Zima nie zaskoczy drogowców?

Są gotowi. Zima za pasem, więc zarządcy dróg przygotowali się na ewentualność wystąpienia zjawisk atmosferycznych, towarzyszących tej porze roku, aby utrzymać ulice w należytym stanie. Zgodnie z obowiązującymi standardami i procedurami, akcja „Zima” na drogach w naszym powiecie potrwa do 31 marca 2018

Do zimowego utrzymania dróg należą działania, mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego, wywołane takimi czynnikami atmosferycznymi, jak śliskość zimowa i opady śniegu. Informacje o powstawaniu utrudnień w ruchu, spowodowane zimowymi warunkami, na drogach powiatowych i innych, należy zgłaszać do Powiatowego Zarządu Drogowego w Oławie. Pozyskane w ten sposób informacje pracownicy PZD przekażą zarządcom odpowiedzialnym za poszczególne drogi.

– Należy pamiętać, że praca drogowców ma na celu przede wszystkim łagodzenie skutków zimy i nie zapewni w stu procentach bezpieczeństwa na drogach – zauważa Wojciech Drożdżal, kierownik PZD w Oławie i dodaje: – Warunki zimowe są znacznie trudniejsze niż w lecie, więc bezpieczeństwo podróży wymaga stosowania odpowiednich zasad – właściwego zachowania kierowców, posiadania odpowiednich opon, dostosowania prędkości do warunków na drodze, a także zwiększonej uwagi podczas szczególnie trudnej pogody.

Planem zimowego utrzymania objęto drogi z nawierzchnią twardą, o długości prawie 243 km. Natomiast wyłączono z niego drogi o nawierzchni gruntowej, których łączna długość wynosi ponad 26 km.

Na zimowe utrzymanie dróg i chodników, już w ubiegłym roku wyłoniono w przetargu wykonawców, zatem w trakcie trwającego obecnie sezonu zimowego PZD będzie zlecał prace firmom zewnętrznym, z podziałem na trzy zadania i strefy:

1. Odśnieżanie dróg stricte powiatowych na terenie całego powiatu oławskiego.

2. Kompleksowe zimowe utrzymanie dróg i chodników poprzez posypywanie i odśnieżanie – na terenie miasta Oława, gminy Domaniów i części gminy Oława (lewy brzeg Odry).

3. Kompleksowe zimowe utrzymanie dróg i chodników poprzez posypywanie i odśnieżanie na terenie miasta i gminy Jelcz-Laskowice oraz w drugiej części gminy Oława (prawy brzeg Odry).

Zimowy telefon drogowy

Powiatowy Zarząd Drogowy w Oławie, opiekujący się siecią przeszło 268 kilometrów dróg i ulic, uruchomił telefon alarmowy, na który w sytuacjach kryzysowych, przez całą dobę, są przyjmowane wszelkie sygnały i wnioski, związane z zimowym utrzymaniem jezdni na terenie powiatu oławskiego: nr 71-303-30-19.

(KAT)

Zdjęcie ilustracyjne

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (3)

  1. Jak nie zaskoczy jak zaskoczy 😉 A kiedyś nie zaskoczyła? Tu nie chodzi o to kiedy przyjdzie, tylko samo to że jest. Jakby nie przyszła to by zaskoczyła wtedy. Ja już ogumienie i klocki z tarczami z delph dawno w swoim opelku montowalem co by wlasnie sie nie zdziwic rano i zastanawiac jak do pracy dojade 😉

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.