Strzały, strach, helikoptery i walka o życie. ZDJĘCIA

O tych ćwiczeniach uczniowie CKZiU nic nie wiedzieli. Ta akcja miała być jak najbardziej realistyczna. Krzyki, ogromny huk, strzały, strach i walka o życie – tak było dziś w szkole przy ulicy Kutrowskiego

Szkolenie jest zorganizowane przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny we Wrocławiu we współpracy z innymi służbami odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. – Scenariusz zakłada sytuację, w której szkoła zostaje opanowana przez dwóch groźnych przestępców – wyjaśnia kom. Kamil Rynkiewicz z zespołu prasowego KWP we Wrocławiu. – W budynku znajduje się około 250 uczniów, natomiast zadaniem służb jest opanowanie taktyczne tego budynku i zatrzymanie przestępców. W trakcie działań zostaje ciężko ranny jeden z funkcjonariuszy i te ćwiczenia obejmują sytuację, kiedy jest mu udzielana pomoc przez obecnych szturmowców, a następnie jest on przejęty przez zespół lekarzy, którzy przybywają śmigłowcem LPR. To całe ćwiczenie zakłada współdziałanie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sytuacji, kiedy konieczna jest interwencja Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji i to jest główne założenie tych ćwiczeń, które są podzielone na kilka faz. W pierwszej przylatuje helikopter, zjeżdżają po linach strzelcy wyborowi, którzy obserwują całą sytuację, w chwili, kiedy w szkole padają strzały do działań wkraczają – również helikopterem – komandosi, którzy wchodzą i opanowują budynek, zatrzymują przestępców i ewakuują uczniów.

– Pierwsza akcja była przeprowadzona dwa lata temu, ale wtedy była wyreżyserowana i to robiliśmy wspólnie ze strażą pożarną, z oławską komendą policji i oddziałem ratownictwa – mówi Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU. – A ta dzisiejsza akcja się różni, bo nie była wyreżyserowana, uczniowie o tym nie wiedzieli, wiedzieli tylko o próbnej ewakuacji, ale nic więcej. Nie widzieli, że będzie strzelanina. Chcieliśmy sprawdzić procedury odnośnie ataku terrorystycznego, żeby uczniowie wiedzieli, jak reagować i jak się zachować.

Fot. Agnieszka Herba
*

*

Kategoria artykułu: Galeria

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

  • Twojstarypijany

   To chyba dobrze, wyobraź sobie że za parę lat Twoje dziecko będzie miało taką sytuację na żywo. Lepiej żeby policja nie była przygotowana i nie obudziła dzidzi czy jednak zrobiła wszystko żeby Twoje dziecko przeżyło?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 1. Takich ćwiczeń powinno być więcej! Mało tego wszyscy uczniowie powinni mieć obowiązkowe zajęcia że strzelania, i to nie tylko z wiatrówkami, ale przede wszystkim z bronią ostrą. Tym bardziej, że została zniesiona zasadnicza służba wojskowa. Musimy oswoić młodzież z obronnością zanim wróg stanie u bram.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.