Uszkadzają rogatki, wjeżdżają na czerwonym świetle! Są nagrania i mandaty!

Od początku bieżącego roku oławscy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących uszkodzenia rogatek na przejeździe kolejowym na ul.Wiejskiej w Oławie. Główną przyczyną awarii jest bezmyślna postawa kierujących, ignorujących bezpieczeństwo i wjeżdżających na przejazd przy włączonym czerwonym świetle. Z ustaleń policji wynika, że wspomniani kierujący najczęściej najeżdżają na opuszczaną półrogatkę, powodując jej uszkodzenie lub blokadę. Za każdym razem interweniuje policja, pilnując bezpieczeństwa na przejeździe, do czasu naprawy rogatek. Takie obrazy systematycznie są nagrywane przez uczestników ruchu drogowego i przesyłane do komendy. Nagrania te przedstawiają wykroczenia związane z nieprawidłowym pokonywaniem przejazdu kolejowego. W konsekwencji, wobec sprawców wykroczeń drogowych zarejestrowanych na kamerach, wszczynane są postępowania w sprawach o wykroczenia.
*
– Oławska policja, wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców w tym użytkowników ruchu na trasie K 396, prowadzi systematyczne działania kontrolno-represyjne z wykorzystaniem kamer i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestrator – mówi podinps. Alicja Jędo z KPP w Oławie.
W trakcie działań przeprowadzonych tylko 9 i 10 sierpnia, w ciągu 3 godzin funkcjonariusze zarejestrowali 15 wykroczeń. Wobec ich sprawców zostały wyciągnięte konsekwencje prawne.
*
Aby usprawnić płynność ruchu w obrębie przejazdu kolejowego policja przypomina, że bezwzględnie zabrania się:
– objeżdżania opuszczonych rogatek, wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
– wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
– omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku;
– wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
***
Przepisy rozporządzenia MSWiA w sprawie znaków i sygnałów drogowych stanowią, że sygnał czerwony migający lub dwa na przemian migające sygnały czerwone oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator lub inne urządzenie nadające te sygnały. W sytuacji, gdy sygnał ten przestanie być nadawany, a podnoszenie zapór lub półzapór nie zostało jeszcze zakończone kierujący pojazdem nie ma prawa wjechać na przejazd.
**
Za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym taryfikator mandatowy przewiduje grzywnę w wysokości od 300 do 500 zł i 6 pkt. karnych.
*
Przedmiotowe działania będą kontynuowane, a konsekwencje wobec sprawców będą wyciągane z całą surowością.
*
Policja informuję ponadto, że w związku z napływającymi informacjami o powtarzających się przypadkach przejazdu pociągów, pomimo otwartych rogatek, Komenda Powiatowa Policji w Oławie zwróciła się do Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z prośbą o niezwłoczne wzmożenie nadzoru nad przejazdem kolejowym oraz o dokonanie ustaleń w sprawie.
Źródło: Ogniwo Ruchu Drogowego KPP w Oławie

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (21)

 1. Szczerze, rozumiem ze strony strikte prawnej, lamane są przepisy ruchu drogowego należy się odpowiednia kara… ale z drugiej strony mieszkając tak jak ja w Otoku przeżywam codzienny koszmar jak mam jechać do miasta czy też do pracy do centrum… ten przejazd jest praktycznie cciągle zamknięty i sam pedze z górki zeby tylko przejechać zanim się zamknie… na domiarhaczyk złego ten kto wymyślił te przejscie dla pieszych był niepowazny.. jak zamknie sie przejazd między godziną 14…a 15:30 jest koszmar… 3 pociągi pod rząd jadą i jeszcze masa pieszych czy też rowerzystów jadacych na działki także korek od strony galerii jak i od strony kauflandu trwa i trwa… Jak dla mnie jest istna masakra, ale co ja tam wiem

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Sygnalizator z prawej też świeci i to w tym samym czasie, tylko pod tym kątem tego nie widać.
  P.S. Kris, jak władujesz się pod pociąg, to koszmar będą przeżywać inni. Dlatego na dziś potrzebna jest cierpliwość.
  Ja się jednak zastanawiam, co przez te wszystkie lata w tej sprawie zrobili zarządzający miastem i powiatem?! Może ktoś powinien zadać konkretne pytania konkretnym osobom. Kto, kiedy, jakie czynności i dlaczego tak późno?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Kris napisał:

  ,, Szczerze, rozumiem ze strony strikte prawnej, lamane są przepisy ruchu drogowego należy się odpowiednia kara… ale z drugiej strony mieszkając tak jak ja w Otoku przeżywam codzienny koszmar jak mam jechać do miasta czy też do pracy do centrum… ten przejazd jest praktycznie cciągle zamknięty …..”

  P.s.
  Całe szczęście , że wynikiem awarii jest to , że szlabany są zamknięte.
  ….. , gorzej byłoby gdyby było odwrotnie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Podobno też potrafią się niezamknąć, kiedy nadjeżdza pociąg. Kolega opowiadał mi że gdyby się nie rozejrzał to już by go niebyło wśród żywych. Tak samo mój ojciec. Uważajcie na ten przejazd, jest poj****y.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. I znowu było to samo i gigantyczne korki. Zastanawia mnie jedno, a mianowicie gdzie są podpięte kamery, które są na przejeździe skoro policja wlepia mandaty dopiero jak dostanie filmik od Kowalskiego(tak bynajmniej wynika z tego co jest napisane powyżej). Na tym przejeździe codziennie łamane są przepisy. Może najwyższy czas przejrzeć zapisy istniejącego tam monitoringu.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. idzie dostac szalu ch… przez imbecyli . wczoraj 40 minut stalem w korku od strony otoku zeby dostac sie do miasta!!! zrobcie wkoncu z tym porzadek albo jakis szanowny obywatel rozp…ga to wszystko w drobny mak i bedzie tunel pod torami!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Jak dzisiaj zaczniesz kopać zamiast piz…..ać to tunel na wiosnę będzie gotowy. I zrób do tego przeprawę promową z mostem zwodzonym. I dla działkowiczów kładkę nad przejazdem z ruchomymi schodami i windą dla niepełnosprawnych.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.