Policjanci muszą być widoczni

Policja wyznaczyła kierunki działania na rok 2017. Funkcjonariusze mają być bliżej ludzi, zwłaszcza dzielnicowi, a poczucie bezpieczeństwa ma wzrastać

Tak wynika ze sprawozdania komendanta powiatowego policji komisarza Pawła Urbańczyka, przedstawionego na niedawnej sesji Rady Powiatu. Sporo uwagi poświęcono w nim działaniom profilaktycznym, takim jak akcja „Prewencja, ale inaczej”, czy promowanie aplikacji „Moja komenda” jako formy bezpośredniej komunikacji z dzielnicowymi. Komendant stawia na dzielnicowych: – Dzielnicowy ma być inicjatorem spotkań z mieszkańcami – mówił kom. Paweł Urbańczyk. – Przynajmniej raz w miesiącu ma odwiedzić szkołę, uświadamiać gimnazjalistów i pozostałych uczniów o zagrożeniach.

Jako przykłady działań w szkołach podał akcję „Dopalacze” oraz użycie psa policyjnego do szukania narkotyków w szkolnych plecakach.
Policja nadal będzie zachęcała do zgłaszania wykroczeń i przestępstw za pomocą internetowej mapy zagrożeń. Nie bez znaczenia jest również profilaktyka skierowana do uczestników ruchu drogowego, szczególnie najmłodszych.
Policja chce poprawić stan bezpieczeństwa w miejscach publicznych i miejscach zamieszkania poprzez monitorowanie i patrole piesze, a być może w przyszłości także rowerowe. Główne założenie jest takie, że funkcjonariusze mają być widoczni. O jednego policjanta wzmocniono ruch drogowy. Pracę tego wydziału ma poprawić zakup pojazdu z wideorejestratorem. Komendant Urbańczyk mówił, że w kosztach mają partycypować lokalne samorządy.
W 2017 roku planuje się także: uzupełnienie brakujących etatów, ograniczenie dynamiki przestępstw (szczególnie kradzieży samochodów i niszczenia mienia) oraz wzrost wykrywalności przestępstw uciążliwych, takich jak kradzieże z włamaniem.
Szef powiatowej policji mówił także o tym, na co często zwracają uwagę mieszkańcy oraz o dużych oczekiwaniach w tym zakresie. Poprawił się czas oczekiwania na reakcję policji. W zgłoszeniach uznanych jako pilne, policjanci przyjeżdżają ze średnim czasem 6,46 minut od zgłoszenia (wartość wymagana – 6,67 minut), w zgłoszeniach zwykłych czas wynosi 9,10 minut (oczekiwany czas – 9,16 minut).

Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (10)

 1. mieszkaniec

  Kiedy wreszcie policjanci będą patrolować ulice pieszo, to jest jedyny sposób aby nasi mieszkańcy czuli się bezpieczni,Zlikwidować Straż Miejska i utworzyć dodatkowe etaty dla [policji pod warunkiem że będą widoczni na patrolach pieszych.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Dokładnie polikwidować te Straże Miejskie i Gminne byłoby z tego 5-6 dodatkowych etatów w Policji. Jedni mogliby patrolować miasto pieszo a inni jeździć i pilnować porządku na wsiach. Policja powinna być widoczna i powinno być jej więcej nie tylko na drogach ale i na nogach. Pieszo można więcej zobaczyć.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Jak jesteście tacy za likwidacją SM to trzeba było głosować w wyborach samorządowych na tych co tego chcieli. Za rok znów wybory nie wiem jak Wy ale ja będę głosował tylko na tych co w programie będą mieli likwidację tych darmozjadów. Pieniądze powinny iść na policję bo SM ma mniejsze kompetencje, niewykwalifikowanych pracowników i jest zupełnie bezużyteczna a płacenie tylko za to, żeby ci co widocznie nie potrafią nic innego bardziej kreatywnego w życiu robić to mija się z jakąkolwiek logiką. Dodam tylko jeszcze, że argumenty typu SM służy do obstawiania imprez są zwyczajnie śmieszne także z ekonomicznego punktu widzenia.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Policjanci są widoczni i to bardzo,tylko tam gdzie czują sie sami bezpieczni czyli na drodze podczas zatrzymywania samochodów i zarabiania pieniędzy ,a tam gdzie powinni być nocą ,to ich nie widać.Nie ma patroli pieszych,siedza w tych samochodach a złodzieje grasują gdzie chcą i o której chcą.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.