Dąb na stulecie

Oława. Józef Rymer jest patronem oławskiego dębu posadzonego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach akcji „Sto drzew na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” na terenach zielonych przed budynkiem starostwa powiatowego w Oławie, 14 października posadzono dąb bezszypułkowy. W uroczystości oprócz grupy mieszkańców wzięła udział minister Beata Kempa, starosta oławski Zdzisław Brezdeń oraz Bartłomiej Wiązowski wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który prowadzi kampanię „Eko-historia międzypokoleniowe sadzenie drzew” pod patronatem prezydenta RP, wojewody dolnośląskiego we współpracy z lasami państwowymi.
*
– Gdy mówimy o odzyskaniu niepodległości kojarzą nam się nazwiska wielkich Polaków, jak Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski – mówił Zdzisław Brezdeń. – Musimy jednak pamiętać, że stulecie odzyskania niepodległości możemy obchodzić dlatego, że w to wszytko oprócz tych wielkich, włączyli się ludzie drugiego, piątego, dziesiątego czy dwudziestego szeregu. Dlatego, że był to wielki zbiorowy wysiłek naszego społeczeństwa. Jedną z takich postaci jest Józef Rymer, Górnoślązak. Pierwszy wojewoda śląski, górnik, działacz społeczny, poseł, człowiek który wiele włożył w to, żeby Górny Śląsk przynajmniej w części wrócił do Polski. Dolny Śląsk trochę później, ale jesteśmy na Śląsku.
Beata Kempa dziękując za zaproszenie na uroczystość przypomniała, że to moment, w którym ci, którzy dbają o dobro narodowe – jakim są lasy i polska przyroda – postanowili uczcić stulecie odzyskania niepodległości piękną tradycją sadzenia drzew. By kiedyś to drzewo było świadectwem wspaniałego wydarzenia i bohaterów, którzy tak wiele poświęcili dla Polski i integralności naszego terytorium.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska
Więcej w najbliższym wydaniu „Powiatowej”Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (8)

 1. Na uroczystości jak widac przyszły tłumy oławian i jak widać brakowało miejsca.
  Oprócz starosty „nic nie mogę ” , mecenas minister, syna posła Wiązowskiego , kandydat na burmistrza i kilku kandydatów na radnych.
  Cóż jaki starosta… taka uroczystośc

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. „Beata Kempam dziękując za zaproszenie na uroczystość przypomniała, że to moment, w którym ci, którzy dbają o dobro narodowe – jakim są lasy i polska przyroda – postanowili uczcić stulecie odzyskania niepodległości piękną tradycją sadzenia drzew. „ SZYSZKO

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Panie Łuczkieczwi, Pan jesteś kandydat na burmistrza a jakiś Pan taki nieśmiały, niemy. Dlaczego wszędzie z pierwszego planu wygania Pana Starosta czy radny Mazurek, a Pan tak z boczku skromniutko jak taki grzeczniutki i posłuszny chłopczyk stoisz. Ja bym chciał na Pana zagłosować bo uważam, że jest Pan jedyną alternatywą w tych wyborach, ale jak ja mam w Pana uwierzyć jako w lidera, jak mają uwierzyć w Pana wyborcy skoro Pan sam w siebie chyba nie do końca wierzy. Powiem Panu, że obserwuję od kilku lat z wielką uwagą lokalne podwórko i taka okazja jak teraz się Panu nie powtórzy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.