Nareszcie prawdziwa wiosna. Jest bocian!

Mają szczęście

Pod koniec lutego mieszkańcy Stanowic obawiali się, że więcej nie zobaczą bocianiej rodziny. Wichura zniszczyła gniazdo, które od lat było symbolem szczęścia we wsi. Nie można było dopuścić do tego, aby zabrakło tak pięknego widoku.

O zniszczonym gnieździe pisaliśmy w papierowym wydaniu „Powiatowej”. Kiedy runęło na ziemię powiadomiono strażników gminnych, którzy po ocenie sytuacji zwrócili się do Piotra Łuciwa, naczelnika wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Oławie. Ten obiecał, że zajmie się sprawą. Bociana rodzina mieszkała na słupie energetycznym, dlatego o pomoc poproszono „TAURON”. Energetycy bardzo szybko podjęli temat i odbudowali gniazdo. Nie było mowy o zwlekaniu. Pracownicy chcieli zdążyć, zanim bociany wrócą do Stanowic, a było wiadomo, że są już w drodze do domu. Jeśli zobaczyłyby pusty słup, prawdopodobnie poleciałby w inne miejsce…

Wszystko poszło zgodnie z planem, gniazdo odbudowano i naprawiono specjalny stelaż. Można powiedzieć,  że w samą porę, bo 25 marca po południu przyleciał bocian. – Być może jest pierwszym bocianem w naszej gminie – mówi Adam Polit, który sfotografował boćka. – Powrót bocianów jest utożsamiany z budzeniem się przyrody do życia po zimie. Nareszcie prawdziwa Polska wiosna!

Fot. Adam Polit

AKTUALIZACJA (DZIŚ – 27 marca przyleciała samica, jest zmęczona, ale szczęśliwa) Para świetnie czuje się w nowym gnieździe, wspólnie wprowadzają drobne poprawki. Adam Polit utrwalił  moment, kiedy samiec daje w prezencie gałązkę, na wykończenie nowego gniazda.

Szczęśliwy w nowym domu! Czeka na samicę

Szczęśliwi – już razem!

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (1)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.