Nasze oławskie drogi – cz.V

„Ocalić od zapomnienia” – historia Oławy lat 60. i 70. ubiegłego wieku na podstawie zdjęć Lesława Mazura

Ostatnio naszą podróż skończyliśmy przy skrzyżowaniu ulic (podaję nazwy ulic z lat 60.) 1 Maja, w prawo B. Chrobrego, prosto Brzeska, w lewo Ogrodowa.

W budynku po prawej stronie ulicy Brzeskiej na dole była restauracja Złoty Kłos, a na piętrze jedyny wówczas hotel w mieście. Za tym budynkiem był plac po zburzonym budynku w czasie wojny, na tym placu stał „od zawsze” kiosk „Ruchu”. Dalej w prawo skręcało się na ul Browarnianą. a prosto po skosie na ul. Kościuszki. Po lewej była apteka „Pod Lwem”, założona po wojnie przez pana Dobruckiego. Na pierwszym piętrze była Biblioteka Powiatowa, której tych latach kierownikiem była Wiktoria Kamińska. W tym budynku była również Spółdzielnia Inwalidów, której przez wiele lat prezesem był Lech Juszczyk. Za budynkiem była wąska ulica Karola Miarki, w tych latach bardzo zaniedbana.

Za ulicą Karola Miarki w budynku na parterze był kultowy sklep „Bombonierka”, prowadzony przez „Społem”. Można tam było kupić słodycze, cukierki „krówki”, ale te prawdziwe – dziś takich nie ma. Były tam wyroby cukiernicze Wedla i dobre wina, np. malaga. O „Bombonierce” pisał w swojej książce „Lenora” oławski pisarz Jerzy Łukosz. Ile razy wspominam i prezentuję zdjęcia tego sklepu w internecie jest mnóstwo ciepłych komentarzy i wspomnień, między innymi o zapachach słodyczy oraz świeżo zmielonej kawy na specjalnym młynku do kawy w tym sklepie. W czasie remontu w latach 90. ten lokal handlowy zlikwidowano. Inne zdjęcia i artykuł w całości w e-wydaniu: TUTAJ – koszt 2.90 zł

1970 – Sklep Cukierniczy na ul.Brzeskiej, który przez lata nazywał się „Bombonierka” 1970 – ul. Krótka 1965 – Rynek, widok z ulicy Brzeskiej 1970 – Rynek, ul. Kościuszki – dziś na tym budynku jest się tablica pamiątkowa o tym, że w tym domu urodził się i mieszkał błogosławiony ks. Bernard Lichtenberg 1962 – Rynek – budowa budynku, w którym przez lata były restauracja „Adria” i kawiarnia „Jola”

Kategoria artykułu: Historia

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (8)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.