Swastyka na stodole. Czy to legalne?

70 lat po II wojnie światowej ten znak wciąż może budzić emocje

Swastyka, powszechnie kojarzona ze zbrodniami niemieckiego systemu nazistowskiego, jest uważana zwłaszcza w Europie za symbol nazistowski i jako taki jej publiczne pokazywanie czy prezentowanie jest prawnie zabronione w wielu krajach. Zakazy najmocniej obwarowane są – co akurat nie dziwi – w Niemczech. Tamtejszy Kodeks karny przewiduje za to kary do trzech lat więzienia. A u nas?

W teorii sprawa jest prosta

W Polsce samo używanie znaku swastyki nie jest prawnie zabronione, bo to symbol religijny np. w buddyzmie, hinduizmie czy w rodzimej wierze słowiańskiej. Zabronione jest propagowanie symboli nazistowskich. Zgodnie z art. 256 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 1137) „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Paragraf 2 dodaje, że tej samej karze podlega ten, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w paragrafie 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej. Kolejny punkt precyzuje, że nie popełnia przestępstwa opisanego wcześniej ten, kto dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

A w praktyce? – Jeżdżę tamtędy prawie codziennie i drażni mnie ta swastyka – mówi czytelnik, który dostarczył do redakcji jej zdjęcie. – Wiem, że to stary budynek, ale jego właściciel mógł już dawno zamalować ten symbol. Tym bardziej, że w tym kontekście jest on w Polsce zakazany. Wiadomo, że skoro to przedwojenna stodoła, to mamy tu do czynienia z niemiecką swastyką.

Zachęcamy do przeczytania obszernego tekstu na ten temat. Artykuł w całości dostępny tutajhttp://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-05-18

Jerzy Kamiński

Kategoria artykułu: Historia

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (24)

 1. Nie no naprawde dajcie spokoj.. Ktos mato na stodole od tylu lat i nagle afera no prosze was redakcjo co wy tu naglasniacie.. Znajac zycie pewnie znowu tego nie udostepnicie bo po co przeciez wolnosc slowa to jakis glupi wymysl tak samo jak ten artykul…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Ewidentne braki w wykształceniu Pana oburzonego czytelnika od zamalowywania symboli. To jest krzyżyk niespodziany, a nie swastyka. Cyt. z Wikipedia:
  „W swej starożytnej roli talizmanu przetrwała na Podhalu, gdzie nazywana jest „krzyżykiem niespodzianym”; nazwę tę zaproponował prof. Antoniewicz (w latach 20. ubiegłego wieku), w różnych kształtach rzezana lub malowana na belkach stropu i w innych zakamarkach, miała – jako symbol Słońca – płoszyć „złe”, które by chciało się zagnieździć w domu. Można ją zobaczyć m.in. w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej, w barierce klatki schodowej.”

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. A koszulki z Che lub sierp i młot jest ok .Wielu ludzi chodzi i nic ,no to jakaś figura z cegłówek podobna do swastyki i się robi problem.Dla niektórych swastyka to naziole,symbol totalitarny,homofoby ect.itd.,A sierp i młot lub Che jest ok” no może taki mały totalitaryzm w którym się wychowałem,mój dziadek i tato byli urzędnikami tego systemu ale oni nic nie robili….” hipokryci!!!! Jeden taki Stalin wymordował więcej ludzi niż Adolf……Wietnam.Chiny,Korea,Kuba…. mam dalej wymieniać?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Ale pitolicie. Krzyż niespodziany, Swarożyca… proszę was. Stary Hans był wielbicielem filozofii dalekiego wschodu no i na Podhalu się urodził… W tym przypadku liczy się intencja Hansa, nie zaś wasza bzdurna interpretacja. Swastyka ułożona jest tak a nie inaczej (45st) bo wynika to z kwestii technicznych. Łatwiej układać cegły w ten sposób, niż pod kątem 45 stopni.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Zaprosiłbym właściciela budynku na wycieczkę np. do Dachau lub Oświęcimia i zobaczylibyśmy czy nie zmobilizowałby się do usunięcia swastyki . Byłem w Dachau na takiej wycieczce i zapewniam ,że pomimo upływu tych 70 lat wychodzi się w milczeniu z ściskającym gardłem.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Swastyka (dewanagari स्वस्तिक, transliteracja svastika, transkrypcja swastika, 卐) – znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście” (svasti – powodzenie, pomyślność, od su – „dobry” i asti – „jest”, -ka sufiks rzeczownikowy).

  Swastyka jest symbolem religijnym, obecnym w większości kultur i religii świata. Jako taki używana jest również w krajach Europy i obu Ameryk przez ruchy neopogańskie i rodzimowiercze, równolegle jednak wciąż funkcjonuje jako symbol neofaszystowski, przez co nadal jest powszechnie kojarzona z Adolfem Hitlerem i nazizmem[1]. W Azji natomiast jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • „Ciekawski”, bardzo fajnie, że opanowałeś technikę kopiuj/wklej. Ale czy nie uważasz, że symbol swastyki (jakkolwiek by go nie interpretować) w kraju tak boleśnie doświadczonym jak Polska, zawsze wywoływać będzie negatywne odczucia?
   PS
   Jak już kopiujesz odniesienia do przypisów to warto postarać się trochę bardziej i takowe załączyć.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Widzę, że tradycyjnie nikt nie czytał tekstu, a wszyscy dyskutują po paru pierwszych zdaniach. Szkoda, bo w tekście wypowiada się wielu fachowców i jest to wszystko, o czym dyskutujecie… Zwłaszcza komplikacje z oceną, która wcale nie jest taka prosta i jednoznaczne, zwłaszcza wobec prawa – tego aktualnego, a zwłaszcza wobec tego, które szykują nam senatorowie

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.