Od serca dla małych pacjentów

Oława. Proste pomysły bywają najlepsze. Ten dodatkowo daje wiele pozytywnej energii i szczęścia. 115 sztuk kolorowej pościeli trafiło na oddział dziecięcy oławskiego szpitala.
Pościel została uszyta w ramach projektu Aktywna Oława przez podopiecznych Klubu Seniora przy wsparciu Fundacji Atena, wolontariuszy i Oławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 27 czerwca uroczyście przekazano dar serca. To było zakończenie drugiej edycji akcji „Kolorowe łóżka dla chorego maluszka”. Pomysłodawczynią jest Zofia Filińska, wolontariuszka działająca w Klubie Seniora. – To był odruch serca, usłyszałam rozmowę mam, mówiły, że dzieciaczki w szpitalnej białej pościeli wyglądają na takie smutne, bledziutkie. Trafiłam pod skrzydła Fundacji Atena i tu powiedziałam o pomyśle. Dzięki pomocy seniorów udało się zrealizować dwa etapy. W pierwszym było 76 sztuk, teraz dużo więcej. Jeśli znajdziemy sponsora na pewno będzie kolejna edycja. Teraz myślimy o oddziale noworodków, bo na dziecięcym jest już spory zapas.
Na każdej poszwie jest ręcznie wyszyty napis „Oddział dziecięcy – szpital Oława” to wymagało więcej czasu niż uszycie samej pościeli. – Sprawne ręce zrobią w to nieco ponad godzinę, ale zazwyczaj zajmowało to więcej czasu. Wykonanie takiego napisu to ogrom pracy – dodaje Filińska.
Prezes Fundacji Atena, Ewa Mielczarek nie kryła wzruszenia podczas przekazywania prezentu. – To dla nas bardzo wyjątkowy dzień – mówiła. – Seniorzy włożyli bardzo dużo pracy i serca w tę pościel. Nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Brakuje słów, bo ta praca dała nam naprawdę dużo.
Dyrektor szpitala nie mógł osobiście odebrać pościeli, bo tego dnia pełnił dyżur, ale w jego imieniu pojawiła się Anna Kotala, wicedyrektor szpitala w Oławie, były też Danuta Kubaczyńska oddziałowa oraz Olga Ziółkowska, ordynator oddziału dziecięcego: – Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń – mówiła ordynator. – Dzięki wielkiemu sercu i ofiarności ludzi dobrej woli, możliwa jest realizacja planów, celów, zamierzeń i marzeń. Trzeba dużo życzliwości i dobroci, aby pomagać innym. Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń. Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie. Takie gesty w dzisiejszych czasach są godne szacunku i uznania. Dyrekcja ZOZ w Oławie, ordynator i personel medyczny oddziału dziecięcego w imieniu swoim, małych pacjentów i rodziców, kierują serdeczne słowa podziękowania i wdzięczności do zarządu Fundacji Atena wspieranej przez klub seniora, lokalnych przedsiębiorców oraz Urząd Miejski w Oławie. Fundacja Atena swoim szlachetnym odruchem serca wzmacnia łańcuch ludzi dobrej woli i otrzymuje tytuł darczyńcy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie.
Akcję „Kolorowe łóżka dla chorego maluszka” chwalił burmistrz Tomasz Frischmann: – To jest lekcja dla nas wszystkich, że tym co się potrafi należy się dzielić i wy to wspaniale robicie.
Słowa uznania do seniorów skierowała również wiceburmistrz Małgorzata Pasierbowicz: – Jestem z państwa ogromnie dumna, cieszymy się, że jesteście tak aktywni, że ciągle rozwijacie skrzydła, że ciągle wam się chce, że ciągle coś nowego tworzycie. Dziękujemy wam za to, że jesteście. Oława ma się dobrze, przede wszystkim dlatego, że seniorzy są fantastyczni i za to z całego serca wam dziękujemy! Cieszymy się, że współpraca z fundacją Atena układa się fantastycznie.
*
Tekst i fot.: Agnieszka Herba [email protected]
Oławscy seniorzy przygotowali również program artystyczny. Pokazali, że potrafią nie tylko pomagać! Od lewej: Anna Kotala – wicedyrektor szpitala oraz Olga Ziółkowska – ordynator oddziału dziecięcego odbierają kolorową pościel od Ewy Mielczarek i Zofii Filńskiej

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (1)

  1. Była pacjentka

    Mam nadzieję, że te napisy są wyhaftowane po obu stronach, dużymi literami i w taki sposób, że nie da się ich spruć, w przeciwnym razie pościel trafiłaby do domów personelu… a dzieci na oddziale dalej miałyby tą obskurną pamietającą czasy komuny.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.