Ośmielili się marzyć o wolności

Oławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z jego elementów było poświęcenie tablicy pamiątkowej i złożenie ziemi z Łączki – miejsca, gdzie potajemnie chowano żołnierzy niepodległościowego podziemia zamordowanych przez aparat bezpieczeństwa

Uroczystości odbywały się 17 marca przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych.

– Aktualnie w Polsce istnieją dwie równoległe i wzajemnie wykluczające się tradycje państwowe – mówił Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. – Jedna to tradycja niepodległej Rzeczpospolitej, państwa stworzonego w 1918 roku, którego powstanie w tym roku obchodzimy, 100-lecie powstanie suwerennego państwa. Ostatnimi ich żołnierzami byli żołnierze wyklęci. To oni z bronią w ręku stali na straży tradycji niepodległości Rzeczpospolitej. Druga tradycja to tradycja administracji komunistycznej na ziemiach polskich przez okupanta sowieckiego, gdzie Polaków tresowano do służby obcym ośrodkom. Obecnie, poprzez przywracanie pamięci o wyklętych, uczymy nowe pokolenie Polaków, żołnierzy, urzędników i wszystkich obywateli na wzorach żołnierzy wyklętych, bo od tego będzie zależało, czy przyszłe państwo polskie i osoby, które je tworzą, będą chciały utrzymać niepodległość, bo o niepodległość dbamy codziennie. Wśród wyklętych bardzo duże zasługi mają żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po II wojnie światowej wraz z lokalnymi strukturami rozwiązanej już wtedy Armii Krajowej tworzyli po 1946 roku najliczniejszą i najdłużej walczącą z okupantem sowieckim formację wojskową (…) Społeczność Oławy pokazuje, że jest dumna z tych tradycji.

Ważnym momentem uroczystości było złożenie pod pamiątkowym kamieniem ziemi z kwatery na Łączce – przez burmistrza Oławy Tomasza Frischmanna, st. szeregowego Tomasza Rożniatowskiego i Dorotę Świętą. Tablicę i ziemię poświęcił ks. major Sławomir Gadowski.

Więcej w papierowym wydaniu „Powiatowej”

Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]

 

 

Kategoria artykułu: Galeria

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (41)

 1. mieszkaniec

  Byłem, widziałem porażające tłumy(?) , gdyby nie wojsko marniutko to wyglądało takie jest zainteresowanie mieszkańców. 32 000 miasta.
  Ou, mamy nową twarz partii PiS – radny Andrzej M. z transparentem – BRAWO gratulacje !

  Nawet przy takim święcie nie jesteście w stanie wybyć się polityki -WSTYD!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Zniesmaczona pisem

  Oj Brezdeniu z pisu, kiedy ty się ucywilizujesz wreszcie, w momencie składania wiązanki pod pomnikiem – powinieneś ściągnąć tą skarpetę z głowy. A tak – pokazałeś swój stosunek (a raczej jego brak) do Niezłomnych. Wstyd człowieku, jak zimno, to niech koalicjanci i inne przy***asy noszą farelkę za starostą, wtedy da radę i będzie „zmiana”

