Rycerz z Oławy (2)

…czyli znaki zapytania z obszaru tworzenia podstaw heraldyki samorządowej

Rycerz z Oławy (2)

We wschodnią ścianę kruchty przy północnej elewacji kościoła św.Błażeja wmurowano epitafium, które jest niewątpliwie najpiękniejszym w Oławie płaskorzeźbionym dziełem sztuki sepulkralnej. To pomnik anonimowy, bez nazwiska nieznanego nam dziś rycerza, zaopatrzony w swych narożach w cztery tarcze herbowe z kleynotami (z których dwie dolne tarcze są prawie nieczytelne).
To, że jest on wmurowany w kruchtę kościoła św.Błażeja, wcale nie znaczy, że ten rycerz był związany na dłużej z Oławą. Mógł w Oławie zakończyć swą życiową drogę, a ktoś wystawił mu (jak na owe czasy) wspaniały pomnik nagrobny.
Istnieje taka możliwość, że ten pomnik przez kilka minionych stuleci zmienił parę już razy swą lokalizację (czy świadczyć może o tym bardzo zniszczona jego część dolna, z herbami – trudno powiedzieć). Dziś pomnik ten jest tylko pięknym, bardzo późno manierystycznym dziełem sztuki sepulkralnej, zrealizowanym przez nieznanego nam artystę.
*
Pomnik jest w górnej części zaopatrzony w cytat z księgi Hioba, pisany liternictwem antykwopodobnym (znanym nam z rzymskich łuków tryumfalnych). Poza herbami brak jakichkolwiek elementów identyfikacyjnych. Nie jest też wykluczone, że był pomnikiem nagrobnym osoby bardzo znanej w swoich czasach i dlatego brakuje przy nim nazwiska i tytułu ukazanej postaci, albo też, że były dodatkowe tablice, jednak przy przenoszeniu epitafium z innego obiektu (lub z innego kościoła), nie wzięto ich pod uwagę. Czy można dziś odnieść herb umieszczony w lewym (dla patrzącego) górnym narożu rzeźbionego epitafium (jako herb rodowy) – do herbów rodów z obszaru miasta i gminy Jelcz-Laskowice?

Tekst i fot.:

Michał Marciniak – Kożuchowski

Kategoria artykułu: Historia

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.