Tną drzewa gdzie tylko można. Wyślij nam zdjęcie

Powiat Zmiana przepisów

Oficjalnie nikt nie widzi, że dzieje się coś niepokojącego, ale nie da się ukryć, że drzewa znikają codziennie, także na naszym terenie

Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia ściętych drzew i pozostałych po ścięciu pni. To efekt ustawy, która weszła w życie na początku roku, znacznie ułatwiła ścinanie drzew. W większości przypadków właściciele terenu mogą wycinać bez ograniczeń i pozwoleń.

– Czy Oława także padła ofiarą nowej ustawy, zwanej Lex-Szyszko? – pytał komendanta Straży Miejskiej na lutowej sesji Rady Miejskiej radny Michał Prus.

Zdaniem Jerzego Narolskiego, Oława nie padła ofiarą zmiany ustawy, a zarządcy realizują wcześniej zaplanowane wycinki.

Radni wskazywali jednak różne miejsca wzmożonej wycinki, która jest efektem „dobrej zmiany”- ulice Lipowa, Rybacka, Ofiar Katynia.

Miasto nie ma już wiele do powiedzenia w sprawie drzew po zmianie prawa. – To, co rośnie na prywatnych posesjach można wyciąć – tłumaczyła Małgorzata Pasierbowicz, zastępca burmistrza Oławy. – Pasy drogowe to też czyjaś własność. Samorząd ma jedynie niewielki wpływ tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.

ZDJĘCIA ściętych drzew można wysyłać na adres [email protected] (w opisie zaznacz, gdzie zostało zrobione)

Swoje zdanie na temat nowej ustawy możesz wyrazić głosując w naszej sondzie. Widoczna po prawej stronie.

(MON) fot. arch. GP-WO

Na brzegu Odry, na wysokości Ścinawy Polskiej i tzw. Piasków

Bystrzyca – tysiące metrów kwadratowych wyciętych samosiejek, niektóre to były już duże drzewa

 

Oława, ulica Rybacka

Oława, Chrobrego

Oława, BażantowaOława, ul. Kamienna Oława, Chrobrego

Lipowa, Oława

(fot. arch. Czytelnika)

 

Kategoria artykułu: Galeria

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (41)

 1. Dużo histerii jest w tym materiale a do tego informacja jest nie w pełni prawdziwa. Nie da się ukryć ,że komentarz i użycie określenia „dobra zmiana” jednoznacznie wskazują na orientacje polityczne autorów. Wolę sam sobie wnioski wyciągać niż ma to robić za mnie redaktor. Dziennikarstwo to tylko goła informacja a nie opatrzona sugerowaniem czegoś . A może gazeta ma ambicje zostać następcą wyborczej ?

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. spacerowicz

  spieszą się przed zmianą ustawy, drzewa to płuca miasta, to że nie które są stare nie oznacza że trzeba wycinać, a jeżeli są spróchniałe to na ich miejsce nowe zasadzić, narzekamy na smog, ale najwięcej jego jest tam gdzie drzew nie ma, teraz krajobrazy po wycinaniu jak po tajfunie, surowe budynki zero zieleni,
  jak zaciemniają okna można zrobić przecinkę, a jesienne liście są piękne, wyjść do parku, na łąkę, przejść się samemu lub z rodziną szurając nogami w nich, można piękne dekoracje robić z dziećmi i od razu na duszy zrobi się cieplej, a nie siedzieć przy komputerze, telewizorze, matkę naturę nikt nie oszuka.

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Nareszcie w końcu ktoś normalny, kto nie pisze, że drzewa wcale nie dają tlenu (według niektórych tlen dostarczają oceany) i liście nie przeszkadzają ba jesień i okna w blokach nie są zacienione….. Jak czytam niektóre komentarze to aż przysłowiowy nóż się w kieszeni otwiera. Także pozdrawiam „spacerowicza”!!
   🙂 oby więcej takich komentarzy!!

   Zgłoś naruszenie regulaminu

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Tną, bo się spieszą, a to efekt właśnie „dobrej zmiany” – bo niby kto tak na szybko tworzył do chore prawo, jeśli nie PiS? Zresztą samo teraz przyznaje, że ustawa jest dziurawa i trzeba ją poprawiać. Ale ściętych drzew już nie wrócą i poprzedniego prawa też nie – każdy będzie właścicielem „swojego drzewa”, „swojej ziemi”, może jeszcze „swojego nieba” i tylko truć, wysypywać śmieci, zanieczyszczać, zakopywać. Jakby jeden z drugim nie rozumieli, że to wszystko naczynia połączone. A potem wołają „mniej smogu”, „gdzie czysta woda” itp.
  .