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. A dla mnie PO kojarzy się z patriotyzmem i to pięknym patriotyzmem. Już niedługo znowu będzie pięknie, wszystko wskazuje na to że wygrają, czego im życzę .A w naszym mieście akurat wspaniałe Osoby reprezentują PO i trzeba ich wspierać.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Taki piękny patriotyzm kazał Platformie kupić włoskie pendolino, gdy polskie firmy produkowały już nowoczesne Pesy i Solarisy? To był zwykły szwindel i prawdopodobnie niezła łapówka od Włochów, że nie wykazali zainteresowania polskimi pociągami. Rozwalane stocznie, bo za Platformy nie były rentowne, bo przecież po co mamy robić konkurencje niemieckim stoczniom w Hamburgu, Bremie i Rostocku? Czy na tym polega ten piękny patriotyzm?
   Czy na tym, że nic Platforma nie zrobiła, gdy Rosjanie i Niemcy dogadali się za naszymi plecami w sprawie Gazociągu Północnego?
   Elbląg zdany na widzimisię i humory Rosji, a nie można było pomyśleć o przekopie, by nasz Elbląg stał się liczącym się portem? Ale tak przecież znowu Niemcy protestowali.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Jak to historia i histeria zatacza koło. Dzisiejsi wyklęci to partyzanci GL, AL, BCh i żołnierze Ludowego Wojska Polskiego !. Propagandzistka „Powiatowej” wysila się: „Społeczność Óławy pokazuje, że jest dumna z tych tradycji…”. Sądząc po frekwencji, coś mikra ta tradycja. Jednak rację miał Oscar Wilde: „Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Droga redakcjo, nie wiem jakie macie sympatie polityczne, ale na Boga usuńcie te zdjęcia z transparentami PiS bo to nie był festyn polityczny i to jest obrzydliwe. Byłem na wydarzeniu i przyjechałem na nie aż a Leszna nie po to żeby widzieć ze jakas partia zawłaszcza sobie takie obchody. Dosyć już miałem zażenowania kiedy to oglądałem na żywo jak jakieś betony zanieczyszczają taka uroczystość. Później sobie jakaś Wyborcza będzie gęby wycierać ze Wyklęci to jest nowej propaganda pisu. To uwłacza Ich pamięci!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • kapral rezerwy

    rafi – po pierwsze jak się zwracasz do kaprala to stań na baczność , po drugie takie tanie teksty możesz zafundować temu oficerowi (bez urazy) z jednym petem na pagonach. Jakbym został w wojsku na zawodowego to na pewno po to aby zrobić karierę zawodową awansując na kolejne stopnie i dzisiaj to już bym był generałem a paradując w mundurze z jednym petem – co to ma być?
    Widocznie kariery w cywilu nie zrobił to poszedł do wojska.
    Oj, rafi jakbyś trafił w wojsku do drużyny kaprala Adolfa to byś miał przerypane!
    padnij , powstań!

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Kapralu generałem to może byś i został tylko, że teraz zdegradowaliby cie do szeregowca jak Jaruzelskiego. Takich z jednym petem jest więcej niz z dwoma. Szanuj takich bo to oni są siłą armii. Gdybyś znał regulamin to wiedziałbyś przed kim stawać na baczność. ( na pewno nie przed monitorem). Co to za różnica dziś jaki ma się stopień. Można służyc 15 lat i pójść na emeryturę z jednym petem i z zasługami o jakich ty możesz tylko pomarzyć. Żołnierze po misjach z wiele większym doświadczeniem niż ty są starszymi szeregowymi i są zadowoleni. Dosłużą swojego, a ty czekaj na swoja emeryture jesli dozyjesz kapralu. Swoją drogą dlaczego nie zostałeś? bo nie nadawałes się? Czy do wojska poszedłes bo musiałes, a teraz plujesz na tych co idą na ochotnika? Szanuj mundur i stopień bo nigdy nie wiesz co będzie jutro. Życze ci wiecznego pokoju na swiecie i w Polsce.

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • kapral rezerwy

      rafi po co tyle agresji, zluzuj gatki ,onuce cie uwierają?
      Ubawiłem się po pachy twoimi mądrościami , masz tyle pojęcia o wojsku co pewien technik farmacji . ,,Takich z jednym petem jest więcej jak z dwoma” , może i jest tylko, że nie paradują w mundurze bo i nie ma czym sie chwalić. ,,Ci z jednym petem są siłą armii” ale z ciebie strateg- bez mądrego dowodzenia ich zdolność bojowa jest nic nie warta..
      Jeśli ktoś decyduje się na karierę w wojsku to z myślą rozwoju i awansu .
      rafi nikt na nikogo nie pluje a już na pewno nie na mundur , trzeba być naprawdę ograniczonym żeby tak rozumować
      Kończę tą bezprzedmiotową dyskusję , jesteś za ,,cienki Bolek” do dyskusji..

