O wrześniu pamiętamy

Nie tylko kombatanci, ale także władze samorządowe, przedstawiciele Wojska Polskiego i liczne reprezentacje szkół i organizacji młodzieżowych uczestniczyły 4 września w obchodach Dnia Weterana

Zlot uczestników II wojny światowej rozpoczęła msza w sanktuariumMatki Boskiej Pocieszenia, na jej zakończenie odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci żołnierzy września 1939 roku. Następnie przemaszerowano pod Pomnik Losów Ojczyzny w towarzystwie orkiestry reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego i jednostek wojskowych z Brzegu, Świętoszowa i Międzyrzecza. – Cieszymy się z tłumnego udziału oławian w naszych uroczystościach – mówił Eugeniusz Praczuk z oławskiego Związku Kombatantów RP i BWP. – Od naszego spotkania rok temu zmniejszyła się liczba żołnierzy z II wojny światowej. Dziś pozostało tylko 8 osób. Jeszcze nie tak dawno było ich prawie 50. 

Starosta Marek Szponar podkreślał w swoim wystąpieniu, że dziś powinniśmy pamiętać o wydarzeniach z II wojny światowej, zaś poseł Roman Kaczor wyliczał miejsca, w których Polacy wsławili się na frontach: – Po zakończeniu działań zbrojnych los nie był łaskawy dla wszystkich. Wielu musiało wybrać emigrację. Przez długie lata weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie byli zapomniani. Dziś już wszyscy weterani mogą świętować na równych prawach, dając w ten sposób świadectwo swojej miłości do Ojczyzny. Dla nas, powojennego pokolenia, wszyscy jesteście bohaterami.

Uroczystości pod Pomnikiem Losó Ojczyzny zakończyła defilada jednostek wojskowych, uczestniczących w zlocie weteranów z udziałem jelczańskiego oddziału „Strzelca” – na fot.

 

(API)


Kategoria artykułu: Historia

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.