Dzieci do przedszkola i… na pociąg

Oława Ciekawy pomysł

Miasto zakwalifikowało się do kolejowego programu „Top 15” – piętnaście dworców przejdzie gruntowną modernizację oraz zyska dodatkowe funkcje. W Oławie ma to być przedszkole

– Głównym powodem, dla którego PKP przystępuje do tego programu, jest to, że zauważono, iż pełnienie przez dworce wyłącznie funkcji obsługi pasażerów nie sprawdza się – mówi burmistrz Tomasz Frischmann. – Ideą PKP jest także to, aby dworce pełniły role społeczne – mogą w nich działać organizacje pozarządowe lub inne, a obsługa pasażerów jest tylko jednym z elementów. Samorządy zostały poproszone o to, aby wspólnie znaleźć nowe przeznaczenie dla dworców. Zaproponowaliśmy innowacyjne i dość nietypowe rozwiązanie – przedszkole. To wywołało lekkie zdziwienie, ale po głębszej analizie i przedstawieniu naszego stanowiska, pojawił się entuzjazm.

Idea jest taka, aby rodzice, którzy dojeżdżają pociągiem do pracy we Wrocławiu lub w kierunku Brzegu, zamiast rano jeszcze jeździć po mieście i odwozić dziecko do przedszkola, zostawią je na dworcu, a po pracy odbiorą. Miasto zobowiązało się, że poprowadzi przedszkole. Burmistrz chwali teren wokół dworca – park, miejsce do rekreacji i zabawy. Twierdzi, że bliskość pociągów nie będzie kłopotliwa: – Warunki techniczne realizacji inwestycji można tak wykonać, że dzieciom nie będą przeszkadzały przejeżdżające pociągi – zapewnia burmistrz. – Są specjalne wyciszenia, potrójne szyby. Mam zapewnienie od projektantów i wykonawców, że jest to możliwe, tym bardziej, że na niektórych dworcach funkcjonują biblioteki, a biblioteka wymaga ciszy i spokoju.

Kiedyś na dworcu był bufet, działała apteka. Pomieszczenia są spore, ze wstępnych wyliczeń wynika, że znajdzie się miejsce dla trzech oddziałów przedszkolnych.

Kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć i jak będzie wyglądało finansowanie?

– Jesteśmy na końcowym etapie prac koncepcyjnych i uzgodnień – odpowiada burmistrz. – Przetarg na projekt będzie ogłoszony pod koniec tego roku. Miasto zobowiązuje się do dzierżawy tej części dworca, w którym będzie prowadziło miejskie przedszkole. Pozostałe koszty poniesie spółka PKP.

Umiejscowienie przedszkola na dworcu ma współgrać także z planowanym tuż obok parkingiem przesiadkowym.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (23)

 1. Przedszkole pod semaforem. Takiego burmistrza tylko pozazdrościć. Mieszkania 500 plus, predszkole na dworcu. A jak chcesz cos kupic nieruchomośc od miasta to nie na spzredaż. Jaką strategie rpzwoju miasta ma ten facet.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Przedszkole-całkiem fajny pomysł, ale parking przy ulicy Różanej to jakaś żenada, dziś jest to całkiem spokojne i ciche miejsce, gdzie rosną krzewy i drzewa i mieszkańcy nie muszą patrzeć na ten obrzydliwy plac rozładunkowy i stare torowisko, ludzie chodzą tam na spacery z psami,natomiast teraz będzie to bardziej uciążenie dla mieszkańców ulicy Różanej niż dogodność, nie rozumiem dlaczego PKP/miasto? nie wybuduje tego parkingu po lewej stronie dworca byłoby to na pewno dogodniejsze dla kierowców, bo jest dużo bliżej od stacji a mieszkańcy mieliby spokój, ale w Oławie jak zwykle wszystko musi być na odwrót.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. A co z „prawdziwym” dworcem? Gdzie możemy kupić bilet, spokojnie poczekać na pociąg, napić się i zjeść coś w oczekiwaniu? Co do cholery , zapomniał do czego służy dworzec? Burmistrz uważa , że jest niepotrzebny!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Przedszkole? a gdzie bezpieczny, ogrodzony plac zabaw? Dzieci będą musiały przejść przez parking, postój taxi, obok przystanku autobusowego, zejść kilka m po schodach w dół do parku? Po parku chodzą różne typy… Będą obserwować małe dzieci… Czy może plac zabaw będzie przy torach ?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Hałas z przjeżdzających pociagów, pole elektormagnetyczne z lini przesyłowych, pył z klocków hamulcowych, nie bezpieczenstwo bycia na peronii bez opieki. Naprawde uwazacie że wasze dzieci będą w zdrowym środowisku i bezpieczne w bliskości wielu obcyh ludzi korzystających z dworca? Czy ktos chialby zamieszkać w takim miejscu?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. z wypowiedzi dużej części piszących , można odnieść wrażenie ,że zamiast przedszkola miasto chce zrobić przechowalnię dzieci , na podobnej zasadzie jak to kiedyś na dworcach bywało , przechowalnia bagażu
  nawiasem mówiąc już sam tytuł artykułu coś takiego sugeruje , dzieci do ( przechowalni )przedszkola i… na pociąg,,
  podzielam te obawy , są pewne wymogi stawiane tego typu obiektom , czy spełnia on te wymogi , nie wiem