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Ale to jest właśnie „Dobra zmiana” w czystej postaci, nie da się tego zakłamać i nazwać inaczej, gazeta słusznie pokazuje, skąd ten nagły pęd do cięcia. Gdyby nie było złej ustawy, nie byłoby wycinek na taką skalę i tak naprędce czynionych. A może to wina cyklistów, wegetarian, ateistów i islamistów? Nie, to przeciętni Polacy rżną, bo w większości nie wiedzą co czynią – nie mówię o developerach, bo oni robią biznes wykorzystując luki w prawie. Reszta tnie na fali, bo można. Nie – trzeba. Tylko można, więc tną, na wszelki wypadek, bo kiedyś nie będzie można. A że przy okazji parę złotych wpadnie za drewno na opał…

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Zima jest typowym okresem wycinek drzew więc nie ma co się dziwić, że wszyscy tną, bo czekali cały rok na ten okres cięcia.
  Większość drzew stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo, wystarczy przespacerować się po ostatniej wichurze i pooglądać co się dzieje pod drzewami.
  Artykuł jest głupi i tendencyjny, trzeba mniej telewizji oglądać.
  Najlepiej nic nie robić dopóki komuś krzywda się nie stanie, wtedy gazety będą trąbić, że zarządcy zaniedbali swoje obowiązki.

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. WIDZĘ TERENY SPÓŁDZIELNI ODRA – A GDZIE SĄ CZŁONKOWIE? WYSTARCZYŁO ZAPROTESTOWAĆ ! DLACZEGO NIE UCZESTNICZY SIĘ W WALNYCH ZGROMADZENIACH?
  TO CZŁONKOWIE SĄ NAJWYŻSZĄ WŁADZĄ W STRUKTURZE SPÓŁDZIELNI I W PROSTY SPOSÓB POPRZEZ GŁOSOWANIE NA WALNYM ZGROMADZENIU MOŻNA WSZYSTKO ZMIENIĆ NIKT SIĘ NIE INTERESUJE NAJWIĘKSZYM ZARZĄDCĄ NIERUCHOMOŚCI W OŁAWIE A TAM PEŁNA NIEKONTROLOWANA SAMOWOLA, NEPOTYZM, ŁĄCZENIE STANOWISK, RADA NADZORCZA W KTÓREJ ZASIADAJĄ BYLI PRACOWNICY SPÓŁDZIELNI.
  PISZCIE PROJEKTY UCHWAŁ WYSTARCZY 10 PODPISÓW CZŁONKÓW ABY PODDAĆ PROPOZYCJĘ POD GŁOSOWANIE NA WALNYM ZGROMADZENIU I KONIECZNIE W NICH UCZESTNICZCIE ORAZ NA BIEŻĄCO KONTROLOWAĆ POCZYNANIA SPÓŁDZIELNI W SPORNYCH SPRAWACH ZBIERAĆ PODPISY CZŁONKÓW I WALCZYĆ O SWOJE RACJĘ.

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Rolf Michałowski

  Ustawa nie ma żadnych luk ani błędów. Została napisana dla normalnych uczciwych ludzi. Okazało się jednak, że POlska POsiada wielu przestępców, którzy w każdym prawie znajdą „luki” albo prawo to po prostu łamią. Ustawa zostanie znowelizowana, uwzględniając przestępcze zapędy pewnych grup interesu, którym kończą się interesy na skutek dobrej zmiany. Jestem jednak przekonany, że ta nowelizacja nie wystarczy, bo przestępcy będą dalej naginać albo łamać ustanowione prawo. Będą to robić tylko po to, żeby stworzyć wrażenie, że ustawy tej kadencji Sejmu są rzekomo złe, więc kolejne nowelizacje, zapobiegające kolejnym przestępczym działaniom, są nieuniknione. Totalna oPOzycja ma niewyczerpany potencjał energii kryminalnej.

