Jelcz w czasach przełomu

Wkrótce w księgarni najnowsza książka Wojciecha Połomskiego. Obejmuje lata 1990-1994 – najburzliwszy okres w dziejach jelczańskiego zakładu. Co wtedy produkowano i jak „kolos” zaczął się chylić ku upadkowi

Książka „Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1990-1994” to czwarta z serii książek jelczańskiego autora, pasjonata motoryzacji i historii „Jelcza”. Ukaże się na przełomie listopada i grudnia tego roku. Właśnie trwa skład. Książka, tak jak wcześniejsze, ukaże się nakładem Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.
– Okres, który obejmuje najnowsza publikacja, to czas przemian w Polsce, koniec gospodarki centralnie planowanej, to czas, gdy wszystko się zmienia, zakład szuka inwestora strategicznego – mówi Wojciech Połomski. – Następuje koniec Jelczańskich Zakładów Samochodowych, wreszcie przekształcenie w JZS „Jelcz” Spółkę Akcyjną. Książka kończy się w momencie powstania Jelcz „Zasada Group”. Powiew świeżości okazał się zabójczy.

Ze słowa wstępnego do książki

(…) Smak „technologii zachodniej”, który objawił się w małym mieście pod Wrocławiem, w Jelczu-Laskowicach, w postaci najnowszych wyrobów takich firm jak MAN i Volvo, prezentowanych przy okazji rozmów o przyszłej współpracy, stanowił niewątpliwe świadectwo zmian, które miały nastąpić… Dla Jelczańskich Zakładów Samochodowych wiązało się to przede wszystkim – w niedalekiej przyszłości – z unowocześnianiem i modernizacją produkowanych wyrobów, technologii wytwarzania, dostępem do najnowszych światowych metod produkcji i montażu, a także do sprawdzonych podzespołów jezdno-napędowych, które miały być udostępnione przez przyszłych partnerów jelczańskiego przedsiębiorstwa. Te zmiany miały pozwolić m.in. na dostosowanie produkowanych pojazdów do norm europejskich związanych np. z czystością spalin. (…)

Więcej w papierowym wydaniu „GP-WO”.

(MON)

archiwum (27) archiwum (29)

 

Kategoria artykułu: Historia

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (2)

  1. Każda książka na temat Jelcza bezcenna tylko dlaczego kończy się kiedy zakład obejmuje Zasada ? czyżby niewygodna prawda o tym co Zasada robił z ta wielką fabryka ? i nie tylko z tą bo historia najnowsza z fabryka autobusów które też upadają jest taka sama.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.