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • czytaj ze zrozumieniem , widzę ,że masz z tym problem
     przeczytaj kilka razy to co wyżej , jak pokumasz to będzie sukces , a już pełnie sukcesu będzie wtedy jak coś z tego co napisałem – wybierzesz , pisz ile chcesz i na jaki temat chcesz , ale pisz , niech to ma jakąś wartość
     jestem wolnym człowiekiem i korzystam z tego prawa , na układy z takimi ludżmi jak ty nie idę , nie wchodzę w żadne układy , już tu komuś , być może tobie napisałem ,że ja komentuję pod tym samym nickiem , choć przyznam ,że wtedy kiedy chciałem sprawdzić , czy ktoś ma uczulenie na mnie czy też na moje komentarze , celowo pisałem też pod innym nickiem , rezultat tego sprawdzenia był oczywisty , to moja osoba a nie moje komentarze kogoś , być może ciebie , tu nakręcają do takiego żałosnego ataku na mnie , a być może ty jesteś tu pod kilkoma nickami , dlatego trudno ocenić twoje zdolności . na dzień dzisiejszy jesteś co najmniej dennym komentatorem
     miłego dnia

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • Miły będzie bez twoich komentarzy, kmiotku. Głupich, nijakich komentarzy jest tu mnóstwo być może większość to twoje.

 7. no genialny pomysł zamiast przystanku na Sobieskiego przedszkole na dworcu. Teraz kolej na piaskownice na torach a może basen w miejsce toalety na dworcu pkp. pomysły naszego etatowego parkingowego wprost genialne. takie genialne jak modernizacja wałów polegającą na wysypaniu tony piachu na alejki w parku i niby ścieżki na wałach . robił to 1 traktor i kilku robotników. kosztowało pewnie sporo ale to tylko unijne. to co niewazne jak zrobione. było dobrze, fajnie się jeździło i chodziło jak było sucho. trochę deszczu i przejść nie można , kałuże większe niż były przed modernizacją. ale teraz rozumie wybudowanie niby pomostu na stawie, to pewnie po to żeby dzieciom było łatwiej wejść do wody jak już wyjdą z przedszkolankami na spacer z PKP do parku. no to myślę że w tak dobrym , rekreacyjnym otoczeniu , żeby zabezpieczyć dzieci , np. zeby nie wyszły na tory lub nie zeszły pokarmic kaczki , trzeba albo je przywiązać do nauczyciela najlepiej łańcuchem, bo sznurek się zerwie ,albo zwiększyć ilość opiekunek( tak o kilka na grupę kilkuosobową. najlepiej 1 na 1). nie wpadło nikomu do głowy , ze dzieci biegają, sa ciekawe i lubią patrzeć na pociągi a moze ktoremuś wpadnie do głowy aby sie urwac z grupy, jak Pani bedzie np. pomagać innemu dziecku, i wyruszy w podróż zycia. będzie miało wtedy blisko by wsiąść do pociagu byle jakiego i zrealizować zamiar. pomysł przedszkola w takim miejscu jest tak genialny jak rozpoczęcie remontu ulicy przed ratuszem w okresie zimowym . stoją rusztowania przy kościele prac to nie widzę ale pewnie za wynajem rusztowania się płaci. a na święta mieliśmy piękne dekoracje rynku zamiast czystego udekorowanego, mamy rozkopaną ulice przed ratuszem ,usypane piramidy z piachu , a zamiast mikoĺaja postawiona toaletę przenośna. rozumiem remonty są potrzebne i pewnie będzie genialnie ale kiedyś takich prac nikt nie zaczynał jesienią albo zimą bo w tych okresach niektórych prac nie da się wykonać. brawo wy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.