P i S ,ktorym w kooperacji zBBS zycze spokojnej i wydajnej wspolpracy .Miasto OLAWA potrzebuje ludzi z wizja przyszlosci miasta jak rozwoju struktury mieszkaniowej i komunikacyjnej.Zadaniem dla Urzedu Miasta jest teraz powolanie RADY MIESZKANCOW ,ktorej rola bedzie patrzec na rece RADY MIASTA jak i wywiazywanie sie z zobowizan wyborczych.DAMY RADE .Z PiSem wzystko mozliwe.PiS i BBS do dziela -nie marnujcie ani dnia.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 23. Jaja kaczora

  Friszman okazał się sprzedawczykiem. Jest młody i tak zamknął sobie karierę. Głosowałem na niego i zostałem oszukany. Dając mu głos chciałem nie dopuścić do rządzenia PiS. Tak zrobiła większość jego wyborców.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 24. PO działało przeciwko burmistrzowi, więc dlatego nie dziwi fakt, że taka koalicja to był bezsens.Mogło PO zachowywać się jak koalicja to by nadal byli. Nie dziwię się burmistrzowi, zawiódł się na PO. W sumie mnie pod tym względem też PO zawiodło i rozczarowało

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 25. Wyborca 👍☺

  Super. PO już pokazało co potrafi. Ciekawe czy dalej madzia będzie pisać że zrobiła to i tamto i jeszcze coś gdzie nie miała na nic wpływy. Wielka przewodnicząca, to teraz niech bierze aparacik i leci na wały robić fotki 😁 może jest tam papierek albo trawa za wysoka ☺
  Brawo dla BBS.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Magda może niech napisze wniosek z datą wsteczną i nawet przyniesie do urzędu i pokaże na fejsie. „Zobaczcie to moja zasługa. Ja już rok temu pisałam pismo w sprawie mostu w Stanowicach. Przypisywanie sobie to jej domena”. Magda za podpowiedź coś mi się należy…

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 26. Taka jest polityka , najpierw ,,wielki” działacz z listy PO dostaje się do rady będąc w opozycji a jak zadeklaruje lojalność to dostaje korytko zastępcy .
  Taka jest wartość dzisiejszego polityka, oby na plecach partii do kariery zawodowej

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 27. a mi się wydaje że BBS i PIS to partie z tymi samymi wartościami i zasadami i dlatego tak dobrze się dogadują razem i współpracują, w gruncie rzeczy burmistrz i starosta są do siebie bardzo podobni, te same wartości mają i tymi samymi ludźmi się chyba otaczają więc nie ma się co dziwić że się dogadali,

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.