Nazistowska pamiątka w centrum Oławy?

OŁAWA Było i może być?

Żeby coś ukryć, nie zawsze trzeba schować. Czasem można coś ukryć poprzez oczywiste i maksymalne wyeksponowanie, co powoduje, że przyzwyczajamy się do wyglądu otoczenia i nie zwracamy uwagi na różne „drobiazgi”

Czasem dzieje się tak przez przypadek, bez planu i udziału kogokolwiek. Z takim specyficznym wydarzeniem zapewne mamy do czynienia w Oławie. Czy to możliwe, że na elewacji budynku w centrum miasta wciąż pozostaje „piękna” nazistowska pamiątka? Niepozorny hitlerowski detal wciąż trwa, pomimo upływu lat, wbrew zmiennym dziejom i regulacjom prawnym. Słabo nam idzie dekomunizacja. Wokoło wciąż wiele strasznych „pamiątek”, ale za to z denazyfikacją poszło w Europie i w Polsce znacznie lepiej, sporo jednak pozostało. Niepozorny detal architektoniczny przetrwał w Oławie zapewne z kilku powodów: bo jest niepozorny, ładnie wykonany, nie kojarzy się z niczym złym, nie wiadomo, co oznacza, a nawet jeśli ma konkretne pochodzenie, to niemiecka symbolika nie jest powszechnie znana i zrozumiała.

Przy ulicy 3 Maja, nad drzwiami wejściowymi, w osi elewacji budynku mieszkalnego, (przed 1945 Hahmstrasse 27) „od zawsze” znajduje się kartusz herbowy z gotycką literą (inicjałem) „S”. Całość jest starannie wykonana. Pomimo upływu lat widzimy solidne rzemiosło i dobry stan zachowania kartusza. Dzieje tego symbolu są jednak wyraźne i warto przypomnieć, dlaczego w latach 30. ubiegłego wieku, umieszczanie na budynkach (na terenie hitlerowskich Niemiec) stylizowanej litery „S” było bardzo rozpowszechnione.

Dowiedz się więcej. Artykuł w całości w najnowszym wydaniu „Powiatowej”. Już w sprzedaży. Gazetę możesz również kupić nie wychodząc z domu. Dostępne jest e-wydanie. Czytaj nas na komputerze lub tablecie. Sprawdź: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2015-11-19

Tekst i fot.: Przemysław Pawłowicz

jnaz

 

 

Kategoria artykułu: Historia

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

 1. halinka sąsiadka halinki

  No sensacja że ho ho.Temat na pierwszą stronę.
  Sąsiadka sprząta w Hanowerze u jednego Niemca co nam bombardował Warszawę w 39. I jakoś nie ma o to pretensji.
  Ważne że rodzina dobrze płaci. A co było to było,trzeba patrzeć do przodu.A nie się wiecznie podniecać co było kiedyś.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Jeśli Panu redaktorowi przeszkadza ten detal achitektoniczny, to może świadczyć tylko o małej wiedzy z zakresu architektury i historii… W myśl Pana rozumowania powinno się zniszczyć wszystkie polskie godła, które pozostały we Lwowie i ziemiach kiedyś należących do Polski. Życzę Panu więcej otwartości na świat i szerszego światopoglądu.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.