 6. Widzę na zdjęciach cały oławski ruch oporu ! Taka nasza powiatowa drużyna A. Jeszcze tylko czarną pastą tego niedoszłego kolejarza w mundurze wytarzac, niech irokeza zapuści jak Mr. T i mogą zacząć rozwalać ten cichy układzik postkomunistyczny, tą sitwe o której tak namiętnie Rolf opowiada ! Pożal się Boże przedstawienie, 30 obecnych z plutonem żołnierzy a zdjęć jakby Trump do Oławy przyleciał .. Tak upolityczniono Niezłomnych, że to każdemu bokiem wychodzi i normalnemu człowiekowi nie chce się brać udziału w takim przedstawieniu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Przypominam wpisy tego powyżej. W ubiegłym tygodniu popełnił kłamstwo Katyńskie. Zaniżył ilość pomordowanych w Katyniu. Tłumaczył się, że sic! „zaokrąglił”. To szokujące i w takiej sprawie. Nie przeprosił i nie wytłumaczył. Sprawa powinna być w prokuraturze. Poczytajcie poprzednie wpisy na forum GP. Tych którzy zwrócili uwagę – zmieszał z błotem w typowym dla niego rynsztokowym stylu. Po co wy z czymś takim dyskutujecie ?.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Rolf Michałowski

   Do dziś nie wiadomo na pewno, ilu Polaków zginęło z rąk NKWD w 1939 i 1940 r. Najbardziej prawdopodobna liczba ofiar zbrodni nazwanej katyńską to 21 857 ludzi. Miejsca zamordowania 7305 z nich do tej pory nie udało się dokładnie ustalić. (źródło: tvn24.pl)

   Zatem sarkastycznie porównując dzisiejsze kłamstwo smoleńskie do dawnego kłamstwa katyńskiego, że „Rusek strzelający sobie w Katyniu do drzew 20 tysięcy razy nie trafił w brzozę, lecz w spacerujących tam Polaków”, nie popełniłem żadnego „kłamstwa katyńskiego”, a naginanie tego do rzekomego podania zaniżonej ilości ofiar mordu katyńskiego, jest zwykłą załganą demagogią.

   Chamskie i przede wszystkim zupełnie bezzasadne ataki na moją osobę, świadczą niezbicie o tym, że moi adwersarze nie mają żadnych rzeczowych argumentów, które mogą przeciwstawić moim publikacjom i z wściekłości, że wygarnąłem im prawdę, szkalują moją osobę. Jest to typowe dla pewnej „rasy” ludzi, których rodowody zaczynają się w NKWD i ciągną się przez UB, SB aż do dzisiejszej postkomuny.

   Publikująca tu „Wanda” jest dokładnie z tej samej „rodziny”, co Karolina Lewicka z Radia TK FM, która brnie w kłamstwie smoleńskim, publikując przedwczoraj wierutne kłamstwa o rzekomych nowych ustaleniach biegłych, że ponoć nie było żadnych wybuchów na pokładzie Tupolewa i że ponoć pancerna brzoza odcięła skrzydło tego samolotu. Oczywiście Prokuratura Krajowa w oficjalnym stanowisku zdecydowanie zaprzeczyła takim „ustaleniom” biegłych, ale smród kłamstwa poszedł w świat. Taki sam smród kłamstwa rozsiewa tutaj „Wanda”. I jak takiej nie zmieszać z błotem? No jak?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Nie wiadomo ilu polaków zginęło z rąk żołnierzy wyklętych nie wiemy,jakie straty poniosła Polska powstająca z gruzów i pożogi wojennej .Przywódcy sanacyjni nie ponieśli odpowiedzialności za tragedie kraju ,m.in. Rydza Śmigłego nie zdegradowano za ucieczkę z kraju i porzucenie służby wodza naczelnego.Wacław Kostka Biernacki został skazany za tragedie wrześniową .
  Zrehabilitować Wincentego Witosa i skazanym w procesie brzeskim.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.