Wolność nie została nam dana raz na zawsze!

Oława. O tym, że trzeba jej strzec i pielęgnować przypominał pułkownik Eugeniusz Praczuk. 4 września na oławskim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Kombatanta oraz 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zaczęło się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, po tym kombatanci, władze samorządowe, wojsko, uczniowie przemaszerowali na mszę do sanktuarium pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie. Główne uroczystości odbyły się w Rynku.
**
Jedną z najważniejszych osób w tym dniu był wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP – pułkownik Eugeniusz Praczuk. Jak co roku podczas tych uroczystości swoje wystąpienie kierował przede wszystkim do uczniów. – Droga młodzieży! Nie życzymy wam, abyście kiedykolwiek musieli walczyć o niepodległość Polski w takich warunkach i w tak skrajnej sytuacji, jak my doświadczyliśmy. Niepodległość i wolność nie są dane raz na zawsze. Nikt wam tego nie sprezentował. Trzeba ich strzec i pielęgnować. Obecnie nie z bronią w ręku, ale nauką, pracą, rozwojem życia duchowego. Należy dążyć do posiadania kapitału intelektualnego, a także wiedzy, kompetencji, talentu w określonej dziedzinie. Być równym wśród równych, a nawet wyprzedzać innych. To najlepsza wymowa polskiego patriotyzmu.
*
Do tych słów odniósł się burmistrz Tomasz Frischmann. Mówiąc, że właśnie uzyskaliśmy wzór jak być dobrym patriotą. – Recepta jest prosta: uczciwość, praca i nauka – dodał. – Dziękuję panie pułkowniku i dziękuję wszystkim wojskowym, że mogliśmy uczcić tak wspaniałe święto.
Więcej w papierowym wydaniu „Powiatowej”
Fot. Agnieszka Herba

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

  1. Polak_mały

    Czyżby to rzeczywiście były obchody ” 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej ” jak to jest napisane powyżej ???
    Albo mi czas jakoś tak dziwnie leci, albo redaktora poniosło 😉 To że Oława jest zawsze opóźniona to ja wiem… a może to mnie inaczej historii kiedyś uczyli. Teraz to inne programy nauczania mają 😉

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. Dosyć tych cyrków PiSowskich. Jak za „komuny” , zgoniono młodzież i nierobów urzędniczych. Nie wstyd do zaniedbanego Rynku spędzać ludzi? Oławianie czekają na nowe drogi i obwodnicę bo miasto się dusi. Za to się weźcie !

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.