To będzie niezwykła bitwa! WSTĘP BEZPŁATNY

Od 8 do 9 kwietnia Brzeg będzie areną działań rekonstrukcyjnych, inscenizujących wydarzenia ze słynnej bitwy pod Małujowicami oraz oblężenia Brzegu przez armię króla pruskiego Fryderyka II, których 275 rocznica przypada właśnie w bieżącym roku.
Defiladom wojska z muszkietami, potyczkom i inscenizacjom działań zbrojnych w miejskich parkach towarzyszyć będzie specjalna konferencja naukowa poświęcona epoce osiemnastowiecznych wojen śląskich (patrz program poniżej).
– Zapraszam wszystkich do udziału w wydarzeniach poświęconych rocznicy bitwy – zachęca Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Staraliśmy się tak zaplanować program imprezy, aby było to wydarzenie nie tylko o walorach naukowych-historycznych, a także rekreacyjnych.
Bitwa pod Małujowicami była zbrojnym starciem, które miało miejsce 10 kwietnia 1741 roku między wojskami pruskimi dowodzonymi przez króla Prus Fryderyka II, a austriackimi wojskami dowodzonymi przez Wilhelma Reinharda von Neipperga, podczas I wojny śląskiej zwanej też wojną o sukcesję o tron austriacki. Bitwę wygrały wojska pruskie. Przeciwnik nie został całkowicie rozbity, a sama bitwa stała się początkiem legendy o bitnej pruskiej armii, dobrze wyszkolonej i umiejącej prowadzić działania wojenne.

Szczegółowy program 275. rocznicy bitwy małujowickiej i oblężenia Brzegu

Brzeg, 8-9 kwietnia 2016
(wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny)

Piątek, 8.04.2016 – sesja naukowa „Wokół bitwy pod Małujowicami”
10.00 – 10.20 – Otwarcie konferencji Ratusz Wielka Sala Stropowa
Godz. 10.20 – 10.40 – I wojna śląska – geneza i przebieg (dr hab. Tomasz Ciesielski prof. UO)
Godz. 10.40 – 11.00 – Bitwa pod Małujowicami w świetle dotychczasowej historiografii (dr Tomasz Karpiński)
Godz. 11.00 – 11.20 – Polityczne konsekwencje bitwy pod Małujowicami (dr hab. Tomasz Przerwa, UWr)
Godz. 11.50 – 12.10 – Armia pruska w okresie I wojny śląskiej (dr Patrycjusz Malicki, Świdnica)
Godz. 12.10 – 12.30 – Armia Marii Teresy w okresie I wojny śląskiej 1740-1742 (dr Robert Kisiel, Wrocław)
Godz. 12.30 – 12.50 – Uzbrojenie walczących armii – Krzysztof Czarnecki, Świdnica
Godz. 13.30 – 13.50 Twierdza Brzeg w okresie fryderycjańskim (dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM, PNIB Słubice)
Godz. 13.50 – 14.10 – Przemiany w sztuce śląskiej po 1741 roku. (dr Jerzy Kos, IHS UWr)
Godz. 14.10 – 14.40 – Znaleziska z pola bitwy pod Małujowicami, Anna Techmańska (Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu)
Godz. 15.00 – 15.20 – Garnizon twierdzy Brzeg w XVIII wieku, (Robert Słota, UO)
Godz. 15.20 – 15.40 – Pamięć o bitwie w późniejszym okresie (dr Jacek Dębicki IH UWr)
Godz. 15.40 – 16.00 Sala Rajców ratuszu w Brzegu jako ilustracja zmian w sytuacji samorządu miejskiego we wczesnym okresie fryderycjańskim (Romuald Nowak, Wrocław)
Godz. 16.00 – 16.30 – Dyskusja, zakończenie obrad. Przejście do Sali Rajców połączone ze zwiedzaniem
Godz. 16.30 – 17.30 Spacer śladami XVIII wiecznej architektury militarnej w Brzegu (Grzegorz Podruczny, Andrzej Peszko)
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa okolicznościowa w brzeskim Ratuszu, prezentująca znaleziska z pola bitwy małujowickiej, druki okolicznościowe związane z bitwą, kartografię, w tym mapy przebiegu bitwy i oblężenia Brzegu. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w ratuszowej Sali Rajców pokazane zostaną oryginalne elementy wyposażenia Sali ze zbiorów brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich, w tym wyjątkowy osiemnastowieczny globus ukazujący Śląsk – jedyny tego typu obiekt w Europie.

Sobota, 9.04.2016 – historia żywa, czyli inscenizacje bitwy i oblężenia Brzegu

Godz. 10.00 –10.20; Ratusz w Brzegu – apel przed brzeskim ratuszem– defilada inscenizatorów historycznych z udziałem władz miasta, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, gości z miast partnerskich Brzegu
Godz. 10.30 – 11.10; Park Nadodrzański pomiędzy Zamkiem Piastów Śląskich a halą sportową przy ul Oławskiej – inscenizacja na motywach historycznych oblężenie Brzegu z udziałem około 120 inscenizatorów z okresu wojen śląskich.
Godz. 16.00 – 17.00; Park Wolności im. J. Peppela – polana za stawem – inscenizacja na motywach historycznych bitwy pod Małujowicami z udziałem około 120 inscenizatorów z okresu wojen śląskich (XVIII wiek).

Od piątku 8. kwietnia do niedzieli 10. kwietnia na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozbity będzie obóz historyczny. W namiotach wzorowanych na namiotach z epoki inscenizatorzy odtwarzać będą „życie w obozie wojskowym”. Będzie możliwość zaglądnięcia do osiemnastowiecznego namiotu wojskowego, poznania wojskowej kuchni polowej i żołnierskich obyczajów.

Organizatorem obchodów jest Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, wspólnie z Urzędem Miasta w Brzegu, któremu partnerują: Brzeskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej Alt Kreytzen oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Obchody rocznicy objęły swoim patronatem TVP Historia, TVP 3 Opole, Radio Opole.

Źródło: brzeg.pl

Kategoria artykułu: Historia

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (1)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.