  Miłośnikom wycinania drzew, którym nie chce się sprzątać liści, przypominam tylko, że oddychają powietrzem zawierającym tlen. Bez tlenu zdechliby jak ryba bez wody. Czy wycinacze drzew wiedzą skąd w powietrzu bierze się tlen? Oni w ogóle przeważnie g..no wiedzą. Tlen wytwarzają głównie właśnie drzewa, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla. Szczególnie w miastach i we wsiach drzewa i krzewy są absolutnie niezbędne, bez nich potrujemy się wszyscy prędzej czy później, bo wiatry raz nawieją powietrze znad lasów do siedzib ludzkich, a raz nie.

  Wszelkie działania totalnej oPOzycji przeciwko dzisiejszemu rządowi odbywają się ze szkodą dla Polski i dla Polaków. Jest to czysta dywersja, a masowe wycinanie drzew na terenach mieszkalnych, bo nagle wolno, jest jednym z wielu przykładów tej dywersji. Postkomunistyczna mafia w żaden sposób nie może pogodzić się z tym, że tym razem nie udało im się sfałszować wyborów i że zostali odsunięci od możliwości rozkradania publicznych pieniędzy.

  Postkomunistyczne kanalie zdają sobie doskonale sprawę z tego, że na ich oczach powstaje prawdziwe państwo prawa i że sprawiedliwość dosięgnie ich, jak amen w pacierzu. Dlatego wszelkimi sposobami próbują obalić dzisiejszy rząd, szkodząc przy tym Polsce i Polakom. Zapłata będzie już bardzo niedługo.

  Co do pytania sondażowego obok artykułu, to trzeba stwierdzić, że jest beznadziejnie skopane, bo zawiera oczywistą nieprawdę. Wbrew temu pytaniu ustawa zawiera różne ograniczenia i w wielu wypadkach wymaga pozwoleń. Tak powstają fałszywe sondaże. Czyżby Naczelny naszej GP-WO tolerował robienie fałszywych sondaży w najlepszej w Polsce gazecie regionalnej? Czy może ma w redakcji kreta z totalnej opozycji, którego powinien natychmiast albo jeszcze prędzej wywalić na zbity POstkomunistyczny pysk?

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Nie ważne czy rządzi PIS czy PO, ustawa wyrządza straszne szkody w krajobrazie i środowisku. Nikt drzewa nie posadzi, wszyscy wycinają. Spróchniałe drzewa to osobny temat, ta ustawa powinna wyrażać zgodę na wycinkę drzew tylko spróchniałych, lub tych które powodują zagrożenie. Szkoda miasta i tlenu, szkoda że mamy takie egoistyczne i niemyślące społeczeństwo. Jednak zgadzam się z częścią komentarzy, gazeta lokalna powinna być w pełni apolityczna, przede wszystkim informować, a nie kreować czy wydawać opinie. Nie popieram żadnej partii politycznej, ale wasza stronniczość zabiera wam wielu czytelników. Taka mała sugestia, żeby jednak zachować powściągliwość do komentarzy odautorski, widać że pod prawie każdym postem przysparza to wam wiele hejtu.

  Zgłoś naruszenie regulaminu

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Droga Emilio! Oczywiście, że ważne jest, Czu rządzi PiS czy PO. To jest być albo nie być suwerennej, sprawiedliwej i rozwijającej się Polski, naprawdę tego nie kumasz?

   Szkody w krajobrazie i środowisku nie wyrządza żadna ustawa, tylko szkodnicy. Za starej ustawy szkodnicy też wycinali drzewa i to nie pojedyncze, ale całymi hektarami. Daleko nie trzeba szukać, wystarczy sięgnąć do Stanowic pod Oławą, o czym obszernie informuje strona Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców: http://stanowice-marcinkowice.npage.de/ i informowała też „Gazeta Powiatowa”.

   Muszę też wziąć trochę w obronę „Gazetę Powiatową”. Jak dokładnie przeczytasz powyższą publikację, to będziesz musiała stwierdzić, że nie ma w niej żadnego politycznego komentarza jej autora. Są tam jedynie cytaty wypowiedzi radnych i władz samorządowych. To radni wydali te kontrowersyjne opinie, a nie autor tekstu. Jednak pytanie sondażowe jest wyraźnie zmanipulowane i tu przyznaję rację Rolfowi Michałowskiemu.

   Zgłoś naruszenie regulaminu

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.