Nowy pomnik już za miesiąc! Wiemy, jak ma wyglądać

Powoli zaczyna się zmieniać miejsce, gdzie ma stanąć pomnik na 100-lecie niepodległości. Obecnie kładziona jest kostka i płyty, które wypełnią plac wokół. Pomnik ma stanąć na zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej (w miejscu, gdzie stał pomnik Karola Świerczewskiego). Odsłonięcie nastąpi 11 listopada.
Jaki jest koszt tego przedsięwzięcia? – Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. Zapewnia jednak, że rozliczy się z wszystkiego w odpowiednim czasie. Podobnie tajemniczy był w kwestii autora pomnika. Dowiedzieliśmy się tylko, że to jest uzdolniony artysta, ale nie poznaliśmy jego nazwiska ani poprzednich dokonań.
***
Więcej o nowym pomniku piszemy w papierowym wydaniu „Powiatowej”. Do kupienia również e-wydanie: https://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2018-10-11
(GK)


Tak ma wyglądać pomnik

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (30)

 1. Polak_mały

  Patrząc na poziom techniczny projektu to… widać że jest to bardzo, bardzo „uzdolniony” artysta. Przez duże „A”.
  Na marginesie dodam że młodzież zdająca do szkół artystycznych niższego stopnia (czyli np. po podstawówce) wykonuje lepszej jakości rysunki. No i nie ma takich kłopotów z techniką, walorem, proporcjami i perspektywą, etc… Jedyny godny uwagi fragment tej pracy to szczyty masztów i flagi.

  Ciekawe, dlaczego nie był ogłoszony konkurs na projekt i wykonanie tego pomnika ? Może byłoby za tanio ? A to przecież ma być pomnik na miarę naszych możliwości i nie możemy oszczędzać.
  W sumie to mógł być ogłoszony konkurs, ale w nocy, po ciemku, dla rodziny, kolesi i „znajomych królika”. Dlaczego budzi to
  jak zwykle głupie podejrzenia o nowy pomysł na wyrwanie dużej kasy. Nie wiem;) Bo przecież prawdziwa sztuka to sporo kosztuje a im droższe, tym wyższej klasy dzieło. 😉

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Polak_mały

   Brawo ! Powinien jeszcze ludzi leczyć, nerki przeszczepiać, i w kosmos latać… skoro taki zdolny 😉

   Czy chcecie aby przykładowo w szpitalu robił wam operację kuzyn szwagra Zdzicha, bo jest tańszy niż lekarz z dyplomem czy profesurą ? No co, jest młody i ponoć zdolny… Kiedyś sąsiadowi wyleczył nawet chomika ! Taki zdolny !

   Właśnie o to chodzi że starostwo może wydać moje i Twoje pieniądze na jakiegoś kolejnego tandetnego gniota, którego kolejne pokolenia będą się wstydzić… Przykładem mogą być liczne figury Jana Pawła II których powstało setki ale tylko kilka procent jest podobnych do Ojca Świętego, reszta podobna jest do nikogo 😉 Na całe szczęście są do nich przyczepione tabliczki aby się nie pomylić ;)))

   Nie mam, nic przeciwko młodym artystom. Każdy chciałby zaistnieć ale jest pewna hierarchia wartości i szacunku choćby do mieszkańców. Uważam że aby projektować ważne rzeczy do których inni mają mieć szacunek, trzeba mieć jakiś dorobek artystyczny, jakieś społeczne uznanie – czyli szacunek innych. Trzeba robić rzeczy dobre ! Nie chcę używać słowa że trzeba się wykazać ale tak to właśnie wygląda. Owszem, można pójść na skróty i będąc młodym, nieznanym artystom – wygrać np. w konkursie. Wówczas, fachowe jury wybiera dobry projekt dowartościowując młodego zdolnego artystę …

   Niestety dziś żyjemy w czasach tandety, bylejakości, tanich substytutów i podróbek. Co my właściwie będziemy mogli przekazać następnym pokoleniom ? Obrazek ze sklepu „wszystko po 5zł” ? Nie dziwmy się że Matejko, Malczewski czy Chełmoński gdyby dziś żyli to albo pracowaliby na etacie w Biedrze aby nie umrzeć z głodu… Albo raczej dawno siedzieliby na zachodzie… Taki mamy właśnie patriotyzm – tani i byle jaki. A ciemny lud i tak to kupi, bo się nie zna. Władza powie że jest ładne i jakoś to przejdzie. Jeśli ktoś będzie fikał, to mu się znajdzie TW w rodzinie, albo dziadka w nieładnym mundurze… Życie ;/

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Czy to nie za dużo pomników Powinie być odsłonięty 7.10.2018 bo rada Regencyjna proklamowała Niepodległość Polski.Piłsudski przybył do Warszawy to już istniały struktury państwowe,zakończyć mitem marszałka i propagandą sanacyjną czyli faszystowską .Pytanie czy pomnik zjedna mieszkańców Oławy czy podzieli ?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Lucyna Wozniaczek.mantej

   Pomnik z okazji odzyskania Niepodległości jest jak najbardziej potrzebny! Jestem za! Szkoda tylko że nie potrafimy uczcić tego święta jak tzn władze nic w tym kierunku nie robią .tylko wieńce kwiaty i mszę ..s gdzie fajerwerki festyny itp .Święto to i nie tylko świętuje od lat jednak i smutnie!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. skandal skandal skandal. Przeciez w Oławie sprawdzil sie projekt pomnik papieza JPII, ktorego mamy 2 szt ([przed kosciolem Apostolow i przed kosiolem Domanskiego). Swietnie sie sprawdzily oba. Dlaczego nie zdecydowano sie na trzeci taki sam pomnik papieza? Jest forma, wystarczy zalac mosiadzem, miedzią , brązem czy czym tam kto chce i postawicv jako pomnik odzyskania niepodlegosci. Papiez jest dobry na wszystko, wiec takze na niepodlwglosc. Bloby taniej i lepiej.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Głupota i krótkowzroczność polityków oławskich jest zadziwiająca. Nie trzeba być zbytnio inteligentnym, aby stwierdzić co jest najbardziej potrzebne w powiecie oławskim.
  Potrzebna jest obwodnica Oławy i drugi most. Reszta to drobiazgi. A stawianie kolejnych pomników to głupota i marnowanie pieniędzy.
  Nie interesują mnie wymoeki, że to nie zakres obowiązków starosty, burmistrza czy wójta. Jeżeli ważny dla nich interes mieszkańców powiatu to powinny wszystko zrobic, aby w końcu zaczęto budować obwodnicę.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Przemysław Pawłowicz

  Do Starosty. Obejrzałem zdjęcia i teren budowy. Panie starosto albo po prostu – Zdzisławie, spróbuj zrobić to porządnie, jeszcze jest sporo czasu. O pomniku rozmawialiśmy na posiedzeniach komisji powiatowych, nie tak miało być. Nie wracam do dyskusji o pomniku, dzisiaj już tylko o wykonaniu.
  Moje zastrzeżenia, a raczej mój protest:
  1. Otoczenie pomnika z betonu? z płyt i betonowej kostki jak na najtańszym chodniku? To ma być poziom szacunku dla Bohaterów Niepodległej?
  Jeszcze nie jest za późno, zróbcie to z granitu, możecie mieć dowolne ilości dobrej, równej, wypolerowanej kostki.
  2. źle wymierzyliście – co powoduje, że dolny stopień pierwotnego pomnika znika (tonie) w nowej betonowej nawierzchni. Przypomnę: te dwa stopnie podstawy dawnego pomnika są : zabytkowe, granitowe, proporcjonalne i symetryczne. Zasypanie opisywanego dolnego stopnia rozwala całą estetykę: proporcje i kompozycję dawnego a zarazem nowego pomnika. Niestety wywołuje też politowanie dla sposobu wykonania. Oczywiście cały pomnik będzie przez to znacznie niższy, a szkoda. Po prostu zrobione jak zwykle….. Grunt, to schować granit pod betonem.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Czy też pomnik będzie poświęcony przez prawosławnych ,grekokatolików i będą zaproszeni ze w wspólnot protestanckich bo w Oławie też mieszkają i też są obywatelami a nie tylko przez katolików .Polska nie jest krajem wyznaniowym czyli katolickim .Powinno być wspólne nabożeństwo tak jak nam dał przykład Święty Jan Paweł II w Asyżu ze różnymi przywódcami religijnymi modlił się i Jego następcy spotykają na wspólnej modlitwie .I wtedy ten pomnik będzie wspólnym dziełem a nie podziału na na dobrego patrioty czy gorszego sortu czy „polak katolik ,katolik polak”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Zamontujcie tam jeszcze jakaś kamerę
  Raz że to będzie strategiczne miejsce – wizytówka miasta , dwa to bardzo ważne skrzyżowanie czyli dla bezpieczeństwa. Mnóstwo osób przechodzi tamtędy chociażby z pociągu żeby nie przyszedł im pomysł niszczenia

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.