Ela nie przestaje zaskakiwać i przekracza kolejne granice

Ma dziewiętnaście lat i od dzieciństwa porusza się na wózku inwalidzkim, ale nie załamuje rąk. O tej młodej bohaterce pisaliśmy wiele razy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Ela Wyskiel pomaga innym i czerpie z tego wielką radość

Trzy lata temu pasją mieszkającej w Oławie Eli Wyskiel stała się fotografia. Dzięki talentowi, uporowi i ambicji z roku na rok zdjęcia nastolatki są coraz lepsze. To pasja doprowadziła Elę do ćwierćfinału konkursu dla młodych talentów. Konkurs organizuje fundacja Jakuba Błaszczykowskiego. W eliminacjach liczyły się głosy internautów. Ela szturmem zdobyła serca głosujących i otrzymała najwięcej, bo prawie 17 i pół tysiąca, głosów. To o ponad 1200 głosów więcej niż u kolejnego uczestnika konkursu! Znalazła się w ćwierćfinale, teraz walczy o półfinał.
Na Elę codziennie głosowali przyjaciele, którzy cenią życiowy optymizm nastolatki. – Dla nich nie jestem niepełnosprawna, tylko inaczej się poruszam – mówi. – Czasami sobie żartują: „Ty to masz dobrze. Zawsze masz miejsce siedzące”.
Wśród głosujących nie zabrakło również rodziców niepełnosprawnych dzieci z wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”, którzy poznali Elę, bo od niedawna dziewiętnastolatka jest wolontariuszką.
– Wolontariat w Fundacji daje Eli nie tylko szansę na realizację swojej pasji. Spotkania i kontakt z różnymi ludźmi to dla córki również forma terapii – mówi Anna Wyskiel, mama Eli.
Elżbieta Wyskiel dokumentuje organizowane przez fundacje akcje. Fotografowała między innymi wydarzenia zorganizowane w ramach „Weekendu Świadomości o Chorobach Rzadkich – PWS”. PWS to w skrót od nazwy „Zespół Pradera-Williego”. Głównym objawem tej genetycznej choroby jest głód, którego nie można zaspokoić. Brak odpowiedniej kontroli może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Dlatego Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje budowę pierwszego w Polsce „domu dla praderków”, gdzie osoby z PWS znajdą odpowiednią opiekę. Trwa zbiórka pieniędzy – na budowę kompleksu potrzeba kilku milionów złotych. Pomóc można wpłacając darowizny lub przekazując fundacji 1% podatku.
Fundację „Potrafię Pomóc” 10 lat temu stworzyli rodzice niepełnosprawnych dzieci, aby wspierać się wzajemnie i pomagać kolejnym rodzinom, które borykają się z chorobą dziecka. Dziś organizacja prowadzi we Wrocławiu ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny i przedszkole integracyjne. Ze wsparcia Fundacji korzysta 500 dzieci w całej Polsce.
Więcej informacji na stronach www.potrafiepomoc.org.pl, www.ela-wyskiel.pl, www.kubaiprzyjaciele.pl.
(kt